9. listopadu 2016

Červený Kostelec navštívil František Josef I.

Nádraží v Červeném Kostelci navštívil v neděli 6. listopadu císař František Josef I. 

Historický parní vlak se vzácným nákladem přivítalo vedle několika stovek červenokosteleckých občanů také sychravé počasí a ne zcela slavnostní prostředí – vlak totiž zastavil až za nádražím mezi kupami materiálu připraveného k opravě kolejiště.

I tak ale císař za doprovodu svého generálního štábu nebojácně vkročil mezi svůj lid tísnící se mezi osobními automobily a pozdravil se s místostarostou města Richardem Bergmannem, od kterého obdržel dary. Čestná salva na počest císaře kupodivu neshodila obratnější fotografy ze střech těžké techniky zaparkové všude kolem – i když rána z děla rafinovaně ukrytého mezi bagr a valník k tomu neměla daleko.

Uchu příjemnější chvilky obstarávala svými pochody dechová hudba FJB 6 z Náchoda a poněkud civilnějšími melodiemi skupina Klapeto. České srdce – možná ke zlosti celého velení rakousko-uherského mocnářství – pak potěšil folklorní soubor Barunka svým pásmem Byla vojna, pročpak?

Po zhruba hodinovém programu parní lokomotiva zasupěla a odvezla císařpána za bratry Čapkovými do Malých Svatoňovic. A abychom se v našich dějinách posunuli ještě o něco dále, poslední, co Červenokostelečané viděli, byla rudá hvězda zdobící posunovací lokomotivu…

Text i foto: Tomáš Kábrt

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás