7. ledna 2017

Mrazivý Novoroční běh ovládli Petr Pechek a Veronika Marková

Ani teploty pohybující se kolem minus 20 stupňů Celsia nejsou pro běžce překážkou! 41. novoroční běh přinesl 34 důkazů, z nichž si nejlépe vedl jako tradičně Petr Pechek. Mezi ženami kralovala Veronika Marková.

Na Novoročním běhu, který se letos konal již po jedenačtyřicáté, jsme zvyklí na účast více jak padesáti běžců. Letos se však závodu dlouhého 11,7 km zúčastnilo pouze 34 sportovců a sportovkyň. Slovo pouze však berme s nadsázkou – běžci totiž běželi v teplotě místy i překračující -20 °C.

Na start tradičního silničního běhu pod budovou ZŠ v Horním Kostelci se postavilo 28 mužů a6 žen ve věkovém rozmezí 18–70 let. Po krátkém úvodním slovu hlavního pořadatele a jednoho ze závodníků Hugo Frýby se skupina vydala jako obvykle směrem k červenokosteleckému náměstí, dále k Elitexu, rtyňskému autobusovému nádraží a horní Rtyni a u sekyrkárny se závodníci stočili zpět na místo startu.

Podmínky – tedy nízká teplota a namrzlá silnice – žádné rekordy neslibovaly a výsledky to potvrdily. Mezi muži opět, již podeváté, nenašel přemožitele Petr Pechek (TJ Maratonstav Úpice). „Špatně se mi v mrazu dýchalo, a tak jsem byl poměrně pomalý,“ svěřil se běžec, který se jako jediný dokázal dostat pod 40 minut (39:55). Druhé místo v hlavní kategorii získal Milan Vlček (SK Nové Město nad Metují) a třetí, celkově však sedmé, Jan Jirka (AC Náchod).

Z žen při neúčasti Táni Metelkové brala zlato nejmladší účastnice závodu Veronika Marková za čas 55:08. „Taky se mi špatně dýchalo, i proto, že jsem po nemoci. A taky necítím nohy. Jsem ráda, že jsem tady,“ uvedla již s úsměvem mladá vítězka z Červeného Kostelce závodící za AC Pardubice. Druhé místo získala Daniela Tylšová z LOKO Trutnov a třetí Eva Jirásková (TJ Maratonstav Úpice).

V kategorii nad 40 let zvítězil Ivo Kocanda (celkem 3.), druhý doběhl Jiří Doucha (celkem 5.) a třetí Jaroslav Mazač (6.).

Vítězům předal ceny starosta města Rostislav Petrák spolu s Jiřím Škodou. Ocenili také nejstaršího závodníka, kterým byl opět Stanislav Groh (r. 1946).

Kompletní výsledky najdete níže v příloze. Vítězi se však stali zajisté všichni, kdo se na trať i přes mrazivé počasí vydali.

Text i foto: Tomáš Kábrt