10. července 2017

Červenokostelecká dechovka zazářila u Baltu

Koncem května se dechový orchestr z Červeného Kostelce díky partnerské spolupráci s dechovým orchestrem z polských Žabkowic zúčastnil 49. přehlídky dechových muzik ve Slawnu, které je vzdáleno pouhých 15 km od přímořského města Darlowo na severu Polska.

Město Slawno v tomto víkendu zároveň slavilo i 700 let od jeho založení a červenokostelečtí muzikanti mohli tak společně se žabkowickým orchestrem popřát partnerskému městu Žabkovic společným koncertem. Byli jediným zahraničním orchestrem,
který zde vystupoval, a nutno říci, že si slawěnské publikum získal hned první skladbou.
A jak to všechno začalo? Na prvopočátku byl mikroprojekt "Kultura a sport nás sbližují",
který financuje Evropská unie prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Tento projekt začalo město Červený Kostelec a Žabkowice připravovat již v polovině roku 2016. Zde město společně s MKS připravilo různé aktivity pro rok 2017. Stěžejními kulturními akcemi tak byla, jsou a budou společná vystoupení červenokostelecké a žabkowické dechovky. Prvním vystoupením byl novoroční koncert, kde se k dechovce přidal i červenokostelecký pěvecký sbor Červánek. Následovalo vystoupení na velikonočním jarmarku v Žabkowicích. Dále pak již zmiňované vystoupení ve Slawně, které bylo jaksi nad rámec Euroregionu Glacensis a našeho mikroprojektu, a nedávno uskutečněný promenádní koncert v Červeném Kostelci, kde se také představily rtyňské mažoretky ze školičky BONIFÁC. Následovat budou ještě vystoupení na vánočních trzích jak v Červeném Kostelci, tak i v Žabkowicích.
Díky tomu, že jsem měl tu čest se zúčastnit každého společného vystoupení a prožít i společné chvíle i mimo koncertní pódia, musím konstatovat, že se zde zrodilo velmi pěkné společné přátelství na které se hudebníci z obou zemí podílejí.
Rád bych popřál jak dechovému orchestru ze Žabkowic, tak i červenokosteleckému dechovému orchestru hodně hezkých společných koncertů a spoustu spokojených posluchačů stejně jako ve Slawnu, kde slovem chvály nešetřil ani pan starosta a ředitelka tamního kulturního střediska a kde přímo na pódiu před publikem dostal spojený orchestr oficiální pozvání na jubilejní 50. ročník festivalu slawěnských dechových muzik.
Richard Bergmann

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás