Požární ochrana

Okrsek Červený Kostelec
Kontakt: Pavel Požár, 123456789, sirky@detem.cz

Okrsek Červený Kostelec
Web: okrsekck.inetstable.cz
 
Seznam sborů dobrovolných hasičů okrsku Červený Kostelec.
SDH Bohdašín
SDH Červená Hora
SDH Červený Kostelec – město
SDH Horní Kostelec
SDH Horní Radechová
SDH Horní Rybníky
SDH Olešnice
SDH Řešetova Lhota
SDH Lhota za Červeným Kostelcem
SDH Stolín
SDH Zábrodí
SDH Žernov

HIstorie požární ochrany v Červeném Kostelci

V Červeném Kostelci má protipožární ochrana dlouholetou tradici.

Už na sklonku roku 1873 se město snažilo o schválení stanov hasičského spolku, který byl skutečně založen a pojmenován Sbor dobrovolných hasičů. Jeho historie je díky tehdy ručně psané kronice velmi dobře uchována. V současnosti se o SDH Červený Kostelec – město, můžete dozvědět moderním způsobem na internetových stránkách. 

Ve druhé polovině minulého století se město rozrostlo o okolní obce, kde rovněž působily a dodnes aktivně pracují sbory dobrovolných hasičů. SDH v Olešnici byl založen v roce 1881, v Horním Kostelci je to o dva roky později, tedy 1883. V roce 1885 byl založen SDH Lhota za Červeným Kostelcem. V roce 1889 byl založen SDH ve Stolíně a „nejmladším" v rámci města je SDH na Bohdašíně, který byl ustaven v roce 1898. 

Tyto sbory dlouhodobě spolupracují s dalšími SDH v rámci okrsku Červený Kostelec (viz výše).

Jednotka požární ochrany

Město Č. Kostelec v souladu s povinností dané zákonem o požární ochraně (zák. č. 133/1985 Sb.) je zřizovatelem jednotky požární ochrany (JPO), která je dle nařízení Královéhradeckého kraje č. 1/2002, kterým se stanovují podmínky zajištění plošného pokrytí území Královéhradeckého kraje jednotkami požární ochrany a jejich zabezpečení, zařazena jako JPO kategorie II. To znamená, že musí být zabezpečen výjezd čtyř příslušníků jednotky do 5 min a v některých stanovených případech dalších čtyř příslušníků jednotky do 10 min od vyhlášení poplachu. Příslušníky této jednotky jsou stanovení členové SDH působících na území města.

SDH Č. Kostelec natáčí záznamy svých zásahů na kameru umistěnou v kabině cisterny a na helmě jednoho z hasičů. Prohlédnout si je můžete na serveru YouTube. Snímky ze zásahů najdete na serveru rajce.cz.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás