3. června 2024

30 let od založení Dětského pěveckého sboru Červánek

Máme tu další výročí červenokostelecké kultury. Tentokrát je to výročí, které slaví pěvecké oddělení a hlavní postavou je paní učitelka Eva Kubečková a její sbor Červánek, kterému dala základ v roce 2004.
30 let od založení Dětského pěveckého sboru Červánek

Červánek začínal jako skupinka 4 dětí, která se postupně rozrostla ve velký koncertní sbor, který slaví úspěchy nejen v Čechách, ale i ve světě. O čtyři roky později vznikl další sbor Jitřenka a už za dva roky se sbor zúčastnil své první mezinárodní soutěže v thajské Pattaye, kde získali 1. místo. Následovalo mnoho dalších soutěží jak v České republice, tak v zahraničí. Sbor často obsazoval přední příčky.

Nedílnou součástí Červánku jsou přípravné sbory Sluníčko a Hvězdičky. Poslední „Zlaté pásmo“ a dvě další ocenění získalo Sluníčko letos v dubnu na soutěži Zahrada písní v Praze.

V roce 2006 přišla první zahraniční soutěž v italském Arrezu. A následovaly další: v roce 2009 Langollen v Anglii (1. místo), Tours ve Francii (4. místo), dále hned dvě 1. ceny v Petrohradě v Rusku, Španělsko hned několikrát, Preveza v Řecku (2. cena) a v roce 2023 1. cena v Nerpelt v Belgii.
V roce 2003 sbory účinkovaly na jednom z adventních koncertů pořádaných ČT1, který se točil v Břevnovském klášteře.

V roce 2021 sbor zpíval ve Španělském sále na Pražském hradě s olomouckou filharmonií a Jaroslavem Svěceným pro představitele vlády ČR. Sbor zpíval také jako host na koncertech známých hvězd, jako je Václav Neckář, Eva Pilarová, od kterých dostali obrovskou poklonu.

Za pár měsíců se Červánek i Jitřenka chystají opět do anglického Langollenu, kde byli před 15 lety. Sbor je výrazně omla-zen, tak jim budeme držet pěsti, protože konkurence bude doslova světová!

Toto je výsledek dlouholeté a systematické práce jedné z nejúspěšnějších učitelek naší ZUŠ. Eva Kubečková je ten hlavní motor, mozek, motivátor, organizátor a manažer celého sboru a spolu se svým manželem a zároveň korepetitorem dělají vysoce uměleckou činnost v tak malém městě, jako je Č. Kostelec. Je to učitelka, která nikdy neodmítne spolupráci. I když se toho sejde hodně, třeba jako letos, vždy je schopna v krátkém čase se svými dětmi, které vede ke stejným kvalitám, udělat takřka nemožné. To mohu sama potvrdit, neboť jsme dlouhá léta spolupracovaly zejména na našich vánočních koncertech MDO a koncertech sborů.

Je toho opravdu mnoho, co děti s touto pedagožkou zažily a dokázaly. Mnohým studentům zpěv zůstal jako koníček a na-vštěvují Jitřenku, která je složena z absolventů a nejstarších žáků ZUŠ.

Paní Eva má několik žáků absolventů konzervatoře, Magdaléna Malá dokonce absolvovala AMU. Nutno říci, že všechny sboristy a sólisty si paní učitelka vychovává osobně, nemá žádné výpomoce odjinud, což je obdivuhodné, protože úroveň sborů je jedna z nejvyšších v republice.

Velký podíl na všech úspěších (kromě paní učitelky a dětí) mají také rodiče dětí. Jejich podpora je nezbytná pro vytrvalost, svědomitost, důslednost, ochotu se vzdělávat, zodpovědnost ke kolektivu a výsledku, osobní disciplínu, které musí každý jednotlivec dodržovat, aby bylo možné vyšplhat až takto vysoko. A je to někdy pořádná dřina. Že, rodičové a děti?! Ale stojí to za to!

Závěrem bych chtěla poděkovat paní Evě Kubečkové za dlouholeté nasazení a obětavost, kterou sborům dává nejen v pracovní době, ale mnohdy i na úkor svého času. Je obdivuhodné, co všechno s dětmi dokázala udělat za 30 let. Kolik úspěchů mohly děti spolu s ní zažít, kam se podívaly a jak obohatila jejich životy.

Jako radní za kulturu a spolkovou činnost tímto paní Evě Kubečkové a sborům blahopřeji k výročí a zároveň děkuji za skvělou reprezentaci ZUŠ a města nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Hana Řezníčková Kukulová

 

Kompletní fotogalerii ze slavnostního koncertu v Divadle J. K. Tyla si můžete prohlédnout ZDE

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Folklorní sedmdesátka
Kultura
3. června 2024
Folklorní sedmdesátka
Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec oslaví ve dnech 14. až 18. srpna sedmdesát let své existence. Pořadatelé jedné z nejstarších a největších folklorních slavností v republice připravují nabitý program, který zahájí koncert kapely Čechomor a zlaté slavice Lucie Bílé.
Soutěž plastikových modelářů – 24. Memoriál Zdeňka Bořka
Ostatní
3. června 2024
Soutěž plastikových modelářů – 24. Memoriál Zdeňka Bořka
20. dubna 2024 se v restauraci na Bohdašíně konala regionální soutěž plastikových modelářů, kterou tradičně pořádá nezávislý klub plastikových modelářů pod dlouholetým názvem KPM Náchod.
Rekonstrukce knihovny – co je dobré vědět
Kultura
24. května 2024
Rekonstrukce knihovny – co je dobré vědět
V nejbližší době dojde k plánované rekonstrukci Knihovny Břetislava Kafky. Stávající provoz proto platí pouze do 15. června. Od 17. června bude knihovna uzavřena na dobu neurčitou. Na co se mají čtenáři připravit a co je dobré vědět?
Druhé místo pro Junior Big Band na krajské přehlídce
Kultura
21. května 2024
Druhé místo pro Junior Big Band na krajské přehlídce
V pátek 22. března jsme si mohli v Divadle J. K. Tyla vychutnat další skvělý hudební zážitek. Již podruhé se zde místnímu publiku představilo poměrně nové uskupení Junior Big Band. Ten dal se svými kolegy dohromady ředitel místní ZUŠ pan Leoš Nývlt a skládá se nejen ze studentů školy, ale i hostů, kteří pravidelně JBB navštěvují. Od zcela zaplněného sálu si hráči spolu s hosty vysloužili bouřlivé ovace.
Prázdninové dny v Kladském pomezí: Cestujte a vyhrajte skvělé ceny
Ostatní
15. května 2024
Prázdninové dny v Kladském pomezí: Cestujte a vyhrajte skvělé ceny
Hledáte tipy na výlet? Nechte se inspirovat a objevujte Kladské pomezí s Toulavým baťohem. S hledáním toho správného výletu vám pomůže ilustrovaná mapa, ve které na malé dobrodruhy čeká cestovatelská soutěž.
Zobrazit další články