2. září 2022

68. ročník Mezinárodního folklorního festivalu přivítal 4 tuzemské a 8 zahraničních souborů

Čas neúprosně běží a nechává za sebou spoustu krásných zážitků. Jinak tomu není ani v případě 68. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu, který se odehrál v přírodním areálu u divadla J. K. Tyla. Obecenstvo mohlo opět po roce přivítat folklorní špičku z celého světa a dosyta si užít pět dnů plné tance a hudby.
68. ročník Mezinárodního folklorního festivalu přivítal 4 tuzemské a 8 zahraničních souborů

O festivalu

Závodní klub Grafických tiskáren a Osvětová beseda Žernov uskutečnily v roce 1952 u příležitosti 100. výročí prvního vydání románu Babička slavnost, která se konala v prostoru kolem zříceniny hradu Rýzmburk v Babiččině údolí. Pódium pro vlastní program bylo vybudováno na dně tehdy vyschlého rybníka, jehož břehy se staly celkem slušným přírodním hledištěm. Svoji premiéru zde měl soubor Hadař, dále byl pozván soubor Furiant z Chlumce nad Cidlinou, početný polský soubor z Klodska a skupina Lužických Srbů z Budyšína.

Za „zlatá“ léta folkloru U nás na Náchodsku lze označit ročníky let šedesátých a sedmdesátých. Již v roce 1960 se ujal režie umělecký patron souboru Hadař, profesor AMU František Bonuš (17 ročníků). Od samého počátku svého působení vtiskl slavnosti lidový ráz a uvážlivým výběrem námětů účinkujících pozvedl uměleckou úroveň pořadů. Ze slavnosti písní a tanců se stal folklorní festival, který byl zařazen do celostátního kalendáře.

V době restitucí přišli pořadatelé festivalu o areál Rýzmburk-Žernov v malebném Babiččině údolí. Městské kulturní středisko v Červeném Kostelci se ujalo záchrany této tradiční, a nejen v kraji oblíbené slavnosti. Dostalo souhlas města, sehnalo sponzory a za nezměrné iniciativy zaměstnanců MKS a dalších dobrovolníků se přesunul festival do Červeného Kostelce. Ve velmi krátké době se podařilo vybudovat přírodní areál u Divadla J. K. Tyla – prakticky v centru města. 39. ročník festivalu U nás na Náchodsku se tak v roce 1993 konal již v nově vybudovaném prostředí.

Celou historii festivalu naleznete na webu www.foklorck.cz.

Vokální seskupení 4TET zahájilo Mezinárodní folklorní festival

Návštěvníci začali zaplňovat atrium přírodního areálu a vychutnávat si atmosféru plnými doušky. Jako každoročně proběhlo oficiální zahájení pod taktovkou pana starosty Červeného Kostelce Tomáše Prouzy, prezidenta festivalu Petra Mědílka a ředitele festivalu Tomáše Šimka. Tito tři hlavním postavy festivalu přivítaly návštěvníky krátkým proslovem.

Stalo se již tradicí, že Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci zahajuje vždy nějaká hudební pecka. Letos tomu nebylo jinak. Letošní slavnostní zahájení obohatilo ve středu 17. srpna koncertní speciál 4 TET VENKU. V průběhu večera nechybělo to, co dělá 4TET Čtyřtetem. Tedy profesionální umělecký výkon, humor a dobrá nálada v podání pánů Jiřího Škorpíka, Dušana Kollára, Jiřího Korna a Davida Uličníka.

Čtvrteční představení souborů

Lidé se ani nestihli pořádně zregenerovat se středečního koncertu vokálního seskupení 4TET a už jim čtvrteční program přinesl v podvečerních hodinách představení folklorních souborů. Letošní rok se festivalu zúčastnily 4 tuzemské soubory (SPT Jiskra Plzeň, FS Kopaničár Starý Hrozenkov, Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka Praha, Hadářek Červený Kostelec) a 8 zahraničních souborů (FS DRUŽBA / Slovensko, FS Makovica / Slovensko, Ballet Folklórico Tradicional del Estado de Oaxaca / Mexiko, Bawtuquinhas PBS / Kapverdské ostrovy, Lous Crabots de Semisens / Francie, Grupo Folclórico e Cultural da Boavista de Portalegre / Portugalsko, Folk Song and Dance Ensemble Lodz / Polsko, GURU-The Arts Hub / Indie).Pro všechny návštěvníky to byl samozřejmě strhující zážitek plný emocí a jejich nadšení v průběhu večera exponenciálně rostlo. V druhé polovině večera například ovládl publikum soubor z Francie (Lous Crabots de Semisens), který se vyznačuje vystoupením na chůdách. Někteří diváci tleskali, někteří nahlas povzbuzovali, a pak byli i tací co při představení zavírali oči.Druhým velkým tahákem večera bylo zajisté vystoupení Bawtuquinhas PBS z Kapverdských ostrovů. Soubor svým vystoupením zavedl diváky do čtyř koutů světa, odkud se odráží hudební zážitky ze západní Afriky, Evropy, severní Brazílie a USA.  Soubor při svém vystoupení ukázal vliv rytmů a zvuky afrických bubnů v hudbě.

Páteční program přinesl sraz veteránů a vystoupení kapely Hrubá Hudba

Páteční odpoledne začalo v areálu netradičně. Tanečníci vyrazili do centra Červeného Kostelce a představili své umění mimo jeviště. Tím se přesunula celá atmosféra festivalu před radnici a dobrá energie proudila celým městem. Hned po vystoupení se celý program přesunul před přírodní areál, kde návštěvníci mohli obdivovat úžasné křivky veteránů. Tyto staré automobily a motorky, jak vystřižené z filmů pro pamětníky, očarovali celou řadu nadšenců automobilového odvětví. Celkem se zúčastnilo 91 historických vozidel.

Páteční večer zakončil originální hudební projekt Hrubá Hudba. Opět se jednalo o spojení dvou odlišných hudebních světů, které na české hudební scéně dosud nemá obdoby. Hudební koktejl syrového horňáckého folkloru a nu-jazzu s prvky dalších hudebních žánrů vytvořilo výbornou kulisu pro páteční večer.

Sobotní program narušil déšť

Začátek sobotního festivalového dne patřil řemeslnému jarmarku. Před přírodním areálem u divadla J. K. Tyla vyrostlo zázemí, kde návštěvníci mohli obdivovat práci a výrobky, které v sobě nesly kus historie. Jelikož se areálem linuly i různé vůně připravovaných pokrmů, někteří neodolali a ochutnali pochoutky z místní kuchyně. Ta nabízela plno kulinářských zážitků a samozřejmě k dobrému jídlu patří i dobré pití. Proto návštěvníci zakončili svou prohlídku u stánku s medovinou. Pro děti byl nachystán například kolotoč na ruční ovládání a interaktivní představení vodníka Pěnkavy.

Jedním z faktorů, který žádný organizátor venkovní akce neovlivní je déšť. I přes špatnou sobotní předpověď všichni věřili, že se zázrakem počasí umoudří. Bohužel se tak nestalo a celá akce se musela narychlo přesunout do místní Sokolovny. I přes všechny tyto nepříjemnosti se podařilo úspěšně galapředstavení odehrát a nabídnout publiku nevšední zážitek.

Ocenění: 

Divácká soutěž:

1. místo – Folklorní soubor Hadářek

2. místo – Lous crabots de semisens

3. místo – Zespół Pieśni i Tańca Łódź / Folk Song and Dance Ensemble Lodz

 

Cena starosty města:
Grupo Folclórico e Cultural da Boavista Portalegre

Cena ředitele festivalu: 
FS Makovica, Svidník

Cena režie festivalu: 
Soubor písní a tanců JISKRA

Poděkování

Za Městské kulturní středisko si dovoluji poděkovat všem spolupracovníkům a brigádníkům, kteří se podíleli na organizaci a bezproblémovém chodu 68. mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci.
Velké poděkování patří všem partnerům festivalu, mecenášům a podporovatelům, kteří festival významně podpořili i v této nejisté době darem či finanční podporou. Bez jejich podpory bychom nedokázali uspořádat festival. Poděkování patří také městu Červený Kostelec, SDH Červený Kostelec, Policii ČR, Městské policii, Technickým službám v Červeném Kostelci, ZŠ Václava Hejny, školní jídelně a dalším podporovatelům a pomocníkům.
Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci i přes těžkosti na mezinárodní úrovni a s tím souvisejícími problémy byl festival opět mezinárodní. Již nyní se těšíme na další spolupráci při 69. mezinárodním folklorním festivalu, který se uskuteční 16. – 20. srpna 2023.

Za MKS Tomáš Šimek, ředitel

Fotogalerie

68. Mezinárodní folklorní festival - Michal Čáp

68. Mezinárodní folklorní festival - Josef Rudolf

Čtvrteční představení folklorních souborů

Vokální seskupení 4TET zahájilo Mezinárodní folklorní festival

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Letošními vítězi cyklistického závodu LESÁK CUP jsou Michal Bubílek a Lenka Fridrichová
Sport
6. září 2022
Letošními vítězi cyklistického závodu LESÁK CUP jsou Michal Bubílek a Lenka Fridrichová
Když se řekne LESÁK CUP, všem se musí automaticky vybavit slovní spojení opravdová „bajkovačka“. Závod v okolí Jestřebích hor si za dobu své existence vydobyl mezi bikery skutečný respekt, a kdo ho absolvuje, může si právem říkat biker s velkým B. Jinak tomu nebylo ani v letošním roce, kdy pořadatelé s hlavním trasérem Michalem Kaněrou připravili pro závodníky trať plnou singltrailů, těžký výjezdů a sjezdů.
Zázemí a tribuna fotbalového hřiště zažila první nápor fanoušků
Sport
10. srpna 2022
Zázemí a tribuna fotbalového hřiště zažila první nápor fanoušků
V sobotu 6. srpna 2022 v Červeném Kostelci proběhlo slavnostní otevření nově zrekonstruovaného zázemí fotbalového stadionu. Program zahájil starosta města Červený Kostelec pan Tomáš Prouza krátký proslovem a následně rozehrál utkání mezi týmem hvězd a starou gardou Červený Kostelec. Po skončení utkání proběhla autogramiáda a dražba podepsaného reprezentačního dresu, jejíž výtěžek byl darován na Hospic Anežky České. V podvečerních hodinách následovalo 1. kolo krajského přeboru můžu mezi celky SK Červený Kostelec a FK Jaroměř.
V kempu Brodský se odehrál již 27. ročník Vodnických slavností
Ostatní
9. srpna 2022
V kempu Brodský se odehrál již 27. ročník Vodnických slavností
Mají rádi čerstvé koláče, rádi si při měsíčku vyšívají kabátek nebo zlobí kolemjdoucí. Tento krátký popis stačí, aby každé dítko vědělo, že je řeč o pohádkových bytostech, kterým se lidově říká vodníci. No a když si vodníci dají každoroční sněm v areálu kempu Brodský, je to záruka dobré zábavy a vodnických radovánek.
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Ostatní
18. července 2022
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Máte rádi přehled o všem, co se kolem děje? Přihlaste se k odběru informací a už nikdy nezmeškáte důležité novinky a upozornění z naší samosprávy. Informace podle vašich zájmů vám budeme posílat e-mailem, SMS nebo jako zprávu do aplikace. Služba je zdarma!
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Ostatní
8. července 2022
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Období těhotenství je v životě každé ženy výjimečným obdobím a s přípravou na porod vyvstává mnoho otázek. Porodnice se mění i v závislosti na trendech a přáních, které budoucí maminky vyžadují. Jinak se rodilo před padesáti, třiceti i deseti lety. Dnešní ženy touží po přirozeném porodu a porodníci mají zase širší škálu vyšetření, díky kterým mohou vývoj miminka sledovat už od prvních týdnů těhotenství. O tom, co čeká ženy v péči jičínské porodnice, jsme mluvili se zástupcem primáře gynekologicko-porodnického oddělení, MUDr. Zdeňkem Havlíkem.
Zobrazit další články