30. března 2022

Bývalé umělecké ateliéry poskytnou úlevu těžce nemocným lidem

V pátek 11. 2. 2022 proběhlo slavnostní otevření centra zdravotnických služeb Oblastní charity Červený Kostelec. Mobilní hospic Anežky České, ambulance paliativní péče a další služby, které poskytují pomoc stovkám pacientů ročně v jejich domácnostech, dostanou nové zázemí. Stane se tak po více než devíti letech hledání řešení pro malé prostory sloužící službám od roku 2010, které pro soustavné navyšování počtu pacientů využívajících domácí péče přestávaly být vyhovující.
Bývalé umělecké ateliéry poskytnou úlevu těžce nemocným lidem

Rekonstrukci bývalých sochařských ateliérů umožnila dotace Královéhradeckého kraje, financování stavby však podpořila řada firem i jednotlivců. Pro slavnostní otevření Centra denních a terénních služeb sv. P. Pia byl symbolicky zvolen den, který připadá na Světový den nemocných, a jeho provoz začne od 1. března 2022.
Význam Světového dne nemocných připomněl během slavnostní mše v Červeném Kostelci pomocný královéhradecký biskup Josef Kajnek. Slaví se na památku tzv. lurdského zázraku, kdy se před 164 lety se zjevila Panna Marie v Lurdech. Později v blízké jeskyni vytrskl ze skály pramen a do Lurd začalo jezdit velké množství poutníků a nemocných.

„Za celé dějiny Lurd tam byla uzdravena necelá stovka lidí, ale úlevu, posilu a vyrovnání se s nemocí tam získalo ohromné množství nemocných. Kdo zažil pár dní v Lurdech, dáte mi za pravdu, že nemocný tam má přednost přede všemi,“ pronesl ve své úvodní řeči biskup Kajnek. Shrnul tak zároveň i principy hospicové péče, která umírajícím pacientům poskytuje individuální přístup a úlevu od projevů nemoci.
„My se také dostáváme k nemocným a jejich příbuzným, kteří jsou zcela zdevastovaní situací, ve které se nachází. Zdravotně, duševně i duchovně. A my jim chceme podat pomocnou ruku a říct: Nebojte se! Tu vaši situaci zvládneme. Neumíme všechno, ale ze všech sil se vám budeme snažit pomoct,“ popsal činnost mobilního hospice primář Hospice Anežky České MUDr. Jan Král během své prezentace o službách, které se v novém centru budou poskytovat.

„Za nové zázemí jsem moc ráda. Myslím, že čas už dospěl k tomu, abychom měli větší zázemí, abychom tam už nebyli v těch krabicích a věcech, co padají na hlavu. Toho si nesmírně vážím a myslím, že nás k tomu dovedli i pacienti, protože ta práce, která děláme, není, jak by někdo řekl – vyčerpávající, náročná – taková ona skutečně je, to je pravda. Ale na druhou stranu nám ta práce dává obohacení a když ji děláme dobře, máme dobrý pocit na duši a to nás žene dál,“ řekla k novému zázemí vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, Iva Valerová.
Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity dodal: „Děkujeme všem, kteří tuto stavbu pomáhali zrealizovat. Rekonstrukce probíhala ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, na jejím dokončení se pak finančně podílelo velké množství dárců, partnerů z řad firem, nadací. Ani samotná každodenní činnost charity by však bez dárců nebyla možná a jsme velice vděční, že nás tato podpora po dobu naší činnosti provází.“ Následovalo přestřihnutí pásky a požehnání nových prostor centra, včetně malé domácí kaple Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Po nastěhování všech služeb začne provoz od 1. března.

Součástí programu bylo i poklepání na základní kámen další etapy ve výstavbě centra. Tou je vybudování chráněného bydlení, sociální služby, která doposud v Červeném Kostelci a okolí chyběla. Po dokončení třetí etapy na konci roku 2022 vznikne areál vzájemně propojených sociálních a zdravotnických služeb.
Jan Kordina

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Na konci května vyjíždějí turistické autobusy s přepravou kol
Ostatní
16. května 2022
Na konci května vyjíždějí turistické autobusy s přepravou kol
Kladské pomezí je díky svému rozmanitému reliéfu rájem cyklistů. K přepravě na atraktivní místa našeho regionu nebo pro zpáteční cestu můžete v turistické sezóně využít několik linek turistických autobusů s přepravou kol, které poprvé vyjíždějí v sobotu 28. května 2022!
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize
Ostatní
1. května 2022
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize
Červenokostelecká rodačka Dana Černá vydala svou první knihu s názvem Zvládej překážky. Popisuje v ní celý průběh její onkologické léčby. Kniha také obsahuje články z výprav za studánkami a prameny, které podnikala v době léčby. Tyto toulky jí v těžkých chvílích dodávaly tolik potřebnou energii a sílu.
„Filmová noc“ se probudila do mrazivého slunečného rána!
Ostatní
30. března 2022
„Filmová noc“ se probudila do mrazivého slunečného rána!
11. března 2022 o půlnoci hodin padla poslední klapka maturitního filmu s názvem „Filmová noc“! Neuvěřitelné, filmová premiéra byla zahájena ještě ten večer v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě. V hlavních rolích jste měli jedinečnou možnost zhlédnout maturanty náchodské zdravotnické školy. Po pomyslném červeném koberci kráčeli maturanti oboru Sociální činnost, Praktická sestra, a také budoucí ošetřovatelé. Další skvělé role obsadily třídní učitelky Mgr. Lucie Nosková, Mgr. Kateřina Hanušová a Mgr. Petra Hanušová.
Peerka pomáhá osobám s duševním onemocněním v okrese Náchod už rok. Jak?
Ostatní
30. března 2022
Peerka pomáhá osobám s duševním onemocněním v okrese Náchod už rok. Jak?
Lépe pochopí jakoukoliv situaci ten, kdo si jí také prošel. Právě to je základní princip fungování peer konzultantky v týmu neziskové organizace Péče o duševní zdraví v Náchodě. Peer konzultantka (peerka) dává odbornému týmu pohled „z druhého břehu“ a je významnou podporou i inspirací pro klienty.
Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)
Ostatní
28. února 2022
Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)
Po slavnostním zahájení, představení masek, masopustním tanci proběhl masopustní průvod s dechovou hudbou. Celý průvod vedl pan Masopust s ženou, medvěd s medvědářem a další tradiční masopustní masky. Na závěr proběhnul rozsudek nad masopustním medvědem. Je skvělé že se lidé umí bavit a udržují naše tradice. Masopustní veselí si užívaly hlavně děti, jejich tváře zářily radostí.
Zobrazit další články