12. srpna 2024

Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?

70. ročník Mezinárodního folklorního festivalu se nezadržitelně blíží. 14. – 18. srpna můžeme v Červeném Kostelci opět přivítat folklorní špičku z celého světa a dosyta si užít krásného folkloru a tance. A na co se letos můžete těšit?
Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?

Je tradicí, že první festivalový den plánujeme unikátní koncert, na který se bude dlouho vzpomínat. Tentokrát se můžete těšit na fenomenální hudební zážitek v podobě společného koncertu kapely Čechomor a několikanásobné zlaté slavice Lucie Bílé. „Ej, lásko“, „Já se vdávat nebudu“, „Gorale“… To je jen malá ochutnávka písní, které zazní v krásném venkovním prostředí festivalového areálu mezi stromy.

První rozmanitá taneční přehlídka zúčastněných folklorních souborů proběhne ve čtvrtek 15. srpna od 18:00.

V pátek 16. srpna v odpoledních hodinách červenokostelecké obyvatele opět překvapí taneční vystoupení v ulicích města a odpoledne se milovníci historie mohou těšit na již tradiční sraz veteránů. Letošní programovou novinkou je Festival vína. Pro milovníky vína bude k dispozici zvláštní zóna, kde se představí více než desítka špičkových vinařů se svými produkty a nabídnou možnost ochutnat jejich víno. Večerní program bude patřit všem zahraničním hostům a větší prostor pak dáme těm nejvzdálenějším.

Sobotu 17. srpna odstartujeme řemeslným jarmarkem a atrakcemi pro děti. Od 10:00 proběhne v přírodním areálu mše svatá. Od 14:00 nás čeká pestrý program v podobě volby o nejoblíbenější soubor a sobotní program vyvrcholí tradičním večerním galapředstavením.
V tento den si můžete dosyta užít hromadu skvělého folkloru i doprovodného programu pro všechny generace včetně nejmenších.

Poslední festivalový den nás čeká průvod ulicemi Červeného Kostelce a od 13:00 závěrečný program v přírodním areálu a rozloučení se soubory.

Návštěvníkům festivalu se představí celkem 17 folklorních souborů. Těšit se můžete na soubory z Thajska, Kolumbie, Tchaj-wanu, Mexika, Indie, Gruzie, Francie, Španělska, Itálie a samozřejmě také Slovenska a České republiky.

Informace sledujte na www.folklorck.cz a na festivalovém Facebooku MFF.cz.

SOUBORY

Así es Colombia / Kolumbie

Soubor Así es Colombia byl založen v roce 1980 ve městě Acacías. Svým zpěvem, hudbou a kolumbijským lidovým tancem kladou důraz na východní region Lianos. Soubor přispívá k uměleckému a kulturnímu rozvoji obce Acacías a slouží mnoha populacím. Ve spolupráci s Ministerstvem kultury tvrdě pracuje na různých projektech, velmi úspěšně se účastní různých akcí, přehlídek, festivalů na národní i mezinárodní úrovni. Vystupoval také v mnoha televizních pořadech a telenovelách. V současné době má „ASI ES COLOMBIA“ hudební a taneční akademii, kde školí umělce různých věkových kategorií v několika oborech. Provozuje též Queens school, kde připravuje více než 40 nejlepších dívek na reprezentaci v národních i mezinárodních soutěžích.

Ballet folklorico Real de Jalisco / Mexiko

Folklorní soubor Real de Jalisco byl založen v roce 2006 ve městě Tesistan. Soubor předvádí to nejlepší ze zvyků a tradic celého Mexika, a to vždy za doprovodu živé hudby. Je zakladatelem nejvýznamnějšího folklorního festivalu v jejich zemi a do budoucna má mnoho plánů. Jeho cílem je posílit umělecký rozvoj místních umělců a přenést kulturu do komunit vzdálených od městských sídel. Úspěšně navštívil několik zemí např. Kolumbii, Kostariku, Panamu, Chile, Francii, Belgii a vystupuje po celém Mexiku.

Triam Udom Suksa Nomklao Samut Prakan / Thajsko

Mladý folklorní soubor byl založen v roce 2014. Skládá se ze studentů střední školy v provincii Samut Prakanm, která leží v metropolitní oblasti Bangkoku. Členové souboru jsou ve věku 16-18 let, mají rádi thajský lidový tanec a lidovou hudbu. Proto si tito studenti vybírají studium thajského divadelního umění a thajského hudebního nástroje jako svůj hlavní předmět. Většina z nich po absolvování střední školy obvykle pokračuje v bakalářském studiu a jako hlavní předmět mají thajský lidový tanec a thajská hudební vystoupení. Jejich cílem je zachování a šíření tradičního lidového tance. Soubor získal mnoho ocenění po celém Thajsku i v zahraničí.

Guru – the Arts Hub / Indie

GURU-The Arts Hub je zrcadlem pestrého indického kulturního dědictví. Skupinu založil před lety slavný umělec Gudžarátu jménem Jatin Sadhu. Členové skupiny jsou vysoce motivovaní profesionálové, kteří touží nadále rozvíjet indickou kulturu. GURU-The Arts Hub má v programu přes 50 lidových tanců z různých oblastí Indie, jako Garba, Raas, Hudo Tippani, Rasdo, Beda, Dangi, Ghoomar a další. Některé tance, jako např. Yoga Dance a Malkhamb Dance uvádí v inovativní podobě a sklízí tím obrovské úspěchy na festivalech v Kanadě, Francii, Rakousku, Thajsku, Spojených Arabských Emirátech a dalších zemí světa.

Taiwan Indigenous Association Of 3S3T Youths / Taiwan

Soubor se skládá ze skupiny převážně mladých lidí ze Seediq. Jejich kmen je jedním z domorodých národů na Tchaj-wanu a patří do skupiny austronéských jazyků. V současné době je tchajwanskou vládou oficiálně uznáno 16 domorodých kmenů.

Obyvatelé Tchaj-wanu Seediq mají bohaté kulturní dědictví, včetně tradičních písní a tanců, které jsou hluboce zakořeněny v jejich každodenním životě a víře. Zažijte pulzující a podmanivý svět kultury Seediq prostřednictvím jejich tradičního tanečního programu. Písně Seediq často odrážejí témata přírody, duchů předků a komunitní solidarity. Jejich tance zahrnují složitou práci nohou a gesty rukou vypráví příběhy nebo oslavy důležitých událostí.

Příroda je jejich jevištěm pro život. Vše od jídla, oblečení, bydlení a vzdělání až po zábavu pochází z přírody. Povahou lidí ze Seediq je být optimistický, přijmout svůj osud a milovat mír, zejména lásku k hudbě, o které lze říci, že je vrozená a přirozená. Je přítomna při odpočinku, tanci, zpěvu a během různých rituálů.  Dá se říci, že život je hudba a hudba je život, což je nejlepší interpretace hudebního života lidí Seediq.

Tradiční oděv kmene Seediq je barevně velmi bohatý a vyrobený z lněného plátna. Texty písní obsahují bohatou moudrost předků a vyjadřují jejich naděje. Jednoduché melodie a krátká slova mají hluboký význam. Zpěv je součástí života mládeže a stal se pro ně jedním ze způsobů, jak se vyjádřit.

Lous Dé Bazats / Francie

Francouzský soubor Lous Dé Bazats jsou tanečníci na chůdách. Zachovávají tradici Landes Gironde se svými tanci na chůdách a na zemi. Jejich tance, dynamické i nostalgické, jsou specifické pro zemi Bazas, mezi vinicemi Bordeaux a Landes. Na národních i mezinárodních festivalech vystupují již od roku 1927.

Zajímavost: chůda se zrodila v 17. století, v době, kdy Landesský les, jak jej známe dnes, ještě neexistoval. Byla to jen jakási rozlehlá poušť pokrytá keři a křovím a posetá občasnými bažinami. Chůda byla tehdy nejpraktičtějším způsobem, kterým se muži přemísťovali z jednoho místa na druhé a pastýři hlídali svá stáda ovcí. Na začátku 20. století jsme ještě mohli vidět několik pošťáků, kteří doručovali svou poštu na vysokých chůdách! Založením borového lesa pastýři na kůlech skončili.

Storici Sbandieratori delle Contrade di Cori / Itálie

Soubor založený v roce 1976 pochází z malého městečka Cori. Luxusní renesanční kroje, jasný zvuk trubek a rytmické bubny vytvářejí magickou atmosféru. Svými výměnami a hody vlajkami dokáží vytvořit obdivuhodné „pyrotechnické“ barevné efekty. Zkušenosti získané ze stálé účasti na národních a mezinárodních akcích jsou zárukou profesionálního a skvělého výkonu. Těšte se na úžasnou show v podání italských vlajkonošů.

Tierra de Barros / Španělsko

Soubor byl založen v roce 1969 na jihozápadě Španělska, ve městě Almendralejo. Vyvíjí různé aktivity ve třech oblastech: výzkum, výuka a kultura. Snaží se zachovat písně, tance a tradice svých předků, včetně zachování tradičních folklorních festivalů. Soubor při vystoupení zaujme svou prestiží a rozmanitou barvou kostýmů.  V roce 1972 poprvé s velkým úspěchem vystoupil na Mezinárodním folklorním festivalu v Portugalsku. Zúčastnil se různých festivalů po celém Španělsku a navštívil mnoho zemí např. Francii, Řecko, Portugalsko, Itálii, Německo, Turecko, Chorvatsko, Slovinsko a mnoho dalších.

Město Almendralejo se může pochlubit velkým počtem studentů, kteří se každý rok chtějí zapojit do činnosti, kde se naučí tančit, poznají své kořeny, hodnoty folkloru a stanou se součástí živé kultury. V současné době existuje důkaz o více než stovce studentů rozmístěných ve všech veřejných, soukromých nebo speciálních vzdělávacích a vyšších školách. Pracují také se skupinami dětí a mládeže. Almendralejo má svůj vlastní folklorní festival, Festival zvyků a tradic Tierra de Barros, lépe známý jako Festibarros, a je současným sídlem Španělské federace folklorních skupin (FEAF).

National Ensemble Georgian Folklore / Gruzie

Národní soubor Státní lékařské univerzity byl založen v roce 1987 v Tbilisi. Původně to byl sbor lidových písní a později se stal národním souborem, který má obrovský úspěch po celém světě. Soubor je laureátem mnoha mezinárodních, evropských, světových a národních festivalů a je členem výboru UNESCO. Představí nám tradiční folklor, který je okořeněný až kaskadérskými kousky. Při vystoupeních se žádný divák zaručeně nebude nudit.

Vedoucím souboru je ředitel Kulturního centra TSMU, majitel řádu "Amagdari" (ctěný pracovník gruzínské choreografie), majitel italské kulturní prémie, laureát národních a mezinárodních festivalů, choreograf-tutor – pan Badri Matchavariani. Mezinárodní festival lidového umění a lidové kultury Nuoro udělil panu Badri Matchavarianimu, představiteli Folk Ensemble Georgian Folklore Gruzie, prémii a zvláštní dar, za jeho oddanost ochraně lidové kultury a její identity. Za vysokou kompetenci a za zachování lidových tradic ve světě.

Šarišan Prešov / Slovensko

Umělecký soubor Šarišan je nejznámější a nejúspěšnější reprezentant folklóru regionu Šariš a jeho metropole Prešova. Program souboru je inspirován bohatstvím folklorních tradic regionů východního Slovenska-Šariš, Zemplín, Spiš a Abov. Šarišan vznikl v roce 1967 a během své 57leté existence získal řadu ocenění a titulů laureáta z nejprestižnějších domácích i zahraničních festivalů. Absolvoval tisíce vystoupení po Slovensku i v zahraničí, kde vycestoval více než 120krát, sklidil potlesk obecenstva v

35 státech Evropy, Asie, Afriky a Ameriky. Šarišan je častým hostem rozhlasových a televizních studií, jejich nahrávky patří do klenotnice lidové hudby Slovenského rozhlasu. Lidová hudba souboru vydala více než 50 titulů na různých hudebních nosičích, z toho 15 profilových. V roce 2018 se soubor prezentoval významnou spoluprací s populární slovenskou zpěvačkou Katarínou Knechtovou. S jejich společným programem "PUTO", absolvovali několik představní po celém Slovensku.

Vagonár Poprad / Slovensko

Lidový soubor písní a tanců byl založen v roce 1972 v Popradě. Jedná se o slovenský folklor z podtatranské a spišské oblasti. Slovenský folklor a lidové tradice šíří formou zpěvů a tanců. Soubor vystupoval na několika domácích i zahraničních festivalech a vydal několik CD. O šíření slovenských lidových tradic a zvyků Vagonár usiluje ve svém městě stavěním májek, pořádá tradiční Ples folkloristů a mnoho dalších. Zvyky jejich prarodičů uchovávají se ctí a láskou.

Slovenský folklor znají již i v Jižní Americe! Vagonár si přivezl z Brazílie v loňském roce hned dvě ocenění. Vytancoval si cenu za nejlepší choreografii a stal se Mistrem světa pro rok 2023. Stal se tak nejen prvním slovenským, ale i evropským souborem, kterému se podařilo vyhrát toto mistrovství.

Danaj Strážnice / Česká republika

Soubor byl založen v roce 1959 ve Strážnici. Jeho činnost navazuje na bohaté folklorní tradice města, které je od roku 1946 dějištěm národopisných slavností, pozdějšího Mezinárodního folklorního festivalu.

Pro svou práci soubor využívá folklorního fondu města a nejbližšího okolí, do svého repertoáru zařazuje i tance z ostatních oblastí Slovácka a moravsko-slovenského pomezí. Soubor využívá taneční a písňové sbírky, archivní prameny i materiály z terénních sběrů. Snahy o regionální čistotu v tanečním i pěveckém projevu i v krojovém vybavení podporuje spolupráce s předními etnografy a folkloristy. Soubor disponuje i řadou tanečních čísel zaměřených na dokonalé jevištní zpracování, technické i umělecké ztvárnění se zachováním autentických tanečních stylů.

Úsměv Horní Bříza / Česká republika

Folklorní soubor Úsměv byl založen v roce 1958 v Horní Bříze, okres Plzeň-sever.

Bohaté muzikantské a taneční zázemí okolí Horní Břízy, Dolnobělska, Plaska, Kralovicka a Plzeňska se stalo studnicí, ze které Úsměváci pili plnými doušky. V češtině slovo úsměv navozuje radost, a proto i hornobřízský Úsměv se snažil přinášet na jeviště vtip, veselí a dobrosrdečný humor. Díky výborné kapele, znamenitým zpěvákům a interpretačním schopnostem tanečníků se soubor vypracoval mezi naše nejlepší folklorní kolektivy. Svůj vyhraněný styl a repertoár prezentoval soubor s úspěchem také na mnoha mezinárodních festivalech a zájezdech po Evropě. Společně s moravským Kunovjanem připravil celovečerní koncert pro prestižní festival Pražské jaro 1997. Soubor se prezentoval také samostatnými pořady v televizi, je zachycen i na několika video-záznamech. Úsměv se stále snaží, aby byl hoden toho, co o něm řekl prof. Karel Plicka: "České písničky a tance mají vrozený optimismus, který ve vašem podání přímo rozkvétá".

Pentla Boršice / Česká republika

Folklorní soubor Pentla byl založen v roce 1987 a je jedním z nejvýznamnějších kulturních činitelů obce Boršice. Každoročně pořádá velikonoční a vánoční koncerty, společně s obcí se podílí na organizaci fašankové zábavy, jarmarků a mnoho dalších akcí a slavností. Jejich cílem je udržení lidových tradic a zvyků. Od svého založení soubor vychoval již několik generací tanečníků, kteří zde mohli rozvíjet svou lásku k folkloru a tradicím. Svůj repertoár se snaží zaměřovat hlavně na tance z Dolňácka a blízkého okolí. Pravidelně se účastní Slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Pentla je hostem řady folklorních festivalů nejen na území České republiky, ale i v zahraničí.

Hadářek Červený Kostelec / Česká republika

Dětský folklorní soubor Hadářek vznikl při Městském kulturním středisku v Červeném Kostelci. Hadářek sdružuje děti již od 4 let a představuje písně, tance, říkadla a lidové zvyky z oblasti Podkrkonoší a Podorlicka. Děti tu nejen tancují a zpívají, ale předvádí i různé dobové zvyky a profese.

Úspěšně se účastní folklorních vystoupení a neztratí se ani v konkurenci početnějších folklorních souborů z celé České republiky.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Konec léta s klubem turistů: projekt "Přátelství bez hranic," toulání po Krkonoších nebo dožínky u polských sousedů
Ostatní
2. října 2024
Konec léta s klubem turistů: projekt "Přátelství bez hranic," toulání po Krkonoších nebo dožínky u polských sousedů
Klub turistů tentokrát během babího léta opravdu nezahálel. Přečtěte si o našem čtyřdenním europrojektu "Přátelství bez hranic", o výletu do Krkonoš, o olympiádě seniorů nebo dožínkách v polských Braszowicích. Stojí ale jistě za zmínku, že ještě kromě již zmíněných čtyř dnů jsme se organizačně postarali o dva další autokary, které přijely na MFF z našeho partnerského města Zabkowice.
Zúčastnili jste se posvícení ve Lhotě?
Kultura
2. října 2024
Zúčastnili jste se posvícení ve Lhotě?
Celý rok jsme se těšili zase na další tradiční lhotecké posvícení. Parné letní počasí, které předcházelo, bylo velkou nadějí. Nakonec deště a silný vítr nám naše plány změnily. Osadní výbor společně s místními hasiči zvažoval různé varianty. Stále jsme sledovali předpověď počasí, nakonec v pátek před posvícením jsme zrušili tradiční průvod v krojích, ale mše svatá ve zdejší kapličce svatého Josefa Dělníka se konala a plánovaný program byl zachován. Nikoliv však na návsi, ale ve zdejší tělocvičně. Proto velice děkujeme za podporu paní ředitelce Mgr. Jakubíkové a Sokolu za propůjčení těchto prostor.
Skautské léto v přírodě plné dobrodružství a přátelství
Ostatní
5. září 2024
Skautské léto v přírodě plné dobrodružství a přátelství
Léto je pro nás časem velkých dobrodružství, přátelství a zábavy. Jako každý rok jsme s našimi oddíly vyrazili na očekávané tábory do lesů u Police nad Metují a Nového Města nad Metují. Letošní rok jsme organizovali celkem 5 běhů – čtyři 14denní tábory a jeden 7denní, pro věkové kategorie od předškolních dětí až po středoškolské studenty.
DPS Červánek reprezentoval naši zemi na mezinárodní soutěži ve Velké Británii
Kultura
5. září 2024
DPS Červánek reprezentoval naši zemi na mezinárodní soutěži ve Velké Británii
Dne 2. července 2024 se rozjela kola autobusu se 40 žáky do severního Walesu do města Llangollen. Cesta trvala 24 hodin. Jeli jsme jen s menšími přestávkami, abychom stihli objednaný trajekt přes kanál La Manche. Pro žáky to byl veliký zážitek.
Koncem srpna na Bohdašíně proběhl již 9. ročník cyklistického závodu Lesák Cup
Sport
3. září 2024
Koncem srpna na Bohdašíně proběhl již 9. ročník cyklistického závodu Lesák Cup
Již 9. ročník závodu horských kol Lesák CUP je za námi. Tato akce konaná na Bohdašíně už neodmyslitelně patří ke konci prázdnin. Každoročně k nám přijíždí cyklisté nejen z našeho regionu, ale i z celé republiky a sousedního Polska a letos jich k nám dorazilo rekordních 217!
Nová galerie KUNSTFABRIK zahájila během MFF svoji činnost vernisáží výstavy FOLK IS DADDY
Kultura
22. srpna 2024
Nová galerie KUNSTFABRIK zahájila během MFF svoji činnost vernisáží výstavy FOLK IS DADDY
Zrovna jsou ty lidové slavnosti, tak proč se k nim nepřidat! V Červeném Kostelci! V tom literárně nasáklém kraji. Božena Němcová, bratři Čapkové, Alois Jirásek. Krása češství, až hanba. Tak mě tak napadá otázka: Kdepak je ten český lid? A kdopak to vlastně je? Nu, nebudu to lámat přes koleno; berme to zkrátka tak, že skoro všechno může z lidu pocházet. A do lidu se zase vracet. Nebo? Všechno je to takovej “tatíkovskej” folklór.
Zobrazit další články