14. listopadu 2023

Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?

Nováčci v týmu, elektroinstalace ve spodním patře, jarní údržba, letní prohlídky a plány na další zatraktivnění pro turisty v příštím roce.
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?

Práce na objektu začaly jako tradičně v únoru, a to pokračováním přípravy na trvalé rozvody elektřiny ve spodním patře objektu. Příjemným zpestřením únorového víkendu bylo symbolické přijetí dvou nových členů spolku, kteří splnili slib a stali se tak plnohodnotnými členy sdružení. Jarní práce se zaměřily zejména na pečlivou údržbu, došlo tak k obnovení nátěrů stožáru na státní vlajku, nástěnky, přístřešku pro cestující, ale také pro nátěry zárubní, stropů nebo obnovu výmalby některých stěn v interiéru.

Nadále se poctivě pracovalo ve spodním patře na elektroinstalaci, kterou se podařilo dokončit ještě před velkými akcemi pro veřejnost v létě. Objekt je nově napájen z fotovoltaických panelů, čímž dojde ke snížení nákladů na benzín do elektrocentrály. Za sponzorský dar děkujeme společnosti Viridium z Police nad Metují. Průběžně probíhaly i práce na opravě motoru a jeho zařízení, aby bylo možné toto srdce objektu opět pustit v plné síle. Základem byla výroba repliky původního ocelového podstavce, který se na objekt dostal v druhé polovině roku.

Letní turistická sezóna byla ve znamení tří velkých akcí pro veřejnost. Největšího zájmu se dočkala hned ta první s názvem „Stůj, nebo střelím“. Pro veřejnost byly připraveny komentované prohlídky objektu, drobné občerstvení, děti nejvíce ocenily skákací hrad nebo trampolínu. Na příští rok připravuje sdružení zopakování těchto úspěšných akcí s nějakou tou novinkou. Za spolupráci děkujeme městu Hronov, díky kterému se podařilo prohloubit propagaci akcí na objektu u široké veřejnosti. Na podzim probíhala rozsáhlá akce zaměřená na odvodnění čelní stěny objektu a odvedení vody od objektu.

A co plánujeme příští rok? Kromě opakování velkých letních akcí to bude i zprovoznění nouzového nocoviště pro turisty, lesní bar a nová naučná stezka, která propojí objekt přes Maternici s Hronovem.

Ing. Jan Joudal

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Kultura
27. listopadu 2023
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Dolany znají lidé v okolí zejména jako ty „jablečné“ po cestě do Hradce Králové. Do Červeného Kostelce však zavítali „Dolaňáci“ vzdálenější – obyvatelé historické Slavonie, vnitrozemské části dnešního Chorvatska. Stovky kilometrů vážili do našeho města divadelníci a zpěváci z České besedy Dolany, stejně tak i ze skvěle fungující krajanské organizace z tamního Šibovce, dvou obcí na Daruvarsku, tedy z oblasti, kde se Češi (a velmi výrazně právě Východočeši!) za posledních dvě stě let hojně usazovali.
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Ostatní
23. listopadu 2023
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Uvědomujeme si, že každé ráno dostáváme jako dar nový den? V tomto dnu není ničeho příliš mnoho ani příliš málo, nic bezvýznamného ani zbytečného. Tento den, který máme prožít, je jeho mistrovským dílem. Ale my na něj pohlížíme jen jako na jednu stránku z kalendáře označenou číslovkou, měsícem a rokem. Bereme ho na lehkou váhu jen jako list papíru. Měli bychom si každého dne vážit a uvědomovat si, že právě tento den je náš. Každý den je velký dar a nedělejme si starost o zítřejší den.
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Kultura
2. listopadu 2023
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Je pondělí 25. září 2023. Do podkrovního prostoru Knihovny Břetislava Kafky míří desítky návštěvníků, v davu zahlédneme starostu i místostarostu. Zanedlouho se zde za účasti autora otevře výstava obrazů. Na nich v době svých studií zachytil rodnou Lhotu, Červený Kostelec, okolní přírodu, své přátele, příbuzné, tajné tábory…
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Kultura
5. října 2023
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Tyto v pořadí již devětašedesáté oslavy lidových tradic i letos přinesly do Červeného Kostelce atmosféru, které je třeba si cenit. Folklor, to je zhmotnělá láska i k místu, kde člověk vyrostl, a k prostoru, který utváří jeho osobnost. Vzájemné sdílení lidových kultur z různých míst a kontinentů nás učí porozumění a otevírá mysl.
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Kultura
4. října 2023
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Sednout si do trávy s konvičkou čaje, sledovat západ slunce a při tom všem poslouchat živé vystoupení jednoho z nejlepších kytaristů, jaké v naší zemi máme. I takové bylo letošní léto v Trees. Koncerty zde mají už jen díky samotnému místu konání neopakovatelnou atmosféru. Tím největším lákadlem je ovšem programové složení a hvězdný výčet interpretů, které mohou směle konkurovat kulturní nabídce ve městech násobně větších.
Zobrazit další články