10. června 2022

Dětský pěvecký sbor Červánek z Červeného Kostelce se zúčastnil 70. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů v Neerpeltu, v Belgii a získal první místo.

Festival se konal od 29. duben do 2. květen 2022 v Neerpeltu, v Belgii a sešlo se zde okolo 1600 mladých talentů z celé Evropy (z 11 zemí – Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Švýcarsko, Francie, Maďarsko…). V soutěži zasedala uznávaná mezinárodní porota.
Dětský pěvecký sbor Červánek z Červeného Kostelce se zúčastnil 70. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů v Neerpeltu, v Belgii a získal první místo.

Do Belgie - Neerpeltu se vydal i Dětský pěvecký sbor Červánek. Aby se Červánek mohl do Neerpeltu vydat, musela sbormistryně paní Kubečková poslat životopis sboru, videonahrávku i audionahrávku a fotografie. Na základě těchto materiálů si komise v každé zemi, kam se sbor chce přihlásit, vybere.

Následují další kroky, jako například poslat přihlášku, nebo notový materiál všech skladeb, které se budou na soutěži zpívat. To znamená, že při produkci porota sleduje v notovém materiálu, jestli to, co slyší, odpovídá notovému zápisu.

Soutěžní den – sobota 30. 4. 2022

V naši kategorii byly předepsány tyto podmínky:

Repertoár musel zahrnovat lidovou píseň naši země a capella, což znamená bez doprovodu klavíru, museli jsme se naučit zcela novou povinnou píseň v anglickém jazyce povinnou pro všechny sbory naši kategorie, dále byla předepsána jedna skladba z období klasicizmu a baroka. A soudobá hudba českého skladatele. Provedení našeho soutěžního programu bylo těžké, sborům nebyla záměrně dána možnost akustické zkoušky. Soutěžili jsme na krásném místě v kostele sv. Mikuláše v Neerpeltu.

Před vyhlášením výsledků se sešli všichni účastníci na nádvoří školy a v průvodu prošli městem Neerpelt až ke sportovní hale. Neerpelt je krásné městečko, čisté a plné zeleně, lidé jsou tu milí a nadšení touto událostí. Mnoho místních lidí vyšlo na balkóny nebo před své domy a mávalo.

Vyhlášení výsledků soutěže bylo velkolepé, v hledišti nás bylo kolem 1500 lidí, Na jevišti hrál obrovský dechový orchestr se světelnými efekty. Pro všechny to bylo nezapomenutelný zážitek s nádhernou atmosférou. Mezinárodní porota byla sestavena ze 7 profesorů hudby z různých zemí, udělovala sborům první a druhé ceny a čestná uznání.

Náš sbor získal první cenu a slovní ohodnocení našich dětí "Váš sbor má ohromný potenciál". 

Koncert – neděle 1. 5. 2022

Chválen byl i koncert v lidových krojích se sólovými vystoupeními Kačky Pozděnové a Adélky Olbortové, sklidily veliký potlesk. Belgickým posluchačům se na našem sboru moc líbily kroje. Červené šaty a též lidový kroj podkrkonošský.

Při cestě do Belgie Červánek navštívil katedrálu v Kolíně nad Rýnem. Slovy sbormistryně paní Kubečkové: „Krása, mám vždy před těmito monumentálními díly architektury ohromnou úctu.  A i to, že si můžeme s dětmi v takové katedrále zazpívat. Vždy se snažím, aby sbor i něco viděl, slyšel i z jiných oblastí kultury a umění.“

„Co nám takový zájezd a mezinárodní soutěž v cizině dává? Dává nám velmi, velmi mnoho cenného do našich životů. Děti se musí o sebe umět postarat samy, naučí se vzájemně si pomáhat, mají zodpovědnost za sbor jako celek, naučí se orientovat se v cizím prostředí, procvičí si schopnost umět se dohovořit v anglickém jazyce.“

Rádi bychom poděkovali všem lidem, kteří se podíleli a účastnili zájezdu našeho Dětského pěveckého sboru, naše město za finanční podporu a děkujeme sponzorům. Především bychom rádi poděkovali sbormistryni paní Kubečkové za vynikající práci s dětmi, která přináší ocenění dětem na mezinárodní úrovni.

Dětský pěvecký sbor Červánek přibírá do sboru nové zpěváčky od 5. do 12. let. Mohou přijít na zápis do hlavní budovy ZUŠ v Červeném Kostelci 20. 6. 2022, anebo 21. 6. - 24. 6. 2022 od 16. hodin do zkušebny sboru naproti zdravotnímu středisku.

Za výbor spolku Lucie Hanušová

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
V kempu Brodský se odehrál již 27. ročník Vodnických slavností
Ostatní
9. srpna 2022
V kempu Brodský se odehrál již 27. ročník Vodnických slavností
Mají rádi čerstvé koláče, rádi si při měsíčku vyšívají kabátek nebo zlobí kolemjdoucí. Tento krátký popis stačí, aby každé dítko vědělo, že je řeč o pohádkových bytostech, kterým se lidově říká vodníci. No a když si vodníci dají každoroční sněm v areálu kempu Brodský, je to záruka dobré zábavy a vodnických radovánek.
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Ostatní
18. července 2022
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Máte rádi přehled o všem, co se kolem děje? Přihlaste se k odběru informací a už nikdy nezmeškáte důležité novinky a upozornění z naší samosprávy. Informace podle vašich zájmů vám budeme posílat e-mailem, SMS nebo jako zprávu do aplikace. Služba je zdarma!
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Ostatní
8. července 2022
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Období těhotenství je v životě každé ženy výjimečným obdobím a s přípravou na porod vyvstává mnoho otázek. Porodnice se mění i v závislosti na trendech a přáních, které budoucí maminky vyžadují. Jinak se rodilo před padesáti, třiceti i deseti lety. Dnešní ženy touží po přirozeném porodu a porodníci mají zase širší škálu vyšetření, díky kterým mohou vývoj miminka sledovat už od prvních týdnů těhotenství. O tom, co čeká ženy v péči jičínské porodnice, jsme mluvili se zástupcem primáře gynekologicko-porodnického oddělení, MUDr. Zdeňkem Havlíkem.
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Ostatní
8. července 2022
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Co se událo v Kladské pomezí, na čem se pracuje a spoustu dalších informací přináší červencový bulletin.
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Ostatní
30. června 2022
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Čas letí jako voda a od prvního setkání Kostelců v Kostelci nad Černými lesy uběhlo úctyhodných 30 let. Pořádání tohoto putovního setkání se zhostilo pro rok 2022 město Červený Kostelec, které přivítalo do slunného dne dvanáct Kostelců z různých koutů naší republiky (Kostelec nad Orlicí, Kostelec nad Labem, Kostelec nad Černými lesy, Kostelec na Hané, Kostelec u Holešova, Kostelec, Kyjova, Kostelec u Jihlavy, Kostelec u Stříbra, Vrbatův Kostelec, Kostelec u Zlína, Kostelec Hromnice, Kostelec u Heřmanova Městce), a dokonce jednoho zahraničního účastníka až z Kostolce z Povážské Bystrice ze Slovenska.
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Ostatní
29. června 2022
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Stojíme na prahu prázdnin a dovolených, to je čas, kdy můžeme prožít hodně krásných dnů plných hezkých zážitků v naší kouzelné přírodě. Máme pro vás pár tipů, které stojí za to uskutečnit a určitě nebudete zklamáni. Záruku vám na to dává náš klub turistů, který tato mista navštívil v první polovině letošního měsíce června.
Zobrazit další články