3. prosince 2021

Domovenka pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou

Domov sv. Josefa, středisko Oblastní charity Červený Kostelec, Dvůr Králové nad Labem, 11.11.2021
Domovenka pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou

Když „žít doma“ znamená samotu a bezmoc 

Žít doma je pro každého z nás normální. Pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou je to ale pořádný oříšek. Sami se ani nepodrbou. Nerozsvítí. Nezapnou počítač. V České republice žije 25 000 lidí s touto diagnózou, 5 000 z nich v pokročilém stadiu nemoci. Jsou odkázáni na invalidní vozík a pečující osobu. Roztroušená skleróza je závažné autoimunitní onemocnění. Zjednodušeně, ničí nervová vlákna, a tím způsobuje postupné ochabování svalů. Současná léčba nemocným nemůže vrátit zdraví, může pouze chorobný proces zpomalit. Zdravotní pojišťovny nepodporují rehabilitaci. To je bludný kruh pro pacienty i jejich pečující. V domácí péči navíc zoufale chybí terénní pracovníci. Chybí podpora pečujícím osobám, které jsou často na pokraji fyzických i psychických sil. Vše ještě umocnila pandemie koronaviru. K tělesnému hendikepu se přidává strach a samota. 


Lidé se mi smáli, mysleli si o mně, že jsem opilý  

„Dnes je to 20 let, co mi sdělili, že mám roztroušenou sklerózou. Bylo to jako zlý sen. Večer jdeš spát zdravý, a ráno se probudíš s nemocí na krku. Ze začátku to na mně nebylo poznat, ale uvnitř jsem věděl, že něco není v pořádku. Ztrácel jsem koordinaci. Připadal jsem si jako akrobatické letadlo. Šel jsem po ulici a najednou, vývrtka doleva, vývrtka doprava, a už jsem ležel. Lidé se mi smáli. Mysleli, že jsem opilý. Byl to strašný pocit.“, vypráví svůj příběh Josef z Vysokého Mýta. 

Postup nemoci se nezastavil, naopak: „Každých 10 metrů jsem si musel pečlivě rozplánovat, abych je ušel. Pak už to nešlo a dostal jsem francouzské hole, časem i vozík. To byl největší průšvih. Co tomu řeknou moji kamarádi? Přestal jsem chodit ven. Na náměstí mezi známé bych nevyjel ani za milion. Navíc jsem přišel o svoji životní lásku, lyžování. Jako lusknutím prstu z toho zbyly jen vzpomínky. Ta nemoc mě úplně odrovnala.“   
 

Neovládá ruce, přesto je zaměstnaný  

„I přesto se našel někdo, kdo mi dal šanci. Byla to ergoterapeutka Tereza v Domově sv. Josefa. Pravidelně se mnou cvičila nejdříve na krátkodobých pobytech, následně jako se stálým obyvatelem Domova. Nezastavilo nás ani postupné ochabování mých rukou. Díky speciální pomůcce, ústní myši, ovládám počítač ústy v kombinaci s hlasem. Pomocí dalšího zařízení, které mám přidělané na hlavě, řídím svůj elektrický vozík. A chci teď ukázat všem, že roztroušená skleróza není bariéra. Chci pomáhat svým spolubojovníkům“, vypráví s nadšením Josef, který je dnes v Domově sv. Josefa zaměstnaný jako specialista na alternativní komunikaci: „Jsem zase něco platnej v tom životě. Žene mě to dopředu. Já neuberu. Nechci ubrat. Chci se odvděčit.” 

Příběh pana Josefa je jedním z tisíců. Ne všechny končí dobře. V České republice je jediné lůžkové zařízení s komplexní terapeutickou péčí pro nemocné roztroušenou sklerózou, Domov sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Pořadník na dlouhodobé pobyty čítá přes 143 zájemců, 95% z nich však nebude z důvodu kapacity vyslyšeno. Mezi čekajícími jsou i starší lidé, jejichž např. 80 letí rodiče už o ně nedokážou pečovat. Nebo zamilované páry, které by se chtěly vzít, ale hendikep jim neumožňuje, aby spolu žily. 


Domovenka je řešení 

V Domově sv. Josefa mají řešení: cvičení + aktivní přístup = lepší život s roztroušenou sklerózou. „Vyslechneme potřeby pacienta i pečující osoby a propojíme je s odborníkem z našeho týmu. V rámci krátkodobého rehabilitačního pobytu uděláme vše pro to, abychom pomohli nemocnému k větší soběstačnosti. Díky odborné poradně zůstáváme i po skončení pobytu v kontaktu a usilujeme o větší soběstačný v domácím prostředí. S dnešními technologiemi a možnostmi na vozíku život nekončí. Pro nikoho!“, říká autor celého konceptu, vedoucí Domova sv. Josefa, Dominik Melichar.  

Tuto klíčovou službu pojišťovny nepodporují. Odpovědí je DOMOVENKA, příležitost pro každého z nás udělat dobrou věc. Domovenka je poukaz na 1 hodinu cvičení pro 1 pacienta s roztroušenou sklerózou za 290 Kč. Domovenku může darovat kdokoliv na www.domovenka.cz. Díky darované Domovence poskytne Domov sv. Josefa cvičení a poradenství v oblasti fyzioterapie, léčby ran, logopedie, psychoterapie i alternativní komunikace, dále sociální i další poradenství. Pokud se podaří získat dostatek financí, pomůžeme stovkám lidí v jejich nepříznivé situaci. Pomůžeme jim k větší soběstačnosti!  

Všichni potřebujeme někdy pomoci, ale někteří to prostě potřebují víc. Pokud si myslíte, že pomáhat je správné, pak je to také Váš příběh. Pomáhejte s námi na www.domovenka.cz

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
V kempu Brodský se odehrál již 27. ročník Vodnických slavností
Ostatní
9. srpna 2022
V kempu Brodský se odehrál již 27. ročník Vodnických slavností
Mají rádi čerstvé koláče, rádi si při měsíčku vyšívají kabátek nebo zlobí kolemjdoucí. Tento krátký popis stačí, aby každé dítko vědělo, že je řeč o pohádkových bytostech, kterým se lidově říká vodníci. No a když si vodníci dají každoroční sněm v areálu kempu Brodský, je to záruka dobré zábavy a vodnických radovánek.
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Ostatní
18. července 2022
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Máte rádi přehled o všem, co se kolem děje? Přihlaste se k odběru informací a už nikdy nezmeškáte důležité novinky a upozornění z naší samosprávy. Informace podle vašich zájmů vám budeme posílat e-mailem, SMS nebo jako zprávu do aplikace. Služba je zdarma!
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Ostatní
8. července 2022
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Období těhotenství je v životě každé ženy výjimečným obdobím a s přípravou na porod vyvstává mnoho otázek. Porodnice se mění i v závislosti na trendech a přáních, které budoucí maminky vyžadují. Jinak se rodilo před padesáti, třiceti i deseti lety. Dnešní ženy touží po přirozeném porodu a porodníci mají zase širší škálu vyšetření, díky kterým mohou vývoj miminka sledovat už od prvních týdnů těhotenství. O tom, co čeká ženy v péči jičínské porodnice, jsme mluvili se zástupcem primáře gynekologicko-porodnického oddělení, MUDr. Zdeňkem Havlíkem.
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Ostatní
8. července 2022
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Co se událo v Kladské pomezí, na čem se pracuje a spoustu dalších informací přináší červencový bulletin.
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Ostatní
30. června 2022
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Čas letí jako voda a od prvního setkání Kostelců v Kostelci nad Černými lesy uběhlo úctyhodných 30 let. Pořádání tohoto putovního setkání se zhostilo pro rok 2022 město Červený Kostelec, které přivítalo do slunného dne dvanáct Kostelců z různých koutů naší republiky (Kostelec nad Orlicí, Kostelec nad Labem, Kostelec nad Černými lesy, Kostelec na Hané, Kostelec u Holešova, Kostelec, Kyjova, Kostelec u Jihlavy, Kostelec u Stříbra, Vrbatův Kostelec, Kostelec u Zlína, Kostelec Hromnice, Kostelec u Heřmanova Městce), a dokonce jednoho zahraničního účastníka až z Kostolce z Povážské Bystrice ze Slovenska.
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Ostatní
29. června 2022
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Stojíme na prahu prázdnin a dovolených, to je čas, kdy můžeme prožít hodně krásných dnů plných hezkých zážitků v naší kouzelné přírodě. Máme pro vás pár tipů, které stojí za to uskutečnit a určitě nebudete zklamáni. Záruku vám na to dává náš klub turistů, který tato mista navštívil v první polovině letošního měsíce června.
Zobrazit další články