Druhé místo pro Junior Big Band na krajské přehlídce

S panem ředitelem a zároveň kapelníkem big bandu jsem si proto po koncertu krátce popovídala, abych vám čtenářům mohla přiblížit, jak to celé vlastně vzniklo. Nápad na založení Junior Big bandu se zrodil víceméně právě s příchodem nového ředitele ZUŠ. Souvisí s rozšířením studia dechových nástrojů, mezi které nově přibyl saxofon.
Začátky Junior Big Bandu
Jelikož součástí studijního plánu hudebních oborů základních uměleckých škol je kromě individuální výuky také kolektivní hra, bylo nutné popřemýšlet, kam nový nástroj zařadit a jak um rychle se zdokonalujících hráčů na saxofon využít. Netrvalo to ani tři roky, a učitelé přišli s nápadem na založení (nejen) swingového tělesa. Prostory pro lepší zkoušení ZUŠce nedávno poskytl v areálu své firmy, sousedící s Kejzlarovou vilou, pan Patrik Volhejn.
Obsazení, zkoušení a motivace hráčů
Nyní orchestr sestává z žáků ve věkovém rozmezí cca 13–20 let. Někteří hráči jsou zároveň již studenty vysoké školy, což z důvodu dojíždění drobně komplikuje zkoušení. Standardem jsou nyní pravidelné dvě hodiny týdně plus občasné zkoušení během víkendu. Před letošním vystoupením absolvoval band také speciální dvoudenní soustředění, které podpořil spolek SRPDŠ při ZUŠ. Škola se v žácích snaží pěstovat přirozenou lásku k hudbě, kterou hrají,
a reaguje proto i na jejich vlastní vkus a hudební preference. V repertoáru proto není zdaleka jen swing, ale například i taneční hudba
v bigbandovém aranžmá. Hlavním cílem je sdílet radost ze hry
a tu dále předávat posluchačům nejen v našem městě, ale i v rámci celého kraje.
Další velkou motivací je pro hráče příprava na vystoupení, především pro místní publikum. Velkou roli v tom hrají také účinkující hosté zvučných jmen. V loňském roce si s big bandem na jejich premiéře zazpíval známý český zpěvák Ondřej Ruml. Letošní vystoupení vyšperkoval pro změnu Peter Pecha spolu se Simonou Černou a Tomášem Kuťákem.
Vize do budoucna
Pana ředitele jsem se ptala rovněž na další vizi vývoje, který se podle něj nedá příliš odhadnout, jelikož vše závisí na složení žáků a pedagogického sboru. Ideální vizí do budoucna je 100% naplněnost všech nástrojů, které se úplně nedaří obsadit našimi žáky, a to je post klavíru a kytary. Ale to nejdůležitější je vybudovat u žáků orchestru správné muzikantské cítění, pokoru a lásku k hudbě, která je bude provázet celý život.
Základní umělecká škola v každém případě již vychovává další generaci hráčů. Mladší děti od 9 do 13 let se již v rámci výuky seznamují s kolektivní hrou v menších školních uskupeních, jako je například dětský dechový orchestr vedený panem učitelem Tomášem Hájkem.
Druhé místo na první soutěžní přehlídce
V neděli čtrnáctého dubna se JBB poprvé účastnil soutěžní přehlídky jazzových a tanečních orchestrů v Týništi nad Orlicí pořádanou MŠMT v rámci Královéhradeckého kraje. Orchestr dokázal nadchnout obecenstvo svou příznačnou energií i dramaturgií skladeb. Porota v rámci dalších skvěle hrajících souborů a orchestrů ocenila Junior Big Band krásným stříbrným pásmem.
Kateřina Hůlková a Leoš Nývlt
Prohlédněte si také kompletní FOTOGALERII Z KONCERTU V DIVADLE.





