21. května 2024

Druhé místo pro Junior Big Band na krajské přehlídce

V pátek 22. března jsme si mohli v Divadle J. K. Tyla vychutnat další skvělý hudební zážitek. Již podruhé se zde místnímu publiku představilo poměrně nové uskupení Junior Big Band. Ten dal se svými kolegy dohromady ředitel místní ZUŠ pan Leoš Nývlt a skládá se nejen ze studentů školy, ale i hostů, kteří pravidelně JBB navštěvují. Od zcela zaplněného sálu si hráči spolu s hosty vysloužili bouřlivé ovace.
Druhé místo pro Junior Big Band na krajské přehlídce

S panem ředitelem a zároveň kapelníkem big bandu jsem si proto po koncertu krátce popovídala, abych vám čtenářům mohla přiblížit, jak to celé vlastně vzniklo. Nápad na založení Junior Big bandu se zrodil víceméně právě s příchodem nového ředitele ZUŠ. Souvisí s rozšířením studia dechových nástrojů, mezi které nově přibyl saxofon.

Začátky Junior Big Bandu

Jelikož součástí studijního plánu hudebních oborů základních uměleckých škol je kromě individuální výuky také kolektivní hra, bylo nutné popřemýšlet, kam nový nástroj zařadit a jak um rychle se zdokonalujících hráčů na saxofon využít. Netrvalo to ani tři roky, a učitelé přišli s nápadem na založení (nejen) swingového tělesa. Prostory pro lepší zkoušení ZUŠce nedávno poskytl v areálu své firmy, sousedící s Kejzlarovou vilou, pan Patrik Volhejn.

Obsazení, zkoušení a motivace hráčů

Nyní orchestr sestává z žáků ve věkovém rozmezí cca 13–20 let. Někteří hráči jsou zároveň již studenty vysoké školy, což z důvodu dojíždění drobně komplikuje zkoušení. Standardem jsou nyní pravidelné dvě hodiny týdně plus občasné zkoušení během víkendu. Před letošním vystoupením absolvoval band také speciální dvoudenní soustředění, které podpořil spolek SRPDŠ při ZUŠ. Škola se v žácích snaží pěstovat přirozenou lásku k hudbě, kterou hrají,
a reaguje proto i na jejich vlastní vkus a hudební preference. V repertoáru proto není zdaleka jen swing, ale například i taneční hudba
v bigbandovém aranžmá. Hlavním cílem je sdílet radost ze hry
a tu dále předávat posluchačům nejen v našem městě, ale i v rámci celého kraje.
Další velkou motivací je pro hráče příprava na vystoupení, především pro místní publikum. Velkou roli v tom hrají také účinkující hosté zvučných jmen. V loňském roce si s big bandem na jejich premiéře zazpíval známý český zpěvák Ondřej Ruml. Letošní vystoupení vyšperkoval pro změnu Peter Pecha spolu se Simonou Černou a Tomášem Kuťákem.

Vize do budoucna

Pana ředitele jsem se ptala rovněž na další vizi vývoje, který se podle něj nedá příliš odhadnout, jelikož vše závisí na složení žáků a pedagogického sboru. Ideální vizí do budoucna je 100% naplněnost všech nástrojů, které se úplně nedaří obsadit našimi žáky, a to je post klavíru a kytary. Ale to nejdůležitější je vybudovat u žáků orchestru správné muzikantské cítění, pokoru a lásku k hudbě, která je bude provázet celý život.
Základní umělecká škola v každém případě již vychovává další generaci hráčů. Mladší děti od 9 do 13 let se již v rámci výuky seznamují s kolektivní hrou v menších školních uskupeních, jako je například dětský dechový orchestr vedený panem učitelem Tomášem Hájkem.

Druhé místo na první soutěžní přehlídce

V neděli čtrnáctého dubna se JBB poprvé účastnil soutěžní přehlídky jazzových a tanečních orchestrů v Týništi nad Orlicí pořádanou MŠMT v rámci Královéhradeckého kraje. Orchestr dokázal nadchnout obecenstvo svou příznačnou energií i dramaturgií skladeb. Porota v rámci dalších skvěle hrajících souborů a orchestrů ocenila Junior Big Band krásným stříbrným pásmem.

Kateřina Hůlková a Leoš Nývlt

 

Prohlédněte si také kompletní FOTOGALERII Z KONCERTU V DIVADLE

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Folklorní sedmdesátka
Kultura
3. června 2024
Folklorní sedmdesátka
Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec oslaví ve dnech 14. až 18. srpna sedmdesát let své existence. Pořadatelé jedné z nejstarších a největších folklorních slavností v republice připravují nabitý program, který zahájí koncert kapely Čechomor a zlaté slavice Lucie Bílé.
30 let od založení Dětského pěveckého sboru Červánek
Kultura
3. června 2024
30 let od založení Dětského pěveckého sboru Červánek
Máme tu další výročí červenokostelecké kultury. Tentokrát je to výročí, které slaví pěvecké oddělení a hlavní postavou je paní učitelka Eva Kubečková a její sbor Červánek, kterému dala základ v roce 2004.
Soutěž plastikových modelářů – 24. Memoriál Zdeňka Bořka
Ostatní
3. června 2024
Soutěž plastikových modelářů – 24. Memoriál Zdeňka Bořka
20. dubna 2024 se v restauraci na Bohdašíně konala regionální soutěž plastikových modelářů, kterou tradičně pořádá nezávislý klub plastikových modelářů pod dlouholetým názvem KPM Náchod.
Rekonstrukce knihovny – co je dobré vědět
Kultura
24. května 2024
Rekonstrukce knihovny – co je dobré vědět
V nejbližší době dojde k plánované rekonstrukci Knihovny Břetislava Kafky. Stávající provoz proto platí pouze do 15. června. Od 17. června bude knihovna uzavřena na dobu neurčitou. Na co se mají čtenáři připravit a co je dobré vědět?
Prázdninové dny v Kladském pomezí: Cestujte a vyhrajte skvělé ceny
Ostatní
15. května 2024
Prázdninové dny v Kladském pomezí: Cestujte a vyhrajte skvělé ceny
Hledáte tipy na výlet? Nechte se inspirovat a objevujte Kladské pomezí s Toulavým baťohem. S hledáním toho správného výletu vám pomůže ilustrovaná mapa, ve které na malé dobrodruhy čeká cestovatelská soutěž.
Zobrazit další články