3. června 2024

Folklorní sedmdesátka

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec oslaví ve dnech 14. až 18. srpna sedmdesát let své existence. Pořadatelé jedné z nejstarších a největších folklorních slavností v republice připravují nabitý program, který zahájí koncert kapely Čechomor a zlaté slavice Lucie Bílé.
Folklorní sedmdesátka

V České republice nenajdete mnoho tradičnějších folklorních akcí. Strážnice, Slovácký rok v Kyjově, který se však koná jednou za čtyři roky, česko-polský festival Gorolski Święto v Jablunkově, Chodské slavnosti Domažlice… a pak už Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec, kam se slavnosti, dříve nazývané U nás na Náchodsku, přestěhovaly v r. 1993 z Rýzmburku. Sedmdesát let, to je drahná doba, a tak se sluší a patří jí zajistit řádný program.

Soubory ze všech koutů země

Červenokostelecký folklorní festival získal své renomé nejen díky nepřerušené kontinuitě trvající téměř tři čtvrtě století, ale od devadesátých let také opravdu pestře složenou nabídkou přizvaných souborů. Letošek to samozřejmě podtrhne.

Pozvání na velkou slávu již přijali hudebníci a tanečníci z Kolumbie, Mexika, Thajska, Taiwanu, Indie, Arménie, chůdaři z Francie, italští praporečníci, a to si ještě řadu souborů nechávají pořadatelé prozatím pro sebe. Chybět nebudou také tuzemské soubory a každoročně oblíbení Slováci.

Historii shrne kniha a dokument

Do oslav se bude stále prolínat dlouhá historie této akce. Jak, to se nechte překvapit. Zatím prozradíme jen to, že je připravována na fotografie i na fakta bohatá publikace rekapitulující sedmdesát let akce.

Vzpomínková kniha podrobně rozebere vývoj slavností po desetiletích, k tomu se ve spoustě doprovodných textů zaměří na veškeré aspekty a fenomény akce, jako je např. tzv. rýzmburský zázrak, ideogické využívání slavnosti, způsoby dopravy na Rýzmburk atp. Přečtete si také prostřednictvím medailonků o nejdůležitějších osobnostech historie festivalu, kterými byli mj. František Bonuš, Jiří Novák, Eva a Radomil Rejškovi, Petr Mědílek a další.

To vše bude proloženo dobovými fotografiemi z domácích i oficiálních archivů, snímky z fotografických soutěží i krásnými záběry současných profesionálních autorů, vyjádřeními a přáními nejvýznamnějších oficiálních hostů, statistickými tabulkami atd. Doufáme, že se vám bude kniha líbit a bude důstojným dárkem k sedmdesátému výročí akce.

Ke knize je navíc připravován filmový dokument, který bude promítán v kině Luník. O termínu a času premiéry budete včas informováni.

Sedmdesát ročníků s rodinnou atmosférou

Mezinárodní folklorní festival začal v první polovině padesátých let jako oslava dožínek. Nutno dodat, že nijak oficiální – to se jednoho veselého večera skupina lidí kolem Vlastibora Štyranda dohodla, že si prostě zpříjemní náročnou práci o senách v okolí Žernova. První, resp. nultý ročník, jak si přečtete v knize, se konal bez většího zájmu veřejnosti, ale splnil prvotní záměr tehdejší party, která si začala říkat Hadař: setkat se i jinak než pracovně a pěkně se pobavit. Myšlenku podpořila další, tu další a o rok později, v r. 1955, kdy si Žernov a spolu s ním i celá republika připomínaly sto let od prvního vydání Babičky Boženy Němcové, už nadšenecká akce měla poměrně pevný program. Účast diváků vzrostla několikanásobně a pak se děly věci…

Do Žernova začaly proudit davy lidí a za dva roky se už přišlo na festival „U nás na Náchodsku“, jak byla akce pojmenována v r. 1958, podívat na sedm tisíc lidí! Takovou návštěvu však už nemohl zvládnout ani prostor vyschlého rybníku na Rýzmburku, ani pořadatelé a tato obří akce skončila fiaskem. Od té doby byla pravidelně návštěva zhruba poloviční.

Ze slavnosti původně čistě místního formátu se během řádky let stal regionální festival a od poloviny šedesátek byli již zváni na akci také tanečníci a tanečnice ze zahraniční. Nutno dodat, že až do přelomu osmdesátých a devadesátých let se jednalo o jednotky souborů, o to víc ale byl jejich výkon očekáván veřejností a vystupující se stali jistým druhem atrakce (obzvlášť oblíbení byli často se vracející Finové).

Po neuskutečněném, avšak do pořadí festivalů započítaném ročníku 1968 se program festivalu i přes četné pokusy o ozvláštnění nejrůznějšími druhy doprovodných pořadů ustálil, k čemuž přispěla i normalizační doba. Velké změny v pořadatelství tak nastaly až po sametové revoluci.

Festival se kvůli nepříznivým majetkovým poměrům po restituci přesunul do Smetanových sadů v Červeném Kostelci a začal se nadechovat. Od konce devadesátých let tak můžeme mluvit o zlatých časech naší folklorní slavnosti. Dvoudenní formát rýzmburské akce (sobota Divadlo J. K. Tyla, neděle Rýzmburk) se ročník od ročníku rozšiřoval, až z něj vznikla komplexní pětidenní folklorní akce nabitá účastí obrovského množství tuzemských i zahraničních souborů.

V této době se už svým pojetím „nevešel“ do názvu U nás na Náchodsku a stal se z něj vpravdě mezinárodní folklorní festival. Navíc získal patronaci Mezinárodní organizace lidového umění (I. O. V.) patřící pod statutem B do UNESCA a do Červeného Kostelce se začaly ve velkém sjíždět nejen diváci z celé republiky a soubory z celého světa, ale také nejvýznamnější osobnosti naší politické, kulturní i folklorní scény.

Z festivalu se tak stal co do návštěvnosti, úrovně souborů i pořadatelství s přehledem jeden z největších folklorních festivalů v České republice. Přes to všechno si troufneme říct, že si udržel ráz původní myšlenky. I když jde o masovou akci, vzhledem k umístění, častému prolnutí účinkujících a diváků jak v areálu, tak mimo něj a pravidelnému setkávání známých zblízka i zdaleka si festival dokázal udržet přátelskou, až rodinnou atmosféru. Jak pravil vedoucí rokycanského souboru v r. 1988, tehdy ještě na Rýzmburku: „Ač jsme sem přijeli poprvé, tak nás moc překvapilo, že přesto, kolik je tady účinkujících a diváků, panuje tu všude taková domácká pohoda.“

Inu, přijďte se přesvědčit sami.

Tomáš Kábrt

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Konec léta s klubem turistů: projekt "Přátelství bez hranic," toulání po Krkonoších nebo dožínky u polských sousedů
Ostatní
2. října 2024
Konec léta s klubem turistů: projekt "Přátelství bez hranic," toulání po Krkonoších nebo dožínky u polských sousedů
Klub turistů tentokrát během babího léta opravdu nezahálel. Přečtěte si o našem čtyřdenním europrojektu "Přátelství bez hranic", o výletu do Krkonoš, o olympiádě seniorů nebo dožínkách v polských Braszowicích. Stojí ale jistě za zmínku, že ještě kromě již zmíněných čtyř dnů jsme se organizačně postarali o dva další autokary, které přijely na MFF z našeho partnerského města Zabkowice.
Zúčastnili jste se posvícení ve Lhotě?
Kultura
2. října 2024
Zúčastnili jste se posvícení ve Lhotě?
Celý rok jsme se těšili zase na další tradiční lhotecké posvícení. Parné letní počasí, které předcházelo, bylo velkou nadějí. Nakonec deště a silný vítr nám naše plány změnily. Osadní výbor společně s místními hasiči zvažoval různé varianty. Stále jsme sledovali předpověď počasí, nakonec v pátek před posvícením jsme zrušili tradiční průvod v krojích, ale mše svatá ve zdejší kapličce svatého Josefa Dělníka se konala a plánovaný program byl zachován. Nikoliv však na návsi, ale ve zdejší tělocvičně. Proto velice děkujeme za podporu paní ředitelce Mgr. Jakubíkové a Sokolu za propůjčení těchto prostor.
Skautské léto v přírodě plné dobrodružství a přátelství
Ostatní
5. září 2024
Skautské léto v přírodě plné dobrodružství a přátelství
Léto je pro nás časem velkých dobrodružství, přátelství a zábavy. Jako každý rok jsme s našimi oddíly vyrazili na očekávané tábory do lesů u Police nad Metují a Nového Města nad Metují. Letošní rok jsme organizovali celkem 5 běhů – čtyři 14denní tábory a jeden 7denní, pro věkové kategorie od předškolních dětí až po středoškolské studenty.
DPS Červánek reprezentoval naši zemi na mezinárodní soutěži ve Velké Británii
Kultura
5. září 2024
DPS Červánek reprezentoval naši zemi na mezinárodní soutěži ve Velké Británii
Dne 2. července 2024 se rozjela kola autobusu se 40 žáky do severního Walesu do města Llangollen. Cesta trvala 24 hodin. Jeli jsme jen s menšími přestávkami, abychom stihli objednaný trajekt přes kanál La Manche. Pro žáky to byl veliký zážitek.
Koncem srpna na Bohdašíně proběhl již 9. ročník cyklistického závodu Lesák Cup
Sport
3. září 2024
Koncem srpna na Bohdašíně proběhl již 9. ročník cyklistického závodu Lesák Cup
Již 9. ročník závodu horských kol Lesák CUP je za námi. Tato akce konaná na Bohdašíně už neodmyslitelně patří ke konci prázdnin. Každoročně k nám přijíždí cyklisté nejen z našeho regionu, ale i z celé republiky a sousedního Polska a letos jich k nám dorazilo rekordních 217!
Nová galerie KUNSTFABRIK zahájila během MFF svoji činnost vernisáží výstavy FOLK IS DADDY
Kultura
22. srpna 2024
Nová galerie KUNSTFABRIK zahájila během MFF svoji činnost vernisáží výstavy FOLK IS DADDY
Zrovna jsou ty lidové slavnosti, tak proč se k nim nepřidat! V Červeném Kostelci! V tom literárně nasáklém kraji. Božena Němcová, bratři Čapkové, Alois Jirásek. Krása češství, až hanba. Tak mě tak napadá otázka: Kdepak je ten český lid? A kdopak to vlastně je? Nu, nebudu to lámat přes koleno; berme to zkrátka tak, že skoro všechno může z lidu pocházet. A do lidu se zase vracet. Nebo? Všechno je to takovej “tatíkovskej” folklór.
Zobrazit další články