27. září 2023

Jak členové MDO prožívali letní prázdniny aneb příprava na oslavy 160 let orchestru

Akce: Výlet soukromým motoráčkem za hranice všedních dnů Termín: 5. – 9. července 2023 Trasa: Červený Kostelec, Městec Králové, Křinec, Jičín, Hradec Králové, Vamberk, Potštejn, Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Lichkov, Hanušovice, Jablonné nad Orlicí, Letohrad, Pardubice, Červený Kostelce.
Jak členové MDO prožívali letní prázdniny aneb příprava na oslavy 160 let orchestru

Celý orchestr se shromáždil na nádraží v Červeném Kostelci. Pro mnoho lidí bylo překvapením, že jsme hráli pro radost a pohodu známé písničky a náš vláček se vydal rozdávat tu radost mnoha lidem v kraji. Hráli jsme ve Starkoči, v Městci Králové, v Křinci a směřovali jsme na koncert do Jičína, kde jsme první den nocovali.

Všude, kde jsme zastavili všichni věděli, a to nejen podle vláčku, kde jsme měli znak orchestru a připomínku 160. výročí, že máme významné jubileum. Radost byla všude v plném proudu.

Na nádraží, ve vestibulech, na peróně zněly naše melodie. A dokonce i lidé, nejen zpívali, ale také tančili.

Ve Vamberku jsme se dokonce potkali s výpravčím, který si s námi zahrál na trubku.

A večer byla vždy příjemná zábava při harmonice s Pepou Vavříkem.

Trvalo necelý týden, než jsme se vrátili domů plni úžasných zážitků i setkání.  Ale hlavně naplněni skvělým pocitem z úžasného hudebního týmu v Městském dechovém orchestru Červený Kostelec.

Předposlední den nás moc potěšilo, když se náš vláček mohl připojit k vlaku taženému parní lokomotivou a zajeli jsme se tak podívat až do Hanušovic.

Konečná stanice byla v Pardubicích a odtud jsme již všichni jeli s českými dráhami do rodného Kostelce. Ale nutno podotknout, že některým se cesta vláčkem, a hlavně obsluha vláčku natolik zalíbila, že uvažovali, že změní svou profesi a stanou se „mašinfírou“. 

Po návratu pak ještě několik zkoušek s Úpickou kapelou pod vedením Zdeňka Möglicha, abychom udělali radost našim domácím posluchačům dne 12. srpna 2023 při výročním koncertu, na kterém byla hlavním hostem Hudba Hradní stráže a Policie ČR. A zážitek to byl opravdu veliký pro všechny posluchače. Starosta našeho města Tomáš Prouza a ředitel Městského kulturního střediska Tomáš Šimek pak slavnostně předali orchestru dárek v podobě nového suzafonu, který převzal dlouholetý tubista orchestru Jakub Kábrt.

Dnes orchestr přemýšlí o tom, jak rozšířit své řady o další mladé muzikanty, kteří by měli také chuť takto rozdávat lidem radost a viděli by naplnění svého muzikantského umění právě v našem orchestru.

A třeba příští výlet po naší republice vláčkem bude ještě zajímavější. 

Všichni členové orchestru chtějí tímto poděkovat dirigentce a hlavní osobě, která dokáže být nejen kamarádka, ale hlavně člověk, který dokáže naučit a motivovat – Hance Řezníčkové Kukulové.

Prostě – bez ní by to nešlo.

CHCETE TAKÉ S NÁMI ROZDÁVAT LIDEM RADOST? PŘIJĎTE MEZI NÁS!

 

Text a foto: Ing. Josef Vavřík

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Kultura
27. listopadu 2023
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Dolany znají lidé v okolí zejména jako ty „jablečné“ po cestě do Hradce Králové. Do Červeného Kostelce však zavítali „Dolaňáci“ vzdálenější – obyvatelé historické Slavonie, vnitrozemské části dnešního Chorvatska. Stovky kilometrů vážili do našeho města divadelníci a zpěváci z České besedy Dolany, stejně tak i ze skvěle fungující krajanské organizace z tamního Šibovce, dvou obcí na Daruvarsku, tedy z oblasti, kde se Češi (a velmi výrazně právě Východočeši!) za posledních dvě stě let hojně usazovali.
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Ostatní
23. listopadu 2023
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Uvědomujeme si, že každé ráno dostáváme jako dar nový den? V tomto dnu není ničeho příliš mnoho ani příliš málo, nic bezvýznamného ani zbytečného. Tento den, který máme prožít, je jeho mistrovským dílem. Ale my na něj pohlížíme jen jako na jednu stránku z kalendáře označenou číslovkou, měsícem a rokem. Bereme ho na lehkou váhu jen jako list papíru. Měli bychom si každého dne vážit a uvědomovat si, že právě tento den je náš. Každý den je velký dar a nedělejme si starost o zítřejší den.
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Ostatní
14. listopadu 2023
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Nováčci v týmu, elektroinstalace ve spodním patře, jarní údržba, letní prohlídky a plány na další zatraktivnění pro turisty v příštím roce.
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Kultura
2. listopadu 2023
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Je pondělí 25. září 2023. Do podkrovního prostoru Knihovny Břetislava Kafky míří desítky návštěvníků, v davu zahlédneme starostu i místostarostu. Zanedlouho se zde za účasti autora otevře výstava obrazů. Na nich v době svých studií zachytil rodnou Lhotu, Červený Kostelec, okolní přírodu, své přátele, příbuzné, tajné tábory…
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Kultura
5. října 2023
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Tyto v pořadí již devětašedesáté oslavy lidových tradic i letos přinesly do Červeného Kostelce atmosféru, které je třeba si cenit. Folklor, to je zhmotnělá láska i k místu, kde člověk vyrostl, a k prostoru, který utváří jeho osobnost. Vzájemné sdílení lidových kultur z různých míst a kontinentů nás učí porozumění a otevírá mysl.
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Kultura
4. října 2023
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Sednout si do trávy s konvičkou čaje, sledovat západ slunce a při tom všem poslouchat živé vystoupení jednoho z nejlepších kytaristů, jaké v naší zemi máme. I takové bylo letošní léto v Trees. Koncerty zde mají už jen díky samotnému místu konání neopakovatelnou atmosféru. Tím největším lákadlem je ovšem programové složení a hvězdný výčet interpretů, které mohou směle konkurovat kulturní nabídce ve městech násobně větších.
Zobrazit další články