5. října 2023

Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu

Tyto v pořadí již devětašedesáté oslavy lidových tradic i letos přinesly do Červeného Kostelce atmosféru, které je třeba si cenit. Folklor, to je zhmotnělá láska i k místu, kde člověk vyrostl, a k prostoru, který utváří jeho osobnost. Vzájemné sdílení lidových kultur z různých míst a kontinentů nás učí porozumění a otevírá mysl.
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu

Mohla bych psát o jednotlivých vystoupeních, krásně zdobených krojích nebo písních, které zazněly. Na srdci mám ale jinou konkrétní věc. Už jako malá nebo dospívající jsem na festival pravidelně chodila a vždy mě fascinovalo to množství nově vzniklých – byť dočasných – přátelství, která se v areálu během těch pár dní utvořila, nebo množství úsměvů, které všichni kolem navzájem sdíleli. Když například zpěvačka z americké Minnesoty s českými kořeny zazpívala česky v moravském kroji, rozplakala se ona i mnozí z publika. Takto jsem měla festival vždy zažitý. Rozhodla jsem se tedy podělit o to, jak nesmírně mě potěšilo, že jsem to tu letos zažívala znovu.

Ostatně stěžejním tématem i sobotní venkovní mše ve Smetanových sadech byla myšlenka, že přestože pocházíme z různých koutů světa s odlišných kulturním podhoubím, všechny nás spojuje jeden cíl a touha po tom samém. Nešlo o prázdná slova; atmosféra celého dopoledne tím doslova rezonovala. Na podiu postupně zahráli hudebníci z různých souborů se svým repertoárem, jejich kolegové se střídali u mikrofonu a jeden po druhém pronášeli poselství o svornosti ve svých jazycích i v angličtině.

Mé dojmy z toho, jak sdílení různých tradic ovlivňuje lidi kreativně i lidsky, mi potvrdil i ředitel souboru CreaDanza z Kolumbie, který letos na festivalu účinkoval:
“Cesta do Evropy a obzvláště účast na festivalu v Červeném Kostelci mi dala příležitost přiblížit různorodému a zvědavému publiku jinou kulturu. Zjištění, že místní publikum může vnímat kulturu Jižní Ameriky jako „exotickou“, je samo o sobě vzrušující. Nutí mě to se znovu zpětně zamyslet nad tím, jak důležité je naše kulturní tradice uchovat a podělit se o ně. Vytváří to ten již zmíněný spojovací můstek mezi lidmi z různých částí světa.

Díky setkávání s lidmi z různých zemí a odlišných kulturních zázemí jsem se naučil ocenit univerzálnost umění a tance ještě více než dřív. I když jsme vyrostli každý jinde, tak právě umělecké vyjádření a emoce s tím spojené překonávají kulturní i jazykové bariéry.”
Příští rok nás čeká jubilejní sedmdesátý ročník, jehož přípravy jsou již nyní v plném proudu. Věřím, že to bude výjimečný zážitek. Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci je skutečným svátkem tvůrčí činnosti i obyčejného lidství.

Kateřina Hůlková, redakce zpravodaje

úvodní foto Martin Kábrt

 

Prohlédněte si fotogalerie z jidnotlivých dnů festivalu:

DEN PRVNÍ - slavnostní zahájení a koncert Janka Ledeckého

DEN DRUHÝ - soubory se představují

DEN TŘETÍ - tanec v ulicích, přehlídka veteránů a latinskoamerický večer

DEN ČTVRTÝ - mše svatá

DEN ČTRVTÝ - hlavní program festivalu

DEN PÁTÝ - průvod a slavnostní zakončení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Kultura
27. listopadu 2023
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Dolany znají lidé v okolí zejména jako ty „jablečné“ po cestě do Hradce Králové. Do Červeného Kostelce však zavítali „Dolaňáci“ vzdálenější – obyvatelé historické Slavonie, vnitrozemské části dnešního Chorvatska. Stovky kilometrů vážili do našeho města divadelníci a zpěváci z České besedy Dolany, stejně tak i ze skvěle fungující krajanské organizace z tamního Šibovce, dvou obcí na Daruvarsku, tedy z oblasti, kde se Češi (a velmi výrazně právě Východočeši!) za posledních dvě stě let hojně usazovali.
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Ostatní
23. listopadu 2023
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Uvědomujeme si, že každé ráno dostáváme jako dar nový den? V tomto dnu není ničeho příliš mnoho ani příliš málo, nic bezvýznamného ani zbytečného. Tento den, který máme prožít, je jeho mistrovským dílem. Ale my na něj pohlížíme jen jako na jednu stránku z kalendáře označenou číslovkou, měsícem a rokem. Bereme ho na lehkou váhu jen jako list papíru. Měli bychom si každého dne vážit a uvědomovat si, že právě tento den je náš. Každý den je velký dar a nedělejme si starost o zítřejší den.
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Ostatní
14. listopadu 2023
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Nováčci v týmu, elektroinstalace ve spodním patře, jarní údržba, letní prohlídky a plány na další zatraktivnění pro turisty v příštím roce.
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Kultura
2. listopadu 2023
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Je pondělí 25. září 2023. Do podkrovního prostoru Knihovny Břetislava Kafky míří desítky návštěvníků, v davu zahlédneme starostu i místostarostu. Zanedlouho se zde za účasti autora otevře výstava obrazů. Na nich v době svých studií zachytil rodnou Lhotu, Červený Kostelec, okolní přírodu, své přátele, příbuzné, tajné tábory…
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Kultura
4. října 2023
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Sednout si do trávy s konvičkou čaje, sledovat západ slunce a při tom všem poslouchat živé vystoupení jednoho z nejlepších kytaristů, jaké v naší zemi máme. I takové bylo letošní léto v Trees. Koncerty zde mají už jen díky samotnému místu konání neopakovatelnou atmosféru. Tím největším lákadlem je ovšem programové složení a hvězdný výčet interpretů, které mohou směle konkurovat kulturní nabídce ve městech násobně větších.
Zobrazit další články