5. října 2023

Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu

Tyto v pořadí již devětašedesáté oslavy lidových tradic i letos přinesly do Červeného Kostelce atmosféru, které je třeba si cenit. Folklor, to je zhmotnělá láska i k místu, kde člověk vyrostl, a k prostoru, který utváří jeho osobnost. Vzájemné sdílení lidových kultur z různých míst a kontinentů nás učí porozumění a otevírá mysl.
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu

Mohla bych psát o jednotlivých vystoupeních, krásně zdobených krojích nebo písních, které zazněly. Na srdci mám ale jinou konkrétní věc. Už jako malá nebo dospívající jsem na festival pravidelně chodila a vždy mě fascinovalo to množství nově vzniklých – byť dočasných – přátelství, která se v areálu během těch pár dní utvořila, nebo množství úsměvů, které všichni kolem navzájem sdíleli. Když například zpěvačka z americké Minnesoty s českými kořeny zazpívala česky v moravském kroji, rozplakala se ona i mnozí z publika. Takto jsem měla festival vždy zažitý. Rozhodla jsem se tedy podělit o to, jak nesmírně mě potěšilo, že jsem to tu letos zažívala znovu.

Ostatně stěžejním tématem i sobotní venkovní mše ve Smetanových sadech byla myšlenka, že přestože pocházíme z různých koutů světa s odlišných kulturním podhoubím, všechny nás spojuje jeden cíl a touha po tom samém. Nešlo o prázdná slova; atmosféra celého dopoledne tím doslova rezonovala. Na podiu postupně zahráli hudebníci z různých souborů se svým repertoárem, jejich kolegové se střídali u mikrofonu a jeden po druhém pronášeli poselství o svornosti ve svých jazycích i v angličtině.

Mé dojmy z toho, jak sdílení různých tradic ovlivňuje lidi kreativně i lidsky, mi potvrdil i ředitel souboru CreaDanza z Kolumbie, který letos na festivalu účinkoval:
“Cesta do Evropy a obzvláště účast na festivalu v Červeném Kostelci mi dala příležitost přiblížit různorodému a zvědavému publiku jinou kulturu. Zjištění, že místní publikum může vnímat kulturu Jižní Ameriky jako „exotickou“, je samo o sobě vzrušující. Nutí mě to se znovu zpětně zamyslet nad tím, jak důležité je naše kulturní tradice uchovat a podělit se o ně. Vytváří to ten již zmíněný spojovací můstek mezi lidmi z různých částí světa.

Díky setkávání s lidmi z různých zemí a odlišných kulturních zázemí jsem se naučil ocenit univerzálnost umění a tance ještě více než dřív. I když jsme vyrostli každý jinde, tak právě umělecké vyjádření a emoce s tím spojené překonávají kulturní i jazykové bariéry.”
Příští rok nás čeká jubilejní sedmdesátý ročník, jehož přípravy jsou již nyní v plném proudu. Věřím, že to bude výjimečný zážitek. Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci je skutečným svátkem tvůrčí činnosti i obyčejného lidství.

Kateřina Hůlková, redakce zpravodaje

úvodní foto Martin Kábrt

 

Prohlédněte si fotogalerie z jidnotlivých dnů festivalu:

DEN PRVNÍ - slavnostní zahájení a koncert Janka Ledeckého

DEN DRUHÝ - soubory se představují

DEN TŘETÍ - tanec v ulicích, přehlídka veteránů a latinskoamerický večer

DEN ČTVRTÝ - mše svatá

DEN ČTRVTÝ - hlavní program festivalu

DEN PÁTÝ - průvod a slavnostní zakončení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Letní sezona v kempu Brodský je i přes probíhající rekonstrukci hlavní budovy v plném proudu
Ostatní
17. července 2024
Letní sezona v kempu Brodský je i přes probíhající rekonstrukci hlavní budovy v plném proudu
Letošní rekonstrukce hlavní budovy s restaurací se oproti původním plánům protáhla, provozovatelé kempu nicméně provedli určitá opatření, kterými se návštěvníkům kempu snaží jejich pobyt maximálně zpříjemnit a zajistit, aby jim nic nechybělo.
Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?
Kultura
8. července 2024
Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?
70. ročník Mezinárodního folklorního festivalu se nezadržitelně blíží. 14. – 18. srpna můžeme v Červeném Kostelci opět přivítat folklorní špičku z celého světa a dosyta si užít krásného folkloru a tance. A na co se letos můžete těšit?
Slavnostní předání pamětních listů posluchačům VU3V a nabídka kurzů na další semestr
Kultura
8. července 2024
Slavnostní předání pamětních listů posluchačům VU3V a nabídka kurzů na další semestr
Dne 17. června jsme slavnostním předáním pamětních listů a výkazů o studiu v programu Celoživotního vzdělávání při Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze ukončili letní, a pro posluchače i pro nás, konzultační středisko Knihovny Břetislava Kafky ČK, první semestr studia.
Významná jubilea červenokostelecké dopravy
Kultura
8. července 2024
Významná jubilea červenokostelecké dopravy
V letošním roce si připomínáme několik důležitých milníků spojených se zdejší dopravou. Roku 1859 projel první vlak z Jaroměře do Svatoňovic. V roce 1924 byla zahájena stavba nové nádražní budovy a v roce 1969 bylo vybudováno autobusové nádraží. Vraťme se tedy krátce do historie.
Děkujeme za Srdce s láskou darované – srdíčkový strom pro pracovníky Hospice
Ostatní
28. června 2024
Děkujeme za Srdce s láskou darované – srdíčkový strom pro pracovníky Hospice
Druhá třída ZŠ Lhota se zapojila do soutěže Srdce s láskou darované a se svým projektem si vybrali právě náš Hospic Anežky České. Děti vyrobily srdce ze studeného porcelánu, které navěsily na vrbové větvičky.
Vyšel 68. sborník Rodným krajem
Ostatní
20. června 2024
Vyšel 68. sborník Rodným krajem
Vyšlo 68. číslo časopisu Rodným krajem, který je opět vrchovatě naplněný články o místní historii, zajímavých osobnostech nebo pozoruhodných kulturních událostech.
Zobrazit další články