5. února 2024

Když člověk rozdává radost, sám ji dostává

Naše velice dobrá známá Ing. Kornelie Holá (naše bývá nutriční poradkyně) z Tišic nedaleko Prahy měla myšlenku obdarovat a potěšit seniory vánočními dárky, proto vyhlásila na internetu projekt „krabičky pro seniory“, které seniory potěší a připomenou jim, že na světě nejsou sami.
Když člověk rozdává radost, sám ji dostává

Do krabičky rodiny s dětmi přibalily přáníčka, kresby či dopisy adresované jednotlivým seniorům, ale například i knížku, polštářek, čaj, svíčku apod. Prý si vybrala právě naše zařízení, protože ho osobně zná a dobře ví, že dárečky dostanou opravdu ti, kterým jsou adresované. Naše pečovatelská služba dostala za úkol vytipovat seniory, které by vánoční dáreček potěšil a vážili by si ho. Pečovatelská služba předala pouze křestní jména klientů, věk a jaké záliby mají nebo co by je potěšilo. Z tohoto seznamu křestních jmen si dárci (rodiny s malými dětmi) vybrali seniora, kterého by chtěli potěšit a rozzářit mu svět. Vyrobili či zakoupili dárečky, které zabalili do krabice, napsali křestní jméno a předali naší autorce paní Holé, která je začátkem prosince dovezla do pečovatelského domu a dále je pečovatelky rozvezly přímo obdarovaným. Paní Holá měla velké auto, do kterého se skoro dárky nevešly. Při předávání dárků seniorům jsme prožili nádherné chvíle radosti, dojetí a štěstí. Každý z obdarovaných byl dojat až k slzám a oči všem zářily štěstím. V každém balíčku byla i adresa dárců, a tak už si někteří s novými přáteli dopisují. Tato komunikace zpestřuje chmurné dny. Díky této myšlence a díky dárkům získali naši senioři nové přátele, a tak byly obdarovány obě strany, jak senioři, tak i rodiny s dětmi. Někteří se prý chystají v létě navštívit naše pečovatelské domy a seznámit se s našimi seniory i osobně. Díky této krásné myšlence bylo potěšeno více než 60 seniorů dárečky a více než 400 seniorů obdrželo obálky s přáníčky. Velké poděkování patří především naší autorce Mgr. Kornelii Holé za její obdivuhodný nápad, za její nasazení, čas a energii. Jsme rádi, že jsme takového srdíčkového člověka poznali. Nemalý dík patří všem rodinám dárců a je chvályhodné, že své děti učíte myslet na druhé a potěšit je. Hlavně je učíte dělat nezištně s láskou něco pro druhé. Vždyť nejbohatší je ten, kdo obdaruje toho druhého. Tisíceré díky za vše.

Další radostí pro naše seniory byla návštěva dětí ze ZŠ v Č. Kostelci s paní učitelkou Naimanovou. Společně si povídali o tradicích a zvycích vánočních svátků. Děti jedním dechem poslouchaly příběhy z mládí našich seniorů. Děkujeme za milou návštěvu a paní učitelce Naimanové za navázání spolupráce a za to, že ani tento rok na náš pečovatelský dům nezapomněla.

Děkujeme našemu p. starostovi Tomáši Prouzovi a místostarostovi Jiřímu Regnerovi za to, že našli v tom předvánočním spěchu svůj drahocenný čas a přišli pozdravit, potěšit naše klienty a pobesedovat s nimi. Moc si toho vážíme a děkujeme i za kytičky, které donesli našim pečovatelkám za jejich obětavou, záslužnou a nelehkou práci.

Jako každý rok pečovatelky připravily pro obyvatele domu s pečovatelskou službou U Jakuba ve společenské místnosti štědrovečerní večeři, ke které patří nejen slavnostní večeře, cukroví, ovoce, spousta dárků, ale i vzpomínka na různé zvyky. Nádhernou vánoční atmosféru naladila bezvadná kapela podkrkonošských pohodářů, kteří nezištně několik hodin hráli. V závěru tohoto pořadu si všichni zazpívali vánoční koledy, které zakončila ta nejznámější „Narodil se Kristus Pán“, při které všichni povstali. Nechyběl ani oblíbený ponocný. Tisíceré díky i vám muzikantům, jste bezvadná parta, umíte navodit neopakovatelnou atmosféru.

Podobnou atmosféru prožili i senioři v Domě s pečovatelskou službou v Nerudově ulici, kde si celou štědrovečerní večeři sami připravili, pekli cukroví, připravili bramborový salát, řízky apod. Přišla jim zahrát a zazpívat Pepinka Hejnová. I zde prožili neopakovatelné chvíle plné lásky, pokoje a radosti, za což z celého srdce děkujeme jejich pečovatelce Marušce Hejnové.

Děkuji i všem našim pečovatelkám za to, že naši senioři celé vánoční svátky nezůstali sami a že jim byly nablízku a snažily se jim neustále pomáhat. Vždyť i na Štědrý den jim rozvozily štědrovečerní večeři, byly pro ně celé Vánoce povzbuzením a radostí. Také je v době Vánoc povozily po okolních obcích a městech, aby se pokochali krásnou vánoční výzdobou, ale i různými nápaditými betlémy.

S velkým potěšením vidíme, jaká spousta lidí ochotných udělat něco navíc se našla. Díky vám všem – dětem, učitelům, obětavým rodinám, dobrovolníkům, ochotným muzikantům naši senioři měli Vánoce plné povzbuzení a radosti. Vánoční čas je dobrá příležitost nerušeně se soustředit na dobré vztahy v okolí. Přejeme, aby nás všechny radost, naděje a láska provázela i po celý příští rok 2023 a ať laskavé teplo všichni smíme rozdávat i dál.

S vděčností Lenka Vlčková

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Folklorní sedmdesátka
Kultura
3. června 2024
Folklorní sedmdesátka
Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec oslaví ve dnech 14. až 18. srpna sedmdesát let své existence. Pořadatelé jedné z nejstarších a největších folklorních slavností v republice připravují nabitý program, který zahájí koncert kapely Čechomor a zlaté slavice Lucie Bílé.
30 let od založení Dětského pěveckého sboru Červánek
Kultura
3. června 2024
30 let od založení Dětského pěveckého sboru Červánek
Máme tu další výročí červenokostelecké kultury. Tentokrát je to výročí, které slaví pěvecké oddělení a hlavní postavou je paní učitelka Eva Kubečková a její sbor Červánek, kterému dala základ v roce 2004.
Soutěž plastikových modelářů – 24. Memoriál Zdeňka Bořka
Ostatní
3. června 2024
Soutěž plastikových modelářů – 24. Memoriál Zdeňka Bořka
20. dubna 2024 se v restauraci na Bohdašíně konala regionální soutěž plastikových modelářů, kterou tradičně pořádá nezávislý klub plastikových modelářů pod dlouholetým názvem KPM Náchod.
Rekonstrukce knihovny – co je dobré vědět
Kultura
24. května 2024
Rekonstrukce knihovny – co je dobré vědět
V nejbližší době dojde k plánované rekonstrukci Knihovny Břetislava Kafky. Stávající provoz proto platí pouze do 15. června. Od 17. června bude knihovna uzavřena na dobu neurčitou. Na co se mají čtenáři připravit a co je dobré vědět?
Druhé místo pro Junior Big Band na krajské přehlídce
Kultura
21. května 2024
Druhé místo pro Junior Big Band na krajské přehlídce
V pátek 22. března jsme si mohli v Divadle J. K. Tyla vychutnat další skvělý hudební zážitek. Již podruhé se zde místnímu publiku představilo poměrně nové uskupení Junior Big Band. Ten dal se svými kolegy dohromady ředitel místní ZUŠ pan Leoš Nývlt a skládá se nejen ze studentů školy, ale i hostů, kteří pravidelně JBB navštěvují. Od zcela zaplněného sálu si hráči spolu s hosty vysloužili bouřlivé ovace.
Prázdninové dny v Kladském pomezí: Cestujte a vyhrajte skvělé ceny
Ostatní
15. května 2024
Prázdninové dny v Kladském pomezí: Cestujte a vyhrajte skvělé ceny
Hledáte tipy na výlet? Nechte se inspirovat a objevujte Kladské pomezí s Toulavým baťohem. S hledáním toho správného výletu vám pomůže ilustrovaná mapa, ve které na malé dobrodruhy čeká cestovatelská soutěž.
Zobrazit další články