5. února 2024

Když člověk rozdává radost, sám ji dostává

Naše velice dobrá známá Ing. Kornelie Holá (naše bývá nutriční poradkyně) z Tišic nedaleko Prahy měla myšlenku obdarovat a potěšit seniory vánočními dárky, proto vyhlásila na internetu projekt „krabičky pro seniory“, které seniory potěší a připomenou jim, že na světě nejsou sami.
Když člověk rozdává radost, sám ji dostává

Do krabičky rodiny s dětmi přibalily přáníčka, kresby či dopisy adresované jednotlivým seniorům, ale například i knížku, polštářek, čaj, svíčku apod. Prý si vybrala právě naše zařízení, protože ho osobně zná a dobře ví, že dárečky dostanou opravdu ti, kterým jsou adresované. Naše pečovatelská služba dostala za úkol vytipovat seniory, které by vánoční dáreček potěšil a vážili by si ho. Pečovatelská služba předala pouze křestní jména klientů, věk a jaké záliby mají nebo co by je potěšilo. Z tohoto seznamu křestních jmen si dárci (rodiny s malými dětmi) vybrali seniora, kterého by chtěli potěšit a rozzářit mu svět. Vyrobili či zakoupili dárečky, které zabalili do krabice, napsali křestní jméno a předali naší autorce paní Holé, která je začátkem prosince dovezla do pečovatelského domu a dále je pečovatelky rozvezly přímo obdarovaným. Paní Holá měla velké auto, do kterého se skoro dárky nevešly. Při předávání dárků seniorům jsme prožili nádherné chvíle radosti, dojetí a štěstí. Každý z obdarovaných byl dojat až k slzám a oči všem zářily štěstím. V každém balíčku byla i adresa dárců, a tak už si někteří s novými přáteli dopisují. Tato komunikace zpestřuje chmurné dny. Díky této myšlence a díky dárkům získali naši senioři nové přátele, a tak byly obdarovány obě strany, jak senioři, tak i rodiny s dětmi. Někteří se prý chystají v létě navštívit naše pečovatelské domy a seznámit se s našimi seniory i osobně. Díky této krásné myšlence bylo potěšeno více než 60 seniorů dárečky a více než 400 seniorů obdrželo obálky s přáníčky. Velké poděkování patří především naší autorce Mgr. Kornelii Holé za její obdivuhodný nápad, za její nasazení, čas a energii. Jsme rádi, že jsme takového srdíčkového člověka poznali. Nemalý dík patří všem rodinám dárců a je chvályhodné, že své děti učíte myslet na druhé a potěšit je. Hlavně je učíte dělat nezištně s láskou něco pro druhé. Vždyť nejbohatší je ten, kdo obdaruje toho druhého. Tisíceré díky za vše.

Další radostí pro naše seniory byla návštěva dětí ze ZŠ v Č. Kostelci s paní učitelkou Naimanovou. Společně si povídali o tradicích a zvycích vánočních svátků. Děti jedním dechem poslouchaly příběhy z mládí našich seniorů. Děkujeme za milou návštěvu a paní učitelce Naimanové za navázání spolupráce a za to, že ani tento rok na náš pečovatelský dům nezapomněla.

Děkujeme našemu p. starostovi Tomáši Prouzovi a místostarostovi Jiřímu Regnerovi za to, že našli v tom předvánočním spěchu svůj drahocenný čas a přišli pozdravit, potěšit naše klienty a pobesedovat s nimi. Moc si toho vážíme a děkujeme i za kytičky, které donesli našim pečovatelkám za jejich obětavou, záslužnou a nelehkou práci.

Jako každý rok pečovatelky připravily pro obyvatele domu s pečovatelskou službou U Jakuba ve společenské místnosti štědrovečerní večeři, ke které patří nejen slavnostní večeře, cukroví, ovoce, spousta dárků, ale i vzpomínka na různé zvyky. Nádhernou vánoční atmosféru naladila bezvadná kapela podkrkonošských pohodářů, kteří nezištně několik hodin hráli. V závěru tohoto pořadu si všichni zazpívali vánoční koledy, které zakončila ta nejznámější „Narodil se Kristus Pán“, při které všichni povstali. Nechyběl ani oblíbený ponocný. Tisíceré díky i vám muzikantům, jste bezvadná parta, umíte navodit neopakovatelnou atmosféru.

Podobnou atmosféru prožili i senioři v Domě s pečovatelskou službou v Nerudově ulici, kde si celou štědrovečerní večeři sami připravili, pekli cukroví, připravili bramborový salát, řízky apod. Přišla jim zahrát a zazpívat Pepinka Hejnová. I zde prožili neopakovatelné chvíle plné lásky, pokoje a radosti, za což z celého srdce děkujeme jejich pečovatelce Marušce Hejnové.

Děkuji i všem našim pečovatelkám za to, že naši senioři celé vánoční svátky nezůstali sami a že jim byly nablízku a snažily se jim neustále pomáhat. Vždyť i na Štědrý den jim rozvozily štědrovečerní večeři, byly pro ně celé Vánoce povzbuzením a radostí. Také je v době Vánoc povozily po okolních obcích a městech, aby se pokochali krásnou vánoční výzdobou, ale i různými nápaditými betlémy.

S velkým potěšením vidíme, jaká spousta lidí ochotných udělat něco navíc se našla. Díky vám všem – dětem, učitelům, obětavým rodinám, dobrovolníkům, ochotným muzikantům naši senioři měli Vánoce plné povzbuzení a radosti. Vánoční čas je dobrá příležitost nerušeně se soustředit na dobré vztahy v okolí. Přejeme, aby nás všechny radost, naděje a láska provázela i po celý příští rok 2023 a ať laskavé teplo všichni smíme rozdávat i dál.

S vděčností Lenka Vlčková

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Rok v Kladském pomezí - připravujeme nový turistický magazín
Ostatní
12. února 2024
Rok v Kladském pomezí - připravujeme nový turistický magazín
Turistická sezóna se nezadržitelně blíží, a proto již nyní pracujeme na přípravách nového vydání magazínu Kladského pomezí, který slouží jako praktický zdroj inspirace během cest naším regionem. Na jaké novinky se letos můžete těšit?
Amatérští divadelníci míří i letos do Červeného Kostelce
Kultura
29. ledna 2024
Amatérští divadelníci míří i letos do Červeného Kostelce
Už 27. ročník přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla bude hostit od 15. do 18. února Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci. V letošním roce se během čtyř dnů představí celkem dvanáct inscenací divadelních souborů z Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na diváky tu čekají především komedie, chybět ale nebude ani autorské divadlo a špetka hudby. Ty nejlepší soubory postoupí na celorepublikovou přehlídku ve Volyni.
Participativní rozpočet 2024: Máte nápad? Podělte se o něj!
Ostatní
12. ledna 2024
Participativní rozpočet 2024: Máte nápad? Podělte se o něj!
Již od poloviny prosince 2023 je možné zasílat návrhy projektů do participativního rozpočtu Milionový nápad. Díky tomuto projektu mohou občané sami navrhnout a následně svým hlasováním podpořit projekty, které bude město moci z vyčleněné sumy jeden milion korun zrealizovat. Jde tedy o jedinečný způsob, jak můžeme společně vylepšovat naše město přesně podle vašich představ. Se svým návrhem můžete přispět i Vy, a to až do 31. března. Poté budou realizovatelné návrhy představené ostatním občanům města k hodnocení.
Zemřel akademický malíř Josef Kulda
Kultura
5. ledna 2024
Zemřel akademický malíř Josef Kulda
Ve středu 29. listopadu 2023 opustil náš svět Josef Kulda. Rozloučení se zesnulým se konalo 11. prosince v bazilice na pražském Strahově. Pohřben byl v Dejvicích na hřbitově u kostela sv. Matěje.
Podzim v Olešnici
Ostatní
3. ledna 2024
Podzim v Olešnici
Letošní podzim se nám dlouho předváděl ve vypůjčených letních šatech až hluboko do října. Odsunul tak už spíše neočekávanou radost houbařů až k prahu zimy.
Zobrazit další články