25. května 2022

Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu

Ve středu 25. května 2022 se v návštěvnickém centru Pivovaru Primátor v Náchodě uskutečnila tradiční regionální konference k zahájení turistické sezony s názvem Léto 2022 v Kladském pomezí. Účastníci si od zástupců měst, obcí i turistických atraktivit vyslechli více než dvacet zajímavých prezentací o novinkách, které letos chystají pro návštěvníky.
Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu

Úvodního slova se ujal pan Zdeněk Špringr, předseda správní rady Kladského pomezí, o.p.s., společně se starostou města Náchod Janem Birke a sládkem Pivovaru Primátor Pavlem Novákem. Náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje, Martina Berdychová, společně s Martinem Soukupem, ředitelem Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu, představili aktivity a novinky v našem kraji. Renomovaní hosté působící ve sféře cestovního ruchu, jako je Nora Dolanská z Metropolitní univerzity v Praze, Jaroslav Krejčí ze Sdružení turistických organizací a Petr Janeček z Institutu turismu, představili svůj pohled na budoucnost turismu v České republice, pohovořili o roli destinačních společností, ale také informovali o přípravě projektu e‑turista. Markéta Venclová a Lenka Lembejová, zastupující obecně prospěšnou společnost Kladské pomezí, představily nový směr marketingové komunikace i vizuálu destinace včetně nového loga, které má zdůrazňovat jedinečnost místa, evokovat vstřícnost při návštěvě i opakovaném pobytu, ale také odrážet vodní nádrž Rozkoš, jako jeden z nejvýraznějších krajinných prvků regionu. Dále informovaly o přínosu turistických produktů, které se za posledních deset let v oblasti zrealizovaly. Poté již přišly na řadu prezentace zástupců z řad samospráv a turistických atraktivit Kladského pomezí. O tom, že ani malé obce nezahálejí, přesvědčila přítomné místostarostka Žďárek Dagmar Šimková, která představila nově dokončenou cyklostezku a turistické informační tabule. Zahradnictví a kavárna Trees v Červeném Kostelci je zajímavým místem v srdci města, které propojuje příjemné prostředí s kulturním vyžitím a spoustou inspirace, o čemž pohovořil Aleš Žďárský.

Zdena Hovorková informovala o nových interaktivních tabulích v Dobrovolném svazku obcí 1866 a jejich vlivu na zvýšení atraktivity území. Novinky ve „Městě na skále“ odprezentovala referentka cestovního ruchu Michaela Mináriková s Jiřím Švandou ze zdejšího infocentra. U Libchyňského potoka vznikla nová geostezka, informační centrum nově organizuje kurzy Nordic Walking s instruktorem, v létě pořádá tematické komentované prohlídky města a v jeho prostorech můžete navštívit také interaktivní sál Město hodinek. Letní nabídku aktivních i odpočinkových pobytů ve slatinných Lázních Velichovky, které jsou zaměřeny na léčbu pohybového ústrojí, představila Pavla Šmídová. Malé lázně v Náchodě-Bělovsi se staly oblíbenou volnočasovou destinací. Markéta Tomanová ze zdejšího infocentra představila novou službu, kterou je možnost uspořádat piknik v zahradě obnovené Vily Komenský. Návštěvníci mohou využít také venkovní relaxační zónu s vaky a lehátky nebo zavítat na některou z kulturních akcí, které se tu pravidelně konají. Šárka Čmelíková, ředitelka Kulturního a informačního střediska Hronov, nalákala do zrekonstruovaného Čapkova mlýnu - Papírny, který se otevírá veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na expozici o městě, výrobě papíru, ale především o životě sourozenců Čapkových, kteří tu trávili prázdniny u svých prarodičů. Richard Švanda, vedoucí odboru kultury, pozval do Rtyně v Podkrkonoší, kde v létě rozhodně nudu nezažijete. Připravují tu pestrý program pro všechny věkové generace, od vlastivědných procházek, přes večerní zážitkové vycházky s ponocným, až po hudební koncerty.

Nejen po stopách Boženy Němcové nalákala do České Skalice vedoucí odboru kultury Martina Zálišová, která představila letošní turistické zajímavosti a atraktivity. Květa Jirmanová z organizace Důl Jan Šverma informovala o letošním 10. výročí od vzniku Hornického skanzenu v Žacléři. Unikátní památkové soubory jámy Jan a Julie by mohly být v budoucnu zařazeny mezi národní kulturní památky. Novinky v Domku Boženy Němcové představil Tomáš Šimek, ředitel Městského kulturního střediska v Červeném Kostelci, který zároveň poodhalil program letošního Mezinárodního folklorního festivalu a pozval na bohatý kulturní program ve městě. Hrad Vízmburk vstal po rekonstrukci doslova z popela a znovu se otevřel veřejnosti. Správce hradu Lukáš Králík pozval na kulturní a vzdělávací akce pro děti i dospělé. Linda Krecbachová zhodnotila roční provoz rezervačního systému v Adršpašských skalách, který splnil svůj účel rozmělnění návštěvnosti. Letošní novinkou jsou geologické prohlídky skal, ale také nové texty při plavbě na jezírku. Adršpašský zámek obohatila nová výstavní místnost o historii Adršpachu a okolí ze sbírek Petra Hnyka. Největší událostí letošní sezóny v Kladském pomezí je znovuotevření revitalizované pevnosti Dobrošov a nového návštěvnického centra s multimediální expozicí plnou interaktivních prvků. Oldřich Schejbal, ředitel Muzea Náchodska, pozval k její návštěvě. Vojtěch Dolana představil letošní novinky v Pevnosti Josefov, mezi které patří letní zážitková hra „Po stopách Dezertéra“, obnovení informačních panelů, nové výstavy, ale také nové webové stránky.

Na závěr si účastníci užili exkurzi Pivovaru Primátor s degustací a posezením.

Foto: Jan Záliš

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Ostatní
18. července 2022
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Máte rádi přehled o všem, co se kolem děje? Přihlaste se k odběru informací a už nikdy nezmeškáte důležité novinky a upozornění z naší samosprávy. Informace podle vašich zájmů vám budeme posílat e-mailem, SMS nebo jako zprávu do aplikace. Služba je zdarma!
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Ostatní
8. července 2022
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.
Období těhotenství je v životě každé ženy výjimečným obdobím a s přípravou na porod vyvstává mnoho otázek. Porodnice se mění i v závislosti na trendech a přáních, které budoucí maminky vyžadují. Jinak se rodilo před padesáti, třiceti i deseti lety. Dnešní ženy touží po přirozeném porodu a porodníci mají zase širší škálu vyšetření, díky kterým mohou vývoj miminka sledovat už od prvních týdnů těhotenství. O tom, co čeká ženy v péči jičínské porodnice, jsme mluvili se zástupcem primáře gynekologicko-porodnického oddělení, MUDr. Zdeňkem Havlíkem.
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Ostatní
8. července 2022
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Co se událo v Kladské pomezí, na čem se pracuje a spoustu dalších informací přináší červencový bulletin.
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Ostatní
30. června 2022
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Čas letí jako voda a od prvního setkání Kostelců v Kostelci nad Černými lesy uběhlo úctyhodných 30 let. Pořádání tohoto putovního setkání se zhostilo pro rok 2022 město Červený Kostelec, které přivítalo do slunného dne dvanáct Kostelců z různých koutů naší republiky (Kostelec nad Orlicí, Kostelec nad Labem, Kostelec nad Černými lesy, Kostelec na Hané, Kostelec u Holešova, Kostelec, Kyjova, Kostelec u Jihlavy, Kostelec u Stříbra, Vrbatův Kostelec, Kostelec u Zlína, Kostelec Hromnice, Kostelec u Heřmanova Městce), a dokonce jednoho zahraničního účastníka až z Kostolce z Povážské Bystrice ze Slovenska.
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Ostatní
29. června 2022
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Stojíme na prahu prázdnin a dovolených, to je čas, kdy můžeme prožít hodně krásných dnů plných hezkých zážitků v naší kouzelné přírodě. Máme pro vás pár tipů, které stojí za to uskutečnit a určitě nebudete zklamáni. Záruku vám na to dává náš klub turistů, který tato mista navštívil v první polovině letošního měsíce června.
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
Ostatní
14. června 2022
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
V sobotu 11. června se za účastí firmy Průmstav Náchod a zástupců města Červený Kostelec slavnostně otevřelo prostranství mezi školami. Celému projektu předcházela nejen architektonická soutěž, ale také veřejná beseda s příznačným názvem „Co s prostorem mezi školami?“. V té době si veřejnost nejvíce přála, aby zde vzniklo místo pro odpočinek, kde si mohou vychutnat kávu a vypustit své děti do bezpečného a zábavného prostředí.
Zobrazit další články