3. října 2023

Letošní posvícení ve Lhotě bylo výjimečné

Kromě toho, že jsme letošní posvícení spojili s oslavami 120 let naší lhotecké školy, kulaté výročí mělo i samotné posvěcení lhotecké kapličky. Aby toho nebylo málo, po dlouhé době průvod vyrážel opět od nově opravené sochy sv. Jana Nepomuckého, jak tomu bylo historicky.
Letošní posvícení ve Lhotě bylo výjimečné

Od brzkých ranních hodin bylo na návsi ve Lhotě za Červeným Kostelcem rušno. Členové osadního výboru společně s hasiči a dobrovolníky postupně připravovali stánky, přiváželi stoly a lavice, zdobili neobvyklé pódium a dováželi chutná jídla. Sluníčko krásně svítilo a zahřívalo nás, bylo to jako by se na nás nebe smálo, nálada všech byla pohodová, všichni byli plni očekávání.

Když byla náves připravena, sešli jsme se u zdejší Základní školy ve Lhotě, kde před hlavním vchodem byl připraven hudební program, písničky s vlastním textem děti s radostí zpívaly a po proslovu ředitelky této školy a zástupců města se linula cestou Bratří Čapků naše česká hymna. Mnozí si otřeli slzičky dojetí se vzpomínkou na svá školní léta. Následovala příjemná prohlídka krásně nazdobené školičky.

Po prohlídce školy někteří běželi do svých domovů, kde si oblékli slušivé místní kroje a vydali se na konec Lhoty k domu pana Macha, kde u sochy sv. Jana Nepomuckého byl sraz všech účastníků mís- tního průvodu. Účastníky přivítal pan Mach a povyprávěl o opravě sochy sv. Jana Nepomuckého a nabídl zde občerstvení. Velké díky za vřelé přijetí a zajímavé vyprávění. Účastníci zazpívali písně k sv. Janu Nepomuckému, uctili ho. Poté už červenokostelecká dechovka zahrála do kroku a průvod se vydal ulicí Bratří Čapků k další soše sv. Jana Nepomuckého, kde si účastníci také zazpívali. Pak se celý průvod s dobrou náladou vydal k místní kapličce sv. Josefa Dělníka, která také slavila 110 let od posvěcení. Zde byla sloužena slavná mše svatá P. Miloslavem Brhelem, který měl zajímavé kázání o odpuštění. Mši svatou doprovodil na varhany i zpěvem Antonín Nývlt.

Po děkovné mši svaté se všichni přemístili na místní náves, kde byl bohatý kulturní program a výborné občerstvení připravené s velkou láskou v domácí kvalitě. Pan starosta s panem místostarostou toto odpoledne zahájili a předali slovo dětem ze zdejší školy pod vedením p. uč. Jitky Česenkové a M. Regnerové, které nám zazpívaly a toto odpoledne zpříjemnily. Také paní ředitelce poblahopřáli ke 120. výročí školy.
Každý si zde snad přišel na své, děti měly možnost se projet na konících nebo se pokochat krásně zbarvenými papoušky, vytvořit si posvícenský koláč nebo si zasoutěžit či nechat si vymalovat obličej. Milovníci historie si rádi vyslechli vyprávění o původu Lhoty od Mgr. Jana Kafky Ph.D. nebo od místních seniorek při jejich zajímavém vyprávění o dřívějším průběhu posvícení. Ani zde nechyběl zpěv české hymny.

Vyvrcholením tohoto posvícení byl hudební koncert velice oblíbené skupiny KoALA. Lidé zpívali, tančili a veselili se tak, jak se na posvícení sluší a patří. Celou návsí se linula hudba, povídání, smích a radost. To byl cíl tohoto posvícení, aby se sousedé sešli, popovídali si a upevnili dobré sousedské vztahy a aby všem bylo příjemně a dobře. Velké poděkování patří Městu Č. Kostelec, firmě Zdeněk Bejr Spedition s. r. o., místním lhoteckým hasičům, dobrovolníkům a velice obětavým všem členům osadního výboru (bezvadné partě). Všem velké díky a těšíme se na další akci. Zachovejte nám přízeň i nadále. Snad jste nelitovali, že jste k nám na posvícení zavítali a nezapomeňte, že další posvícení se koná třetí neděli v září příštího roku. Zachovejte nám přízeň i nadále. S velkou vděčností

za osadní výbor Bc. Lenka Vlčková

 

Kompletní fotogalerii z lhoteckého posvícení najdete ZDE.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Kultura
27. listopadu 2023
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Dolany znají lidé v okolí zejména jako ty „jablečné“ po cestě do Hradce Králové. Do Červeného Kostelce však zavítali „Dolaňáci“ vzdálenější – obyvatelé historické Slavonie, vnitrozemské části dnešního Chorvatska. Stovky kilometrů vážili do našeho města divadelníci a zpěváci z České besedy Dolany, stejně tak i ze skvěle fungující krajanské organizace z tamního Šibovce, dvou obcí na Daruvarsku, tedy z oblasti, kde se Češi (a velmi výrazně právě Východočeši!) za posledních dvě stě let hojně usazovali.
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Ostatní
23. listopadu 2023
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Uvědomujeme si, že každé ráno dostáváme jako dar nový den? V tomto dnu není ničeho příliš mnoho ani příliš málo, nic bezvýznamného ani zbytečného. Tento den, který máme prožít, je jeho mistrovským dílem. Ale my na něj pohlížíme jen jako na jednu stránku z kalendáře označenou číslovkou, měsícem a rokem. Bereme ho na lehkou váhu jen jako list papíru. Měli bychom si každého dne vážit a uvědomovat si, že právě tento den je náš. Každý den je velký dar a nedělejme si starost o zítřejší den.
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Ostatní
14. listopadu 2023
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Nováčci v týmu, elektroinstalace ve spodním patře, jarní údržba, letní prohlídky a plány na další zatraktivnění pro turisty v příštím roce.
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Kultura
2. listopadu 2023
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Je pondělí 25. září 2023. Do podkrovního prostoru Knihovny Břetislava Kafky míří desítky návštěvníků, v davu zahlédneme starostu i místostarostu. Zanedlouho se zde za účasti autora otevře výstava obrazů. Na nich v době svých studií zachytil rodnou Lhotu, Červený Kostelec, okolní přírodu, své přátele, příbuzné, tajné tábory…
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Kultura
5. října 2023
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Tyto v pořadí již devětašedesáté oslavy lidových tradic i letos přinesly do Červeného Kostelce atmosféru, které je třeba si cenit. Folklor, to je zhmotnělá láska i k místu, kde člověk vyrostl, a k prostoru, který utváří jeho osobnost. Vzájemné sdílení lidových kultur z různých míst a kontinentů nás učí porozumění a otevírá mysl.
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Kultura
4. října 2023
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Sednout si do trávy s konvičkou čaje, sledovat západ slunce a při tom všem poslouchat živé vystoupení jednoho z nejlepších kytaristů, jaké v naší zemi máme. I takové bylo letošní léto v Trees. Koncerty zde mají už jen díky samotnému místu konání neopakovatelnou atmosféru. Tím největším lákadlem je ovšem programové složení a hvězdný výčet interpretů, které mohou směle konkurovat kulturní nabídce ve městech násobně větších.
Zobrazit další články