28. února 2022

Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)

Po slavnostním zahájení, představení masek, masopustním tanci proběhl masopustní průvod s dechovou hudbou. Celý průvod vedl pan Masopust s ženou, medvěd s medvědářem a další tradiční masopustní masky. Na závěr proběhnul rozsudek nad masopustním medvědem. Je skvělé že se lidé umí bavit a udržují naše tradice. Masopustní veselí si užívaly hlavně děti, jejich tváře zářily radostí.
Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)

Masopustní tradice

Přesto, že masopustní období trvá od 7. ledna do masopustního úterý, v českém prostředí se zachovala především tradice slavit poslední tři dny, také nazývané jako končiny nebo ostatky.

Svůj tradiční scénář má však také poslední čtvrtek v masopustním období, nazývaný jako tučný čtvrtek neboli tučňák. V tento den se konají hlavní přípravy na masopust v podobě zabijačky a pojídá se tradiční pokrm knedlo-zelo-vepřo. Tyto praktiky mají svůj základ v pověrách, které říkají, že na tučný čtvrtek má člověk pít a jíst co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Začátek hlavní masopustní zábavy se pak koná na masopustní neděli. Tento den se organizují taneční zábavy a hodování. Charakteristickými pro tento den byly tzv. jalové hody, které pořádaly zpravidla ženy. Ty zaplatily hospodu a muzikanty a pořádaly zábavu samy pro sebe.

Během masopustního pondělí se v zábavě a tanci pokračuje. Tento den se nejčastěji koná tzv. mužovský bál, na nějž však nemá přístup svobodná chasa. Tradičním zvykem na tomto bále je vyskakování při tanci, které spočívá v představách, že jak vysoko selka při tanci vyskočí, tak vysoko jí poroste obilí (nebo také len nebo konopí).

Vyvrcholení masopustu představuje masopustní úterý. Pro tento den jsou charakteristické průvody maškar, masopustní divadelní představení a obchůzky po domech. Během obchůzek se nesmí vynechat žádný dům z vesnice a mladí muži obíhají před každým z domů kolečko. Samotná obchůzka má vždy svůj daný řád a rozdíly na základě místních tradic. Tento den také nastává vrchol masopustního obřadu, a to loučení se s masopustem. To bývá znázorňované průvodem s márami, na nichž je uložen masopust, představován figurínou nebo živou postavou. Masopust je také někdy symbolizován basou nebo se objevuje v podobě nejbujařejší masky, většinou kobyly. Před celou vesnicí se pak koná soud, na němž je masopust odsouzen a veřejně popraven. Na masopustní úterý večer nakonec probíhá taneční zábava, která trvá pouze do půlnoci a někdy bývá ukončena právě pochováním basy. Ráno na popeleční středu se pak všichni odebírají do kostela pro popelec a zahajují tím postní období.

Masopustní masky

Přestrojování jako takové v sobě nese pozůstatky již starého pohanského kultu. Nejčastěji se v této praktice objevuje tzv. magie podobnosti, kdy například přestrojování za zvířata nabitá největší silou, má zajistit přenos této síly na člověka. Nejčastějšími maskami v rámci masopustu jsou proto medvěd nebo kůň.

Zdroj: wikipedia.org
Foto: Josef Rudolf

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Ostatní
30. června 2022
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Čas letí jako voda a od prvního setkání Kostelců v Kostelci nad Černými lesy uběhlo úctyhodných 30 let. Pořádání tohoto putovního setkání se zhostilo pro rok 2022 město Červený Kostelec, které přivítalo do slunného dne dvanáct Kostelců z různých koutů naší republiky (Kostelec nad Orlicí, Kostelec nad Labem, Kostelec nad Černými lesy, Kostelec na Hané, Kostelec u Holešova, Kostelec, Kyjova, Kostelec u Jihlavy, Kostelec u Stříbra, Vrbatův Kostelec, Kostelec u Zlína, Kostelec Hromnice, Kostelec u Heřmanova Městce), a dokonce jednoho zahraničního účastníka až z Kostolce z Povážské Bystrice ze Slovenska.
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Ostatní
29. června 2022
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Stojíme na prahu prázdnin a dovolených, to je čas, kdy můžeme prožít hodně krásných dnů plných hezkých zážitků v naší kouzelné přírodě. Máme pro vás pár tipů, které stojí za to uskutečnit a určitě nebudete zklamáni. Záruku vám na to dává náš klub turistů, který tato mista navštívil v první polovině letošního měsíce června.
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
Ostatní
14. června 2022
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
V sobotu 11. června se za účastí firmy Průmstav Náchod a zástupců města Červený Kostelec slavnostně otevřelo prostranství mezi školami. Celému projektu předcházela nejen architektonická soutěž, ale také veřejná beseda s příznačným názvem „Co s prostorem mezi školami?“. V té době si veřejnost nejvíce přála, aby zde vzniklo místo pro odpočinek, kde si mohou vychutnat kávu a vypustit své děti do bezpečného a zábavného prostředí.
Dětský pěvecký sbor Červánek z Červeného Kostelce se zúčastnil 70. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů v Neerpeltu, v Belgii a získal první místo.
Kultura
10. června 2022
Dětský pěvecký sbor Červánek z Červeného Kostelce se zúčastnil 70. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů v Neerpeltu, v Belgii a získal první místo.
Festival se konal od 29. duben do 2. květen 2022 v Neerpeltu, v Belgii a sešlo se zde okolo 1600 mladých talentů z celé Evropy (z 11 zemí – Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Švýcarsko, Francie, Maďarsko…). V soutěži zasedala uznávaná mezinárodní porota.
Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu
Ostatní
25. května 2022
Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu
Ve středu 25. května 2022 se v návštěvnickém centru Pivovaru Primátor v Náchodě uskutečnila tradiční regionální konference k zahájení turistické sezony s názvem Léto 2022 v Kladském pomezí. Účastníci si od zástupců měst, obcí i turistických atraktivit vyslechli více než dvacet zajímavých prezentací o novinkách, které letos chystají pro návštěvníky.
Trasa Mírového běhu vedla 18. května i přes Červený Kostelec
Sport
20. května 2022
Trasa Mírového běhu vedla 18. května i přes Červený Kostelec
Mírový běh – Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run je neobyčejný běh s hořící pochodní, kterou nesou statisíce dobrovolných běžců přes více než 140 zemí světa. Pochodeň symbolizuje vše, co nás spojuje bez ohledu na naši národnost, kulturu a víru – symbolizuje přátelství, porozumění, mír a harmonii. Každý se může ke štafetě připojit, vložit do pochodně svou dobrou vůli a poslat ji dál do celého světa.
Zobrazit další články