4. ledna 2022

Michal Kaněra zakončil sezonu celkovým vítězstvím v českém poháru

Rozhovor s Michalem Kaněrou o cyklistické sezoně 2021.
Michal Kaněra zakončil sezonu celkovým vítězstvím v českém poháru

Jak probíhal začátek letošní sezony? Jak ses připravoval?
Příprava letos byla s otazníkem. Bylo naplánováno soustředění ve Španělsku, ale do poslední chvíle se nevědělo, jestli vůbec odjedeme. Kvůli epidemiologické situaci se nakonec rozhodlo, že se příprava v zahraničí neuskuteční. Proto jsem musel zvolit jiný plán přípravy. V průběhu ledna a února jsem se připravoval v posilovně a na běžkách. Čekal jsem, až odezní mrazy, abych se mohl stoprocentně připravovat na kole. Přestože že jsem se nemohl zúčastnit soustředění, měl jsem před začátkem sezony podobné najeté kilometry, jako v minulých letech, takže jsem se na sezonu 2021 dokázal připravit v domácím prostředí.

Připravuješ se na závody sám, nebo máš týmového kolegu, který s tebou trénuje?
Spíše se připravuji na závody sám. Je velmi obtížné si zde najít parťáka, který je na tom výkonnostně podobně. Občas se v průběhu sezony domluvíme se soupeřem Filipem Adelem na pár dnech společného tréninku, ale jinak je to spíše individuální příprava.

Závodní sezona začala s malým zpožděním. Některé jarní závody se přeložily na podzim a některé se úplně zrušily. Jak pro tebe začala závodní sezona?
Vstup do sezony se mi velice vydařil. První závod jsem absolvoval v Polsku, kde jsem ukořistil krásné třetí místo. Samozřejmě to byla i dobrá příprava na následující závody. O týden později se uskutečnil první závod českého poháru v Machově, kde se mi jelo skvěle. I když trať byla blátivá a velice těžká, povedlo se mi dosáhnout na stupně vítězů a obsadit druhé místo.

Epidemiologická situace se zlepšila a sezona nabrala plné obrátky. Dalo by se shrnout, že každý víkend probíhal nějaký závod. Byl v nabitém programu závod, který by si řekl, že byl pro tebe úplně nejtěžší?
Kdybych si měl vybrat jeden závod, tak to bude určitě MTB Trilogy, který byl letos zařazený do žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI. Tento etapový závod je opravdový extrém a výzvou pro všechny opravdové bikery, kteří se nebojí vystoupit z komfortní zóny. Každý jezdec si prošel v průběhu závodu krizí, a to pak ve výsledku rozhodovalo. Je důležité si dát pozor na technické problémy, protože jezdec si musí všechno na trati opravit sám, a když nedojede etapu, nemůže pokračovat další den v závodění. Nakonec se mi povedlo udržet čtvrté místo v silné konkurenci a jsem rád, že jsem tento domácí závod mohl absolvovat.

Sérii českého poháru si měl velmi dobře rozjetou. Po vítězství v legendárním závodu Sudety přišlo mistrovství České republiky v Harrachově. Velmi obtížná trať plná technických prvků, špatné počasí v den závodu a konkurence, která si brousila zuby na první místo v celkovém hodnocení. Mohl bys popsat, jak závod probíhal?
Pro všechny závodníky to byl velmi těžký den. Celých šest hodin v sedle na obtížné trati a do toho zima a mrholení. I přes všechny tyto aspekty mi to sedlo a vybojoval jsem slušný výsledek. Tímto výkonem jsem v celkovém hodnocení českého poháru získal první místo a měl jsem hroznou radost, že se mi letos povedlo vyhrát. 

K dalším úspěchům v této sezoně patří i celkové druhé místo v prestižním seriálu horských kol Prima Cup. Za redakci Červenokosteleckého zpravodaje a za město Červený Kostelec ti gratulujeme k těmto výsledkům. Chtěl bys na závěr něco vzkázat lidem, kteří tě podporují?
Chtěl bych poděkovat firmě Ghost a celému týmu za dlouhodobou spolupráci. Díky tomu se mohu věnovat naplno cyklistice a za to jsem rád. Dále bych chtěl poděkovat městu Červený Kostelec za finanční podporu v této sezoně a podporu sportu v našem městě. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat mé manželce, která mi dělá support na závodech a věnuje tomu spoustu svého volného času.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Na konci května vyjíždějí turistické autobusy s přepravou kol
Ostatní
16. května 2022
Na konci května vyjíždějí turistické autobusy s přepravou kol
Kladské pomezí je díky svému rozmanitému reliéfu rájem cyklistů. K přepravě na atraktivní místa našeho regionu nebo pro zpáteční cestu můžete v turistické sezóně využít několik linek turistických autobusů s přepravou kol, které poprvé vyjíždějí v sobotu 28. května 2022!
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize
Ostatní
1. května 2022
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize
Červenokostelecká rodačka Dana Černá vydala svou první knihu s názvem Zvládej překážky. Popisuje v ní celý průběh její onkologické léčby. Kniha také obsahuje články z výprav za studánkami a prameny, které podnikala v době léčby. Tyto toulky jí v těžkých chvílích dodávaly tolik potřebnou energii a sílu.
Bývalé umělecké ateliéry poskytnou úlevu těžce nemocným lidem
Ostatní
30. března 2022
Bývalé umělecké ateliéry poskytnou úlevu těžce nemocným lidem
V pátek 11. 2. 2022 proběhlo slavnostní otevření centra zdravotnických služeb Oblastní charity Červený Kostelec. Mobilní hospic Anežky České, ambulance paliativní péče a další služby, které poskytují pomoc stovkám pacientů ročně v jejich domácnostech, dostanou nové zázemí. Stane se tak po více než devíti letech hledání řešení pro malé prostory sloužící službám od roku 2010, které pro soustavné navyšování počtu pacientů využívajících domácí péče přestávaly být vyhovující.
„Filmová noc“ se probudila do mrazivého slunečného rána!
Ostatní
30. března 2022
„Filmová noc“ se probudila do mrazivého slunečného rána!
11. března 2022 o půlnoci hodin padla poslední klapka maturitního filmu s názvem „Filmová noc“! Neuvěřitelné, filmová premiéra byla zahájena ještě ten večer v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě. V hlavních rolích jste měli jedinečnou možnost zhlédnout maturanty náchodské zdravotnické školy. Po pomyslném červeném koberci kráčeli maturanti oboru Sociální činnost, Praktická sestra, a také budoucí ošetřovatelé. Další skvělé role obsadily třídní učitelky Mgr. Lucie Nosková, Mgr. Kateřina Hanušová a Mgr. Petra Hanušová.
Peerka pomáhá osobám s duševním onemocněním v okrese Náchod už rok. Jak?
Ostatní
30. března 2022
Peerka pomáhá osobám s duševním onemocněním v okrese Náchod už rok. Jak?
Lépe pochopí jakoukoliv situaci ten, kdo si jí také prošel. Právě to je základní princip fungování peer konzultantky v týmu neziskové organizace Péče o duševní zdraví v Náchodě. Peer konzultantka (peerka) dává odbornému týmu pohled „z druhého břehu“ a je významnou podporou i inspirací pro klienty.
Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)
Ostatní
28. února 2022
Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)
Po slavnostním zahájení, představení masek, masopustním tanci proběhl masopustní průvod s dechovou hudbou. Celý průvod vedl pan Masopust s ženou, medvěd s medvědářem a další tradiční masopustní masky. Na závěr proběhnul rozsudek nad masopustním medvědem. Je skvělé že se lidé umí bavit a udržují naše tradice. Masopustní veselí si užívaly hlavně děti, jejich tváře zářily radostí.
Zobrazit další články