8. července 2022

MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.

Období těhotenství je v životě každé ženy výjimečným obdobím a s přípravou na porod vyvstává mnoho otázek. Porodnice se mění i v závislosti na trendech a přáních, které budoucí maminky vyžadují. Jinak se rodilo před padesáti, třiceti i deseti lety. Dnešní ženy touží po přirozeném porodu a porodníci mají zase širší škálu vyšetření, díky kterým mohou vývoj miminka sledovat už od prvních týdnů těhotenství. O tom, co čeká ženy v péči jičínské porodnice, jsme mluvili se zástupcem primáře gynekologicko-porodnického oddělení, MUDr. Zdeňkem Havlíkem.
MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.

Na čem nejvíce záleží ženám, které přijdou k porodu?
Samozřejmostí je pro ně to, že odejdou zdravé s miminkem. Více se zajímají o další okolnosti porodu – kontakt s miminkem, atmosféra při porodu, navození téměř až domácího prostředí.  Mnoho žen se v těhotenství zabývá především porodem, ale už méně si zjišťují věci o poporodní péči. Porod proběhne, ale ta největší dřina nastává po něm. A na tu je potřeba se také připravit. Samostatnou kapitolou je například kojení.

Jak pomáháte maminkám se na porod a období šestinedělí připravit?
Žena by se určitě měla seznámit s tím, co ji přibližně čeká během první i druhé doby porodní, jak se může zapojit její partner, jaké polohy jsou vhodné pro jednotlivé fáze porodu. To je probíráno v rámci našeho předporodního kurzu vedeného porodními asistentkami. Ženám nabízíme i těhotenské cvičení a naše porodní asistentky aktuálně zavádějí kurzy gravid jógy. Dále chystáme kurzy manipulace s novorozencem podle Evy Kiedroňové, abychom naučili maminky, jak s miminkem správně manipulovat a zklidnit ho.

Měla by žena přijít do porodnice s porodním plánem?
Některé maminky je mají a některé ne, ale není to až tak podstatné. Vše je o individuální domluvě. Žena nám sdělí své přání a většinou jí můžeme vyhovět. Nic neděláme proti její vůli. Pokud hrozí ohrožení zdraví rodičky nebo miminka, vysvětlíme jí situaci a domluvíme se, jak budeme postupovat dál.

Kdy žena před porodem obvykle vstupuje do prvního kontaktu s porodnicí?
Gynekolog standartně předává rodičku k registraci do porodnice okolo 36. týdne těhotenství a přes náš objednávací systém na webových stránkách nemocnice nebo přes naše facebookové stránky je pak možné se objednat na návštěvu porodnice a registraci. Maminku zaregistruje porodní asistentka, která zadá do počítače veškeré potřebné informace a tím se následný příjem k porodu, kdy už má žena kontrakce, zjednoduší. Během registrace rodičku také vyšetří lékař, který zhodnotí celé těhotenství a pokud je pro to důvod, přebíráme ji do péče. Pokud je vše v pořádku, dochází nadále ke svému gynekologovi a do porodnice je předávaná do péče v termínu porodu nebo lehce po termínu.

Může si budoucí maminka v rámci této návštěvy porodnice také prohlédnout porodní sály?
Samozřejmě, pokud nejsou porodní sály právě obsazené, může si je prohlédnout, stejně jako oddělení šestinedělí, návštěvní místnost, nadstandartní pokoje. Zároveň můžou maminky i se svými partnery přijít vždy poslední čtvrtek v měsíci, kdy pořádáme pravidelné přednášky lékaře o průběhu porodu a pobytu v naší porodnici s následnou prohlídkou porodních sálů a oddělení šestinedělí.

Jak probíhá samotný porod? Máte v tomto směru nějaké novinky?
Hlavní slovo u fyziologického porodu má porodní asistentka, která s rodičkou stráví nejvíce času – od příjezdu do porodnice až do dvou hodin po porodu. Nabízí jí možnosti, jak ulevit od bolesti a zpříjemnit porod formou bylinných napářek, aromaterapie, hudbou, polohou, sprchou nebo koupelí apod. Lékaři nechávají porod zpravidla přirozeně běžet a nezasahují do něj, pokud to není potřeba.

Dříve bylo mezi ženami populární rodit s tvz. epidurálem, jaký je současný trend?
Dnes převládá přání přirozeného porodu. Epidurální analgezii před porodem žádá velmi malé procento žen. Pokud ovšem bolesti žena během porodu špatně snáší, tuto možnost ji nabídneme a je na ni, zda se pro ni rozhodne.

Osobně si myslím, že podání analgetik může ženě v určité situaci pomoci. Například pokud má žena dlouho trvající nepříjemné bolesti, které nevedou k otevírání děložního hrdla, ale rodičku pouze vyčerpávají a nedovolí jí si odpočinout. V této situaci je lepší jí pomoci podáním analgetik, aby se vyspala, načerpala fyzickou i mentální sílu a měla energii zvládnout samotný porod. Na výběr máme z několika možností, epidurální analgezie je jen jedna z nich. Vnímání bolesti je u žen velmi individuální, každý máme citlivost nastavenou jinak, proto se vždy maminky ptáme, zda chce od bolesti ulevit, či ne.

Jičínská porodnice ženám nově nabízí také kombinovaný screening v prvním trimestru těhotenství. Proč by ho budoucí maminky měly absolvovat?
Kombinovaný screening obnáší krevní odběry v 10. týdnu a poté ve 12. nebo 13. týdnu ultrazvuk. Tato kombinace vyšetření nám umožňuje vyhodnotit míru rizika v těhotenství s vysokou přesností. Díky technologickému pokroku jsou již v tomto raném stádiu těhotenství na ultrazvuku vidět i detaily, které byly možné v minulosti vidět až ve 20. týdnu. Výhoda je tedy především v tom, že můžeme takto časně odhalit vady, které by reálně mohly vést k ukončení těhotenství v pozdějším období. Není to jen Downův syndrom, ale i jiné většinou s životem neslučitelné vady viditelné již v této fázi těhotenství.

Zvyšuje se s přesnější diagnostikou také počet odhalených vad? Příp. přibývá těchto vad?
V rámci prvotrimestrálního screeningu máme především možnost je odhalit dříve, a to je nepochybně velkou výhodou. Nemohu říci, že by postižených plodů přibývalo. Spíše tím, že se obecně zvyšuje věk rodiček, je také statisticky vyšší riziko, že se u plodu může nějaký syndrom vyskytnout. Vyšetření pracuje s věkem matky, a to zásadně ovlivňuje i výsledné riziko pro dané těhotenství. Například žena ve 22 letech vstupuje do screeningového testu s rizikem na Downův syndrom 1:1000. Toto riziko má každá žena stejné a ovlivňuje ho pouze věk pacientky. Pokud je vyšetření krve a ultrazvuku v pořádku, je ve výsledku riziko Downovy choroby pro dané těhotenství sníženo na 1:20000. Ve 40 letech je vstupní riziko 1:80 a výstupní riziko 1:1600. Na druhou stranu musím říct, že jsme tady nezaznamenali vyšší záchyt vad. Všímám si toho, že trend se opět trošku mění a děti začíná mít znovu více mladších žen, než tomu bylo třeba před pěti, šesti lety.

Děkuji za rozhovor. 

Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Ostatní
18. července 2022
Stáhněte si naši obecní aplikaci pro chytré telefony zdarma
Máte rádi přehled o všem, co se kolem děje? Přihlaste se k odběru informací a už nikdy nezmeškáte důležité novinky a upozornění z naší samosprávy. Informace podle vašich zájmů vám budeme posílat e-mailem, SMS nebo jako zprávu do aplikace. Služba je zdarma!
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Ostatní
8. července 2022
Kladské pomezí - bulletin červenec 2022
Co se událo v Kladské pomezí, na čem se pracuje a spoustu dalších informací přináší červencový bulletin.
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Ostatní
30. června 2022
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Čas letí jako voda a od prvního setkání Kostelců v Kostelci nad Černými lesy uběhlo úctyhodných 30 let. Pořádání tohoto putovního setkání se zhostilo pro rok 2022 město Červený Kostelec, které přivítalo do slunného dne dvanáct Kostelců z různých koutů naší republiky (Kostelec nad Orlicí, Kostelec nad Labem, Kostelec nad Černými lesy, Kostelec na Hané, Kostelec u Holešova, Kostelec, Kyjova, Kostelec u Jihlavy, Kostelec u Stříbra, Vrbatův Kostelec, Kostelec u Zlína, Kostelec Hromnice, Kostelec u Heřmanova Městce), a dokonce jednoho zahraničního účastníka až z Kostolce z Povážské Bystrice ze Slovenska.
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Ostatní
29. června 2022
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Stojíme na prahu prázdnin a dovolených, to je čas, kdy můžeme prožít hodně krásných dnů plných hezkých zážitků v naší kouzelné přírodě. Máme pro vás pár tipů, které stojí za to uskutečnit a určitě nebudete zklamáni. Záruku vám na to dává náš klub turistů, který tato mista navštívil v první polovině letošního měsíce června.
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
Ostatní
14. června 2022
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
V sobotu 11. června se za účastí firmy Průmstav Náchod a zástupců města Červený Kostelec slavnostně otevřelo prostranství mezi školami. Celému projektu předcházela nejen architektonická soutěž, ale také veřejná beseda s příznačným názvem „Co s prostorem mezi školami?“. V té době si veřejnost nejvíce přála, aby zde vzniklo místo pro odpočinek, kde si mohou vychutnat kávu a vypustit své děti do bezpečného a zábavného prostředí.
Zobrazit další články