4. listopadu 2018

Oslavy 100. výročí založení republiky poznamenalo nevlídné počasí

Neděle 28. října 2018 byla významným dnem, kdy se slavilo 100 let od založení Československé republiky. V Červeném Kostelci byl na tento svátek připraven po celý den program, kde se toto výročí připomínalo.

Sváteční den byl zahájen v 9 hodin v kostele sv Jakuba Většího mší svatou. I když počasí o sobě dalo vědět a vytrvale se z nebe snášel déšť, který v dopoledních hodinách doplnilo i sněžení, sešli se obyvatelé města na Tyršově náměstí, kde byla k tomuto významnému výročí zasazena "Lípa svobody". Na sázení se podílelo nejen vedení města, ale i představitelé partnerských měst Červeného Kostelce, kteří přijeli oslavit toto výročí společně s Kostelečáky. K této slavnostní chvíli přispěli i žáci ZŠ, kteří v krátkosti stoleté dějiny připomněli. Hudební doprovod obstarali žáci z místní ZUŠ.

Odpolední program se za vydatého deště konal u pomníku legionáře v prostoru mezi školami. Také zde byly připomenuty stoleté dějiny od vzniku republiky. Sváteční slovo zde přednesl starosta města Rostislav Petrák a ekumenické duchovní slova zástupci církví, působících ve městě. Významného pietního aktu se zúčastnili i členové spolku vojenské historie a Městský dechový orchestr, který mimo jiné zahrál i Československou státní hymnu. 

Další program následoval v Divadle J. K. Tyla, kde vystoupil Červenokostelecký symfonický orchestr a Komorní orchestr ZUŠ ve spolupráci s dětským pěveckým sborem Červánek. V průběhu programu přednesli svou zdravici Červenému Kostelci také zástupci delegací partnerských měst.

Po slavnostním koncertu měl ještě následovat ohňostroj, který byl ale díky vytrvalému dešti zrušen a náhradí termín ohňostroje byl stanoven na neděli 4. listopadu.

Po celý den bylo možné navštívit v Domku Boženy Němcové výstavu "Osudová osmičková výročí na Červenokostelecku". Prohlídku v odpoledních hodinách okomentoval historik Bc. Richard Švanda.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás