11. ledna 2019

Loňský rok byl pro červenokostelecké gladiátory úspěšný

Postřehy z dění závodů Gladiator Race vám téměř pravidelně sděluje jeden z nejúspěšnějších účastníků Jan Řezníček Roy. Dnešní pohled na závody je spíše fanouškovský a je o tom, co je to vlastně za soutěž a kdo jsou lidé, kteří se závodů účastní.

Jednoduše řečeno, jedná se o poměrně mladý běžecký, překážkový závod, kterého se účastní zpravidla více než 1000 závodníků.  Délka trati záleží na tom, zda se jedná o denní, noční nebo třeba dětskou alternativu a zda se jedná o letní nebo zimní závod. Přesto se může délka trati lišit podle prostředí, ve kterém je postavena. Standardně 7-10 km v průběhu dne a 3 – 4 km pro alternativu noční. Dětské závody se běhají na trati dlouhé 1 nebo 2 km. V průběhu závodu musí závodník překonat okolo 25. překážek ve dne a asi 10 překážek v noci. Děti pak zdolávají 7-12 překážek v průběhu trati.

Překážky jsou různé náročnosti. Mnohé jsou velmi silové, některé balanční, ale obecně platí, že ke každé je dobré mít určitou dávku zručnosti. Najdou se ale i takové, kde vám nepomůže rychlost, síla ani rovnováha a to je moment, kdy musíte až po krk do studené vody nebo po kolena či po břicho do bahna – které je zpravidla více než přilnavé. Pak závodník musí počítat s tím, že zbytek trati doběhne zcela zmáčený či o pár kilo těžší díky nánosu bahna.

Může se zdát, že závodník by měl být dobrý běžec, disponovat poměrně značnou silou i zručností. Není to ale pravidlem. Závodů se účastní děti, muži a ženy různých věkových kategorií, jsou tu i soutěžní dvojice případně týmy. Mnozí účastníci se závodů účastní jen tak pro zábavu nebo prostě proto, aby dokázali, že na „to“ prostě mají a pak jsou tu samozřejmě ti, kteří si přijdou opravdu zazávodit.

Nejatraktivnější překážky pro diváka jsou zpravidla překážky nejtěžší pro závodníky, případně balanční, kde hrozí pád do vody, či brodění bahnem.

Tam kde závodník překážku nepřekoná, čeká na něho handicap v podobě náhradní trati, kterou buď musí pouze proběhnout, v horším případě překonat v pozici psa či kraba  - což je po „čtyřech“ popředu či pozadu nebo ji třeba musí snožmo přeskákat. Zde většinou přechází každá legrace, která však žádnému závodníkovi neubere na vůli závod dokončit.

Popis byť nejatraktivnějších překážek by zabral více než celý tento článek. Vhodnější by asi bylo – přijďte závodníky prostě povzbudit, závody se konají většinou ve východočeském až středočeském kraji.

A koho, že můžete přijít podpořit? Možná vás to překvapí, ale Kostelečáků, kteří se těchto závodů alespoň jedenkrát zúčastnili je poměrně hodně. Zde alespoň ti, kteří se na závodech potkávají pravidelně, a o co lépe – dokáží konkurovat těm nejlepším závodníkům.

Jsou to v kategorii dospělí: Jan ROY Řezníček, Vladislav Dufka, Vladimír Souček, Milan Rasta Kozák, Daniel Souček a Martin Mrca Chráska. V dětské kategorii pak Dominik Souček.

Je to jen malý výčet těch, kteří se na závody připravují většinou ve své vlastní režii, ve svém volném čase s prostředky které má de-facto každý z nás. Může se zdát, že postačí možnost vyběhnout do terénu, který je v okolí Červeného Kostelce více než příhodný. Ale jsou to i hodiny cvičení ať doma, v přírodě, či v posilovně. Podstatou je ale určité odhodlání a radost z výsledku závodu a to i přesto nebo možná právě proto, že nepotřebují prostornou vyhřátou halu či precizně upravenou trať s dokonalým zázemím.

 

S přáním těch nejlepších výsledků v roce 2019 pro pomyslný „Gladiátor team Červený Kostelec“.

 

Tým červenokosteleckých fanoušků

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás