12. listopadu 2019

Pěvecký „festival“ v maloskalickém kostele

Červenokostelecké pěvecké sbory vystoupily na pěveckém festivalu. 70 mladých zpěváků potěšilo posluchače na mezinárodním koncertě 12. října v maloskalickém kostele Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici.

Vedle červenokosteleckých sborů ČERVÁNEK a JITŘENKA, se sbormistryní Evou Kubečkovou, zazpívaly dva sbory z východoslovenského Vranova nad Topľou – „Dievčenský spevácky zbor“ a „Mládežnícky spevácky zbor“, oba ze Združenia  speváckych zborou OZVENA se sbormistryní Vilmou Kauspeovou a dirigentem Jurajem Liberou.
Koncert zahájil „Mládežnícky spevácky zbor“ a začalo být jasné, že úspěchy na mezinárodních soutěžích pěveckých sborů byly oprávněné. Své umění předvedly nejen v České republice, ale také ve Finsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Rakousku, Polsku, Velké Británii, Holandsku, Itálii, Slovinsku, Španělsku, Kanadě a Švýcarsku. Ve stejném duchu se představily i ostatní sbory. Červenokostelecký Červánek má za sebou úspěšná vystoupení ve Španělsku, Řecku, Anglii, Thajsku.
Soubory mají za sebou také spolupráci s televizí a mohou se pochlubit i nahranými CD.
Program skladeb byl pestrý od lidových písní, přes duchovní, vč. Kyrie a Sanctus z malé Jazzové mše Boba Chilcota, spirituály až po If you're happy.
Na posluchače čekalo také jedno překvapení, kterým byla nadaná malá zpěvačka Kateřina Pozděnová, která sólově velmi zdařile zvládla  píseň „Měla jsem holoubka“. Sólistek s krásným hlasem, pravda starších, bylo ve sborech několik. Ve sborové Východoslovenské lidové písni „Daľi me moja mac“ se úspěšně zhostila sólového partu Nina Maruscová. Stejně tak ozdobila svým sólem slovenskou verzi písně George Howarda Clutsmana „My Curly-Headed Baby“ Alexandra Mišľavcova. Atmosféra byla na koncertě vynikající, ohlas u posluchačů veliký. Uznání zaslouží také Martina Maťašová, která slovenské sbory doprovodila na klávesy.   
Sbormistryně oceňovaly i výbornou akustiku kostela Nanebevzetí Panny Marie, organizaci koncertu a přijetí v České Skalici. Pořadatelem byla římskokatolická farnost v České Skalici.
Vystoupení mladých zpěváků bylo pro posluchače velmi pozitivně nabíjející.
Je vynikající, že jak v České republice, tak na Slovensku působí výborné základní umělecké školy, která pak dokáží na úrovni reprezentovat jak svá města, tak i své země nejen na domácí půdě, ale také ve světě.
Je to fenomén bývalého Československa, tak si toho važme a pečujme o něj.
Jan Vlček

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás