13. září 2020

Pátý ročník závodů horských kol „Lesák Cup“ opět ovládl Michal Kaněra

V sobotu 29. srpna odstartoval na Bohdašíně z hřiště u lesa pátý ročník cyklistického závodu horských kol „Lesák Cup“, který uspořádal Michal Bergmann s kolektivem s podporou města Červený Kostelec.

V třiadvaceti kategoriích si poměřilo své síly 180 bikerů od nejmenších dětí po kategorii veteránů. Nejstaršímu účastnikovi bylo 64 a nejmladšímu 1 rok. Dětské kategorie startovaly v dopoledních hodinách a tratě byly připraveny v prostoru hřiště a blízkém okolí. Rozděleny byly podle věku. Děti nastoupily na start s nadšením a bojovaly s plným nasazením.

Hlavní závod na 20 a 40 kilometrů (109 jezdců) odstartoval hned po poledni. Náročná trať, kde neustálé stoupání střídalo klesání, byla vedena v chráněném území Jestřebích hor.

Očekávalo se, zda místní vynikající biker Michal Kaněra potká na trati silnějšího soupeře, ale nestalo se tak a do cíle dorazil jako první se čtyřminutovým náskokem před druhým Štěpánem Štolfou. Jako třetí dojel do cíle s více jak sedmiminutovým zpožděním na vítěze Lukáš Čáp.

V kategorii žen přijela do cíle jako první Vendula Navrátilová. Na druhém místě dorazila Karolína Bergerová a třetí skončila Lucie Celbová.

Celkový vítěz závodu v kategorii mužů Michal Kaněra nevynechal ještě žádný ročník a „Lesák Cupu“ se účastnil už popáté.

„Jelikož jsem domácí, tak zdejší prostředí dobře znám a po celý rok v tomto terénu trénuji. Jinak tento závod mám rád a myslím si, že je dobře, že se tady takovéto závody pořádají a věřím, že se z toho stane tradice do dalších let,“ svěřil se bezprostředně po dojetí do cíle Michal Kaněra.

Pochvaloval si i trať, která prý byla dobře připravená. Spokojený byl i s počasím, jehož předpověď nebyla příliš příznivá.

„Na to, že celou předešlou noc pršelo, tak trať nebyla nějak výrazně podmáčená. Na závod bylo počasí přímo ideální. Trať tady není jednoduchá, je to pořád nahoru a dolu, což je fyzicky náročné, ale je to zajímavé a jede se v krásné přírodě. Myslím si, že kdo sem přijede, tak si to musí užít,“ dodal vítěz závodu.  

Celkovou vítězkou závodu v kategorii žen se stala Vendula Navrátilová, která přijela na závody z Jičína. Usměvavá blondýnka se bezprostředně po dojezdu do cíle svěřila s pocity z tratě.

„Trať byla hodně náročná, ale vedená v krásném prostředí a dobře připravená. Místy to bylo trochu rozmočené, ale nebylo to zas tak hrozné. Závod jsem si užila a moc se mně tady líbilo,“ pochvalovala si Vendula Navrátilová.

Letošního ročníku se zúčastnil také aktuální mistr České republiky v cyklokrosu Emil Hekele. I když tento typ závodů není jeho šálkem kávy, tak byl z účasti nadšený.

„Na zdejším závodě jsem byl letos poprvé. Využil jsem toho, že to nemám z domova daleko, protože nerad cestuji na závody v letní přípravě. Ze Svitav to sem mám tak dvě hodiny autem. O tomto závodě jsem slyšel samou chválu a jsem rád, že jsem přijel. Trať byla hravá, kopce byly opravdu prudké, na což nejsem jako cyklokrosař zvyklý. Konkurence ale byla skvělá, což jsem velice překvapen. Měl jsem asi dvakrát problém na sjezdu, jinak jsem to zvládal, je to ale opravdu o nohách. Tady se potvrdilo, že Michal Kaněra je vynikající biker, má to naježděné a zaslouženě vyhrál,“ svěřil se Emil Hekele a ještě dodal: „Závod pro mě byl výborným tréninkem před nastávající sezonou. Mám ale trochu handicap, protože nejezdím na horském kole a ani na něm netrénuji. Bylo to ale skvělé a organizace perfektní. Vynikající byla i konkurence. Závod jsme si užili a hlavně v technice to bylo takové hravé. Celý závod byl o nohách, protože ty kopce byly opravdu těžké.“

Na otázku, zda přijede i příští rok, odpověděl: „Jelikož jsem mile překvapen prostředím a tratí, tak pokud budu ještě příští rok jezdit na kole, určitě rád přijedu.“

S průběhem závodu byli spokojeni i pořadatelé. „Počasí bylo hodně nejisté, ale nakonec nám přálo. Máme radost ze všech, které předpověď neodradila a přijeli si k nám užít ryze bikerskou trať. Děkujeme, že k nám na Lesák už pět let jezdíte!“ zhodnotil závod Michal Bergmann.

Závodníkům, kteří se umístili na nejlepších třech místech v jednotlivých kategoriích, byly předány věcné ceny v hodně větší než 50.000 Kč.
Velké díky patří partnerům: město Červený Kostelec, Albi, ČPP, PENCO, Sky Copter, IK stav, AD Karel Novák a další. 

Kompletní výsledky závodu najdete na https://www.lesak-cup.cz/vysledky/

Foto: Jiří Mach a Richard Bergmann

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás