10. září 2021

Závod LESÁK CUP 2021 opět ukázal krásy místní přírody a horské cyklistiky

V sobotu 28. srpna se odehrál již 6. ročník tradičního cyklistického závodu Lesák Cup. Závod nebyl pouhým rodinným výletem, ale pravou „bajkovačkou“. I proto se sobotní zápolení cyklistů stalo mistrovstvím kraje pro závodníky s licencí SCKHK, a také součástí Středečního poháru 2021.

40kilometrová trať nabízela dva dvacetikilometrové okruhy po zpevněných i nezpevněných cestách, které se táhly skrz nádhernou přírodu Jestřebích hor. Po startu se závodníci napojili na Panskou cestu, která vedla skrz CHKO Broumovsko. Dále pokračovala závodní trať přes Kryštofovy kameny a následovalo stoupání na Švédský vrch. Odtud se už závodníci vraceli zpět přes Chlívce do cíle.

A kdo, že se stal vítězem hlavního závodu na 40 kilometrů? V mužské kategorii zvítězil Štěpán Štolfa s časem 1 hodinu a 57 minut. Půl minuty po něm dorazil do cíle Lukáš Elčkner a třetí místo na stupních vítězů doplnil Petr Adámek.

V ženské kategorii získala kov nejcennější jediná závodnice 40kilometrové výzvy Lucie Celbová za tým Kola – Rtyně.

A co trať 20kilometrová? Tam pořadatelé závodníkům neslevili ani o chlup. S tím rozdílem, že závodníci místo dvou okruhů jeli kolo jenom jedno. V celkovém pořadí se na první pozici umístil Jiří Holec s časem 1 hodina a 3 minuty. Druhým závodníkem, který protnul cílovou pásku byl Filip Saidl a třetí dojel Pavel Melichar.

V ženské kategorii se v cíli na první pozici ukázala Jana Adámková. V závěsu dorazila do cíle kadetka Martina Sulzbacherová. Třetí závodnice v celkovém pořadí byla Nicol Bezstarosti.

O nějaké zajímavosti z průběhu závodu se s námi podělil i hlavní organizátor Michal Bergmann. Tímto děkujeme za velmi vstřícný a zajímavý rozhovor a nahlédnutí pod pokličku cyklistického závodu Lesák Cup.

Jak Vás napadlo uspořádat před lety závod Lesák cup? Co bylo hlavní motivací?
Chtěli jsme obnovit tradici závodu horských kol, které se zde před lety konaly. Také jsme viděli, že Jestřebí hory, po kterých je trať vedená, nabízejí široké možnosti, jak udělat závod zajímavý. Jako cyklisté jsme chtěli vytvořit zajímavý, ale i náročný závod právě pro cyklisty z okolí a to nás motivovalo k uspořádání této akce.

Co obnáší příprava takového závodu?
Je to celoroční záležitost, jejíž náročnost se s blížícím termínem závodu stupňuje.

Jak probíhal letošní ročník?
Letos byly závody vedeny jako mistrovství královéhradeckého kraje horských kol a také jako 1. závod srdečního poháru horský kol. Díky tomu dorazil rekordní počet závodníků, kdy v dětských kategoriích bylo 123 dětí a v kategoriích na 20 a 40 km 118 závodníků, celkem tak dorazilo 241 účastníků. Vysoká účast nás velmi potěšila, protože počasí v den závodu bylo deštivé a tratě byly kvůli tomu velmi obtížné.
Za pořadatele máme z letošního ročníku radost a i díky pozitivním ohlasům vidíme, že akce má smysl.

Máte na další rok připravené nějaké novinky?
Zvažujeme, že by byla trať prodloužena na celých 40 km a nebylo by nutné v hlavním závodu jet 2 okruhy. Jinak bychom rádi pokračovali ve stejném duchu jako v předchozích ročnících a věříme, že se bude závod těšit stále takové oblibě. Na závěr bych rád poděkoval všem sponzorům a především městu Červený Kostelec, díky jejichž pravidelné podpoře je možné dětským kategoriím nabídnout startovné zdarma.