29. listopadu 2021

Oživlá zahrada v MŠ Náchodská

Naše školní zahrada prošla v uplynulých letech velkou proměnou. V roce 2019 jsme začali s úpravami, naším cílem bylo obohatit zahradu o nové přírodní prvky. Vyrostl zde nový altán, vrbová stavba, záhon, kde děti mohou pozorovat, jak rostou bylinky, lesní jahody a jak se zde líbí včelkám a motýlkům. V současné době dokončujeme prvky, které jsme mohli vybudovat v projektu Oživlá zahrada II. díky dotačnímu programu Státního fondu životního prostředí ČR v rámci výzvy NPŽP 7/2019.
Oživlá zahrada v MŠ Náchodská

V lesíku bylo vybudováno nové kutiště, zde mohou děti tvořit z různých druhů přírodních materiálů. Mají k dispozici dřevěné špalíky, šišky, kamínky, materiály můžeme doplňovat a obměňovat podle potřeby. Velmi zajímavý prvek vyrostl vedle altánu. Voda ze střechy altánu stéká do dřevěného sudu. Odtud si mohou děti nabírat vodu do konvičky a použít ji na zalévání záhonků nebo mohou pozorovat vodu vytékající ze sudu korýtkem přes mlýnek do dešťové zahrádky. Díky tomu se děti názorně učí o využití dešťové vody a významu hospodaření s vodou. V zadní části zahrady jsou nově vysazené ovocné stromky, děti mohou pozorovat celý přírodní proces „narození“ jablíčka, švestky nebo třešně. Věřte, že ne pro všechny děti je to v dnešní době samozřejmé, že ovoce vzniká jinak než na pultu v supermarketu. No, a pokud chodíte kolem naší zahrady, určitě jste nepřehlédli naši novou svahovou skluzavku. K jejímu vybudování jsme využili terén upravený po připojení Kafkovy vily ke kanalizační přípojce. Na skluzavku vede cesta pouze po lanové pavoučí síti, takže je tady možné vidět šplhat spoustu „pavoučků“. Skluzavka je dlouhá a jede se po ní z velké výšky, pro některé děti to znamená překonat strach a ukázat značnou odvahu. A ta radost, když se to povede!

Naše zahrada je krásná, dětem poskytuje podmínky pro hry, sportování, tvoření i poznávací aktivity. Jsme tady moc rádi.

Děti a paní učitelky z MŠ Náchodská

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
V náchodské a rychnovské porodnici se vloni narodilo 1802 dětí
Ostatní
12. ledna 2022
V náchodské a rychnovské porodnici se vloni narodilo 1802 dětí
Rok 2021 byl v porodnicích náchodské a rychnovské nemocnice rokem mnoha změn. Náchodská porodnice má za sebou stěhování do nových prostor moderních pavilonů, rychnovská zažila několikaměsíční rekonstrukci porodních boxů.
COVID report - Červený Kostelec (aktuální k 10. 1. 2022)
Ostatní
10. ledna 2022
COVID report - Červený Kostelec (aktuální k 10. 1. 2022)
Za neděli přibyly 3 nové případy (v sobotu 1) dle aktualizací dat ÚZIS z dnešního rána. V rizikové věkové skupině 65+ nepřibyl žádný nově nakažený.
Policie České republiky - varováni před aktuální trestnou činností
Ostatní
10. ledna 2022
Policie České republiky - varováni před aktuální trestnou činností
Starší lidé patří dlouhodobě mezi nejohroženější skupiny naší společnosti. Jejich mnohdy osamocený způsob života, důvěřivost a především touha po sociálním kontaktu z nich dělá snadný cíl a přitahuje k nim pozornost různých zlodějů, podvodníků a násilníků.
33. ŠKOLNÍ NOVINKY z Horňáku
Ostatní
6. ledna 2022
33. ŠKOLNÍ NOVINKY z Horňáku
Prosincové vydání školních novinek z Horňáku přináší 8 stran o dění ve škole v uplynulých měsících.
Vyšly zimní noviny Kladského pomezí
Ostatní
6. ledna 2022
Vyšly zimní noviny Kladského pomezí
V novinách najdete hned několik tipů na pěší výlety malebnou zimní krajinou Kladského pomezí. Už jste se někdy prošli zasněženým Babiččiným údolím nebo navštívili ledové království skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují? Rodiny s dětmi mohou vyrazit na procházku po nové Cestě psa Voříška, která vede po červené turistické trase z Hronova do Zlíčka. Inspirací pro její vznik byla Psí pohádka z knihy Devatero pohádek od Karla Čapka.
Vyšlo nové číslo sborníku Rodným krajem
Kultura
15. prosince 2021
Vyšlo nové číslo sborníku Rodným krajem
V prodeji se právě v těchto dnech objevuje nový vlastivědný sborník Rodným krajem č. 63. Také v letošním předvánočním a vánočním čase si budete moci zpříjemnit dlouhé zimní večery čtením o pozoruhodných osobnostech, přírodních zajímavostech, či výročích našeho regionu.
Zobrazit další články