4. října 2023

Klub turistů podnikl výpravu k Baltu

Svůj bohatý program v uplynulém měsíci zahájil klub turistů na přelomu srpna a září velkým týdenním zájezdem k Baltu. Na tuto akci vyjelo třiatřicet členů našeho klubu turistů a dvaadvacet členů PTTK Zabkowice, které jsme cestou přibrali do našeho autobusu.
Klub turistů podnikl výpravu k Baltu

Během cesty k našemu cíli jsme navštívili Leszno, město, kde působil J. A. Komenský. Zastávku jsme si také udělali ve městě Gniezno, kde je katedrála zasvěcená svatému Vojtěchovi.

Druhý den jsme z místa našeho ubytování v Zelistrzewu vyjeli směr Gdaňsk. První zastávka zde byla na Westerplate v místě, kde začala druhá světová válka odstřelováním pobřeží Polska. Zastavili jsme se také v gdaňských loděnicích, kde vznikla slavná SOLIDARITA Lecha Wallesy. Pokračovali jsme prohlídkou historické části města, kterou jsme zakončili v muzeu Jantaru.
Den třetí jsme vyjeli do krásných přímořských lázní Sopot, tam jsme se prošli po nejdelším evropském molu, navštívili Monte Cassino a lázeňskou pláž. Další zastávkou byla Oliwa, kde jsme si v katedrále vyslechli koncert největších evropských varhan. Následoval přejezd do Gdyňe – gdyňský přístav a prohlídka školní plachetnice Dar Pomorza místní námořní akademie.

Čtvrtý den – Jastrzebia góra, nejsevernější bod Polska. Nádherná několikakilometrová procházka po pláži do Wladislawowa. Přejezd do Pucku, zajímavého města poblíž poloostrova Hel.

Poloostrov Hel, to byl cíl pátého dne. Území, které vás zaujme na každém kroku. Začátek Polska, muzea vojenské obrany, lachtanárium, rybářské hospody i pouliční udírny ryb ve vás zažehnou myšlenku brzkého návratu. Pak již přišel poslední, šestý den, a tedy cesta domů, kterou jsme si zpříjemnili zastávkou v Malborku. Prohlídka největšího hradu německých rytířů s rozlohou dvacet dva hektary, která trvá více než tři hodiny, stojí opravdu za to, to se prostě musí vidět. tak to byl ve zkratce náš výjezd na Balt.

Čtvrtý den po návratu jsme si vyjeli do Havlovic na Olympiádu šedesát pět plus, které se celkem zúčastnilo necelých čtyři sta soutěžících. V pěti sportovních disciplínách jsme si prověřili v dobré společnosti svoji obratnost a částečně i zdatnost. Na závěr velké překvapení, Červený Kostelec vyhrál poukaz na bezplatné sportování ve sportovním areálu TJ Sokol Havlovice. Pozvánka na využití vyhraného poukazu je na jiném místě tohoto zpravodaje.

V září jsme měli ještě jeden výjezd do Polska, a to na již desátý ročník pielgrzymky Zabkowické.
Což je vlastně pouť do baziliky v Bardu. Tentokrát pro nás byla připravena první část putování ze Stříbrné hory cestou, kterou jsme šli poprvé. Po bohatém občerstvení v Březnici jsme pokračovali do Barda, kde bylo v opravené bazilice bohoslužbou ukončeno naše letošní putování.
Teď však již máme před sebou říjen, který nás vyzývá k poznávání krásy podzimní přírody.

Otto Ressl

 

 

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Nové kalendáře na rok 2024 a pexeso "Historický Červený Kostelec"
Ostatní
4. prosince 2023
Nové kalendáře na rok 2024 a pexeso "Historický Červený Kostelec"
Město Červený Kostelec pro vás ve spolupráci s Vlastivědným spolkem při MKS ČK připravilo jedinečné stolní kalendáře na rok 2024 a pexeso pro zpříjemnění (nejen) dlouhých zimních dnů.
Bílá pastelka - poděkování občanům Červeného Kostelce
Ostatní
15. listopadu 2023
Bílá pastelka - poděkování občanům Červeného Kostelce
Ve dnech 9.–11. října 2023 se již po čtyřiadvacáté v ulicích českých měst pohybovali dobrovolníci sbírky Bílá pastelka, kteří za finanční příspěvek do sbírkových pokladniček rozdávali dárcům bílé pastelky, symbol světa nevidomých a slabozrakých.
Oblastní charita Červený Kostelec srdečně zve na charitativní bazar Stromek splněných přání
Ostatní
3. listopadu 2023
Oblastní charita Červený Kostelec srdečně zve na charitativní bazar Stromek splněných přání
Srdečně vás zveme na jubilejní 10. ročník charitativního bazaru Stromek splněných přání, který pořádá Alexandra Vlachová s přáteli ve spolupráci s kulturním a informační střediskem KIS Hronov.
Loutkářský festival 2023 v kině Luník
Kultura
3. listopadu 2023
Loutkářský festival 2023 v kině Luník
Podzimní soboty si v červenokosteleckém kině Luník můžeme zpříjemnit tradičním loutkářským festivalem. Celkem nás čekají čtyři loutková představení různých žánrů. Přijďte do kina Luník a ukažte svým dětem krásu tradičního loutkového divadla.
Učíme se na Náchodsku
Ostatní
3. listopadu 2023
Učíme se na Náchodsku
Projekt „Učíme se na Náchodsku“ (MAP 3) Místní akční skupina Stolové hory působí na území obcí Náchodska, Policka, Hronovska, Červenokostelecka, Českoskalicka.
Městské kulturní středisko spustilo prodej abonentek na rok 2024
Kultura
2. listopadu 2023
Městské kulturní středisko spustilo prodej abonentek na rok 2024
MKS opět nabízí systém prodeje, který se v předešlých letech osvědčil a který je pro držitele současných abonentek velice pohodlný. Stávající předplatitelé mohou potvrdit rezervaci svých současných míst do čtvrtka 16. listopadu 2023 v Cestovním a informačním centru v Červeném Kostelci (tel.: 498 100 657). V tomto období je možné zakoupit i neobsazená místa v roce 2023. Po tomto termínu uvolníme do prodeje neobnovené rezervace všem novým zájemcům. Od pondělí 4. prosince spouštíme předprodej vstupenek na jednotlivé divadelní hry a koncerty.
Zobrazit další články