7. února 2024

Bazální stimulace náchodské nemocnice míří na mezinárodní kongres

Oblastní nemocnice Náchod úspěšně obhájila na čtyřech svých odděleních statut Pracoviště pracující s konceptem bazální stimulace. Certifikát získaly ARO, interní a dětské oddělení v Náchodě a jednotka intenzivní a následné intenzivní péče v Broumově.
Bazální stimulace náchodské nemocnice míří na mezinárodní kongres

Vlastnímu udělení certifikátu předcházela několika měsíční příprava, při níž všechna oddělení připravovala kazuistiky konkrétních pacientů, anonymně zpracovaná videa a fotografie zachycující implementaci konceptu v běžné praxi. Připravené prezentace následně přednesla v rámci supervize koordinátorka bazální stimulace, kterou je v naší nemocnici vrchní sestra ARO Mgr. Šárka Štěpánková. PhDr. Karolína Maloň Friedlová, PhD., ředitelka a supervizorka Institutu bazální stimulace, vyjádřila Oblastní nemocnici Náchod pochvalu a Mgr. Štěpánková byla pozvána k prezentaci na Mezinárodním kongresu bazální stimulace.

Bazální stimulace je koncept podpůrné péče určený primárně pacientům s poruchou vědomí, který lze úspěšně využít u nemocných s širokým spektrem dalších onemocnění všech věkových kategorií. Koncept je založen zvláště na podpoře narušeného vnímání, přispívá k zlepšení soběstačnosti, dýchání, napomáhá úlevě od bolesti, přispívá ke zklidnění pacienta a navození pocitu důvěry a bezpečí. Při aplikaci bazální stimulace v praxi jsou využívány pacientovi známé podněty, slova (včetně oslovení), doteky a masáže oblíbené chutě, sluchové nahrávky oblíbené hudby i hlasu blízkých osob, obrázky, předměty denní činnosti a mnohé další.

Všem oddělením patří poděkování za vzornou přípravu.

Nikola Erberová
Referent PR a marketingu

.........................

Ilustrační foto z kurzu bazální stimulace ON Náchod.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Návštěva žáků ZŠ Lhota v Hospici Anežky České
Ostatní
8. února 2024
Návštěva žáků ZŠ Lhota v Hospici Anežky České
V posledním předvánočním týdnu se třeťáci vydali do hospice se speciálním dárkem. Vánoční poselství, vložené do radostných tónů písniček i koled, naplnilo vstupní halu, dojímalo dětskou bezprostředností a upřímností a přinášelo pohlazení.
Výsledky Tříkrálové sbírky 2024
Ostatní
2. února 2024
Výsledky Tříkrálové sbírky 2024
V sobotu 6. ledna vyrazily skupinky Tří králů po Červeném Kostelci, Jaroměři a okolních obcích. S určitými obavami jsme sledovali počasí, kdy z jedné strany hrozil intenzivní déšť a z druhé hluboké mrazy. Nakonec však za občasného deště vedoucí i s koledníky udrželi každoroční tradici a přinášeli novoroční pozdrav do domácností.
Ohlédnutí za adventem s folklorním souborem Hadářek
Kultura
1. února 2024
Ohlédnutí za adventem s folklorním souborem Hadářek
Chladná část roku příliš nepřeje venkovním vystoupením pod širým nebem. Během adventního času na sklonku roku 2023 se ale i tak našla pro náš soubor řada příležitostí.
Když do života vstoupí duševní onemocnění, kontaktujte tým Péče o duševní zdraví
Ostatní
31. ledna 2024
Když do života vstoupí duševní onemocnění, kontaktujte tým Péče o duševní zdraví
Když do života vstoupí duševní onemocnění, dá se to zvládnout. Je důležité si říci o pomoc. Vyhledat odbornou pomoc není ostuda, naopak, je to odvaha změnit svůj život.
Ocenění významných rodáků města
Ostatní
30. ledna 2024
Ocenění významných rodáků města
Součástí programu letošního městského plesu bylo také ocenění významných rodáků města. Za významný přínos v oblasti kultury si ocenění letos odnesl fotograf, zakládající redaktor Červenokosteleckého zpravodaje a letitý fotodokumentátor města a života ve městě pan Oldřich Nermuť. Město ocenilo rovněž Pétanque klub Stolín v čele s prezidentkou klubu paní Ivetou Hájkovou. Člen klubu PEK Stolín Dan Geisler koncem loňského roku získal bronzovou medaili na MS juniorů v Thajsku, čímž se stal historicky vůbec prvním českým světovým medailistou v tomto sportu. Tím se jeho osobní úspěch a úspěch klubu stal také velice významnou událostí i pro samotné město Červený Kostelec. Samotný klub s téměř třicetiletou historií je jedním z významných průkopníků tohoto sportu v naší republice.
Zobrazit další články