21. března 2024

Autismus – nic pro slabochy!

Možná jste viděli některý z těchto filmů – oskarový Rain Man (1988) s fenomenálním Dustinem Hoffmanem, nebo český s názvem Spolu (2022) se Štěpánem Kozubem v hlavní roli. Anebo dokument Veroniky Stehlíkové Děti úplňku (2017). Co mají všechny tyto filmy společného? Jejich ústředním tématem je autismus, respektive pohled na něj a pokus o pochopení a porozumění.
Autismus – nic pro slabochy!

2. dubna je den porozumění autismu

2. duben je již od roku 2008 připomínán jako „Den porozumění autismu“. A právě ono slovo „porozumění“ mi v tomto kontextu připadá klíčové. Nemůžu mluvit o celoživotní praxi, v oblasti péče o lidi s diagnózou PAS (porucha autistického spektra) se pohybuji teprve šest let. Ovšem i za tak relativně krátkou dobu jsem dospěl ke zjištění, že porozumět lidem s autismem je velmi složité a vyžaduje to obrovskou míru empatie. Každý je totiž úplně jiný, má svoje rituály, obsese a jinak zvládá i rizikové situace. Vzorce terapeutického přístupu tedy leckdy selhávají, protože co funguje u jednoho dobře, druhého totálně rozloží. A právě proto je při přístupu k lidem s PAS potřeba začít od onoho porozumění – a nikdy s ním nepřestat.

Porucha autistického spektra ve své těžší formě zpravidla znamená nutnost celoživotní péče. Řada dětí s autismem dříve končila v ústavech, ale dnes jich většina žije v domácím prostředí. Taková péče přitom klade na rodiče a další příbuzné nároky, jež si těžko dokážeme představit. Jakákoli účinná pomoc má proto cenu zlata.

Avšak právě tato pomoc bývá svízelnou záležitostí. Složitým problémem bývá nejen školní docházka dětí s těžšími formami PAS, ale i jejich fungování v běžném životě. Podporu sice nabízí různé typy organizací, ty jsou však kapacitně i svým zaměřením limitované a často také příliš daleko. Přetížená rodina zabředá do stavu bezmocnosti, jež postupně vede až k sociální izolaci a vyhoření pečujících…

Jednou z organizací, které těmto rodinám poskytují podporu, je rychnovské Centrum Orion, které formou sociálních služeb centrum denních služeb a terénní asistence pomáhá přibližně stovce pečujících rodin z okolí. V celém Královéhradeckém kraji Centrum Orion také zastřešuje aktivitu zvanou homesharing. Co je to? Jednoduše řečeno: dobrovolník-hostitel si občas (dle svých časových možností) bere na pár hodin do péče dítě či dospělého s autismem nebo i s jiným typem postižení. Věnuje se mu ve své domácnosti, jde s ním na procházku, hraje si, uvaří si s ním jídlo… Pečující rodina mezitím získá to nejcennější: trochu volného času.

Aby mohl homesharing plnit svou funkci, je nutná jedna podmínka: dostatek dobrovolníků-hostitelů. Hostitelem se přitom může stát kdokoli z nás! Stačí k tomu jen trocha volného času a chuť pomáhat tam, kde to má skutečný smysl. Protože i v okolí vašeho bydliště čekají rodiny s handicapovanými dětmi na své hostitele…

Zaujal vás homesharing? Pojďte do něj s námi! Základní informace se dozvíte na www.centrum-orion.cz/homesharing, kde nás můžete i kontaktovat. Moc nám pomůže i to, když o homesharingu povíte dalším lidem, které by mohl zajímat. Děkujeme.

Za Centrum Orion: Jirka Raichl

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Žluté kytičky letos vykvetou na ulicích 15. května!
Ostatní
10. dubna 2024
Žluté kytičky letos vykvetou na ulicích 15. května!
Již 28. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině, pořádané neziskovou organizací Liga proti rakovině, proběhne letos ve středu 15. května (na pevných prodejních místech až do neděle 19. května).
Kam na cyklovýlet v Kladském pomezí?
Sport
9. dubna 2024
Kam na cyklovýlet v Kladském pomezí?
Poznejte krajinu spisovatelů, krásné přírody a skvělých zážitků ze sedla vašeho kola. Ať už jste rekreační cyklista, sběratel kilometrů nebo milovník adrenalinu, Kladské pomezí má co nabídnout nejen u nás, ale i za hranicemi.
Novinky z HC Wikow: Hronovské hokejové hry a nábor mladých hokejistů
Sport
8. dubna 2024
Novinky z HC Wikow: Hronovské hokejové hry a nábor mladých hokejistů
Hronovský hokejový klub se důstojně rozloučil s úspěšnou hokejovou sezonou 2023/2024. Nyní je třeba začít se připravovat na tu novou!
VÝSTAVA „PROSTOR PRO TVORBU“ V ZELENÉM DOMEČKU
Kultura
8. dubna 2024
VÝSTAVA „PROSTOR PRO TVORBU“ V ZELENÉM DOMEČKU
Od 11. dubna do 19. května se ve výstavním prostoru Zelený domeček v Polici nad Metují koná výstava s názvem “Prostor pro tvorbu”, která přináší návštěvníkům možnost nahlédnout do široké škály tvorby zahrnující jak prostorovou, tak alternativní tvůrčí práci a návrhářské projekty studentů Střední průmyslové školy Otto Wichtertleho.
Pracovnice hospice získala čestné uznání ve fotografické soutěži
Kultura
5. dubna 2024
Pracovnice hospice získala čestné uznání ve fotografické soutěži
V úterý 12. března v historické budově Slezského zemského muzea převzala čestné uznání poroty Hana Richter, pracovnice Hospice Anežky České, za svůj snímek „Hledání ztraceného času.“ Oceněná fotografie byla zaslána do soutěže „Můj svět“ pořádané Charitou Opava pro pracovníky a klienty charitních organizací. Ze zaslaných snímků byly odbornou porotou vybrány ty nejlepší do putovní výstavy, která bude prezentována v různých městech po celé České republice.
Besedy se spisovateli v Oddělení pro děti a mládež v Knihovně Břetislava Kafky
Kultura
2. dubna 2024
Besedy se spisovateli v Oddělení pro děti a mládež v Knihovně Břetislava Kafky
Během Března – měsíce čtenářů jsme v knihovně uvítali spisovatele Davida Laňku a spisovatelku Naďu Pažoutovou.
Zobrazit další články