Na co se můžete těšit v dubnu v Galerii výtvarného umění v Náchodě
U NÁS – OBRAZY (Z) MĚSTA NÁCHODA
Výstava k 770. výročí od první písemné zmínky o městě Náchod. Společná výstava s Muzeem Náchodska.
24. 2. – 21. 4. 2024
GVUN Jízdárna - přízemí, Muzeum Náchodska - Výstavní síň
Kurátor: David Chaloupka
Výstava vznikla v koprodukci institucí Galerie výtvarného umění v Náchodě a Muzea Náchodska v rámci oslav 770. výročí prvé písemné zmínky o městě Náchodu. Výstavní projekt mapuje zásadní kresby a malby z fondů obou institucí, které jsou předlohami pro městské výzdoby (sgrafita, nástěnné malby, mozaiky apod.) náchodských významných budov (Městské divadlo, Nová radnice, historický dům Tyršova 247 atd.). Zastoupeny jsou návrhy velkých výtvarnických osobností přelomu 19. a 20. století: Mikuláše Alše, Karla Špillara, Maxmiliána Pirnera nebo Josefa Weniga, i dnes méně známých výtvarníků, specialistů pro nástěnné malby (Láďa Novák a Karel Ladislav Klusáček) a dalších umělců v různých převážně kresebných technikách, od primárních návrhů až pro realizační kresby v poměru 1:1.
...............................................
SECESE A SYMBOLISMUS VE SBÍRKÁCH GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V NÁCHODĚ
24. 2. – 21. 4. 2024
GVUN Jízdárna - ochoz
Kurátor: David Chaloupka
Výstava představuje výtvarná díla konce 19. a prvních dekád 20. století vytvořená v secesním uměleckém slohu, posledním komplexním uměleckém stylu světového významu. Vedle děl (maleb, kreseb, grafických listů) nejznámějších českých umělců pracujících v secesní epoše (Alfons Mucha, Maxmilián Pirner, Max Švabinský, Vojtěch Preissig) nebo inspirovaných mezinárodním symbolismem (Jan Preisler, Josef Váchal) výstava obsahuje i díla méně známých výtvarníků počátku minulého století, a také díla výtvarníků, kteří rozvíjeli symbolistní problematiku nadále v meziválečném období (Jan Konůpek, Alois Doležel). Výstava si klade za cíl obsáhnout více poloh domácí secesní tvorby, vedle tradičně známé ornamentální a figurální secesní tvorby, také pohádkovou (Artuš Scheiner) a mytologickou inspiraci (Hanuš Schwaiger) i ukázky secesně stylizovaného krajinářství (Hugo Boettinger, Alois Kalvoda). Do výstavního souboru jsou zahrnuta i díla dosud nevystavená nebo nové přírůstky náchodské galerijní sbírky, např. akvarely Jana Konůpka.
...............................................
MICHAELA SPRUŽINOVÁ – Z LOUŽE DO LOUŽE
z cyklu Umělci do 40 let
24. 2. – 21. 4. 2024
GVUN Kabinet
Kurátor: Petr Pokorný
Michaela Spružinová je sklářská výtvarnice z Ústí nad Labem, její výstava ale ukáže, jak se lze dočkat místo váz obrazů z tohoto materiálu, stejně jako prozradí, že se obrazům z pece může říkat kaluže.
...............................................
BESEDA S MICHAELOU SPRUŽINOVOU
16. 04. 2024, 17:00
Městská knihovna Náchod - studovna
Beseda s Michaelou Spružinovou, autorkou výstavy Z louže do louže, kterou je možné vidět až do 21. dubna v Galerii výtvarného umění v Náchodě.
...............................................
„PSANÍČKA“ NEJEN OD LISTONOŠE
Edukačně výtvarný program pro MŠ, 1. stupeň ZŠ a ZUŠ k probíhajícím výstavám v GVUN Jízdárně ve spolupráci s Muzeem Náchodska
28. 2. – 19. 4. 2024
GVUN Jízdárna
Jaké podoby psaníček známe? Jsou určené konkrétnímu příjemci? Existují cílová místa pro ně určená jen v podobě poštovních schránek?
Obsah programu je navržen tak, aby poutavou a srozumitelnou formou přiblížil žákům výtvarnou tvorbu na přelomu 19. a 20. století ve spojitosti s historií města Náchoda. Nechybí ani samotná kreativní činnost malých návštěvníků.
...............................................
HLEDÁNÍ INSPIRACE V SECESI A SYMBOLISMU
Edukačně výtvarný program pro 2. stupeň ZŠ, ZUŠ a SŠ k probíhajícím výstavám v GVUN Jízdárně ve spolupráci s Muzeem Náchodska
28. 2. – 19. 4. 2024
GVUN Jízdárna
Pojďme se inspirovat krásou secese či symbolismu a hledejme inspiraci v ornamentu, figuře, pohádce nebo mytologii. Prostřednictvím bohatého zastoupení soudobých děl od známých i méně známých výtvarníků a specialistů nejen pro nástěnné malby si žáci přiblíží historii Náchoda.
Obsah a výtvarná aktivita bude přizpůsobena věku a individuálním potřebám skupiny.
...............................................
Na edukačně výtvarné programy nutná rezervace na adrese karhanova@gvun.cz nebo na tel. 606 647 216
Vstupné 40 Kč / pedagogický doprovod zdarma
Délka programu: 60 – 90 minut
Doporučujeme pracovní oděv.
...............................................
Cyklus přednášek o ruském umění 18. a 19. st.
Každé pondělí od 18:00 hodin pokračování předchozích cyklů lekcí o ruském umění. Termíny dalších přednášek 1. 4., 15. 4. a 29. 4. 2024.
Přihlásit se můžete na https://us06web.zoom.us/j/84296638012 nebo přednášky sledovat online živě na facebook.com/galerienachod.
Odkaz na minulé přednášky: YOUTUBE KANÁLU GALERIE