22. května 2024

Červen v Galerii výtvarného umění v Náchodě

Přinášíme další přehled výstav a akcí, které můžete navštívit v červnu v hlavní i malé budově Galerie výtvarného umění v Náchodě.
Červen v Galerii výtvarného umění v Náchodě

Galerie výtvarného umění v Náchodě
Smiřických 272, Náchod tel. 491 423 245.
Otevřeno v termínu konání výstav denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

 

ALEXANDER SKALICKÝ ST. – ZDROJ ŽIVOTA

4. 5. – 23. 6. 2024
GVUN Jízdárna – ochoz
Kurátor: Jiří Ptáček

 Výstavou „Zdroj života“ Galerie výtvarného umění v Náchodě představuje komplex výtvarné tvorby Alexandra Skalického st. (nar. 1932), mnohostranného výtvarného umělce z Náchoda. Jejím těžištěm jsou fotografické soubory ze 70. – 80. let, v nichž rozvinul uvažování o tom, co nazývá „poselstvím lidskosti“. U díla, které v této době dospělo až k formám, které známe zejména z konceptuálního umění (umění akce či land artu), ovšem zdůrazňuje zejména roli krajiny a přírody. 

 

JAKUB TULINGER – ŘÍKAT JÍ MIXÉR

z cyklu Umělci do 40 let
4. 5. – 23. 6. 2024
GVUN Kabinet
Kurátor: Jiří Ptáček

Jakub Tulinger (nar. 1996) je loňským absolventem Katedry fotografie FAMU v Praze.

Ústřední video Tulingerovy výstavy vzniklo kombinací 3D animace a volně dostupných snímků z google maps, které tam nahráli turisté. Nová výstavba návštěvnické infrastruktury tento kousek česko-polského území výrazně proměňuje, což Jakuba Tulingera, který tato místa navštěvuje více než deset let, vede k úvahám, co zvýšený nápor člověka přináší či naopak ubírá živoucímu ekosystému, jehož jsme sami součástí. Poetickou parafrázi těchto úvah vkládá do úst záhadné bytosti, chtělo by se říct, že jakési „duši hory“. Její řeč nezní souvisle a myšlenky jsou neutříděné. Dokážeme ale porozumět myšlení těch, kteří nejsou lidmi?

 

V ROLI KURÁTORA

Vzdělávací program pro ZŠ, SŠ a zájmové skupiny k probíhajícím výstavám.
Termín: 5. 5. – 23. 6. 2024
GVUN Jízdárna

Interaktivní program uplatňující prvky rolové hry seznámí žáky s profesí kurátora, která je nezbytná pro realizaci výstavy. S využitím aktuálně probíhajících výstav v galerii si žáci sami vyzkouší vytvořit vlastní verzi výstavy. Cílem je pochopit důležitost výběru děl pro sdělení, které má výstava přinést. Aktivity programu jsou přizpůsobeny věku a individuálním potřebám skupiny. Program je vhodné zařadit do výuky VV, OV/VKZ/ZSV, ČJ, mediální výchovy.

Orientační délka programu: 60 – 90 minut. Na edukační program nutná rezervace předem na adrese karhanova@gvun.cz nebo na tel. 606 647 216

 

BARVA BARVA BARVA

Příměstský výtvarný tábor GVUN
15. 7. – 19. 7. 2024
Pro děti ve věku 6 – 15 let (školou povinné)
Cena: 1200 Kč

Oblíbený příměstský výtvarný tábor v prostředí zámeckého areálu nabízí týden plný spontánní tvorby a rozmanitých výtvarných technik. Celotáborové téma vychází z aktuální výstavy, v letošním roce zmapujeme účinky, vlastnosti a funkce barev kolem nás.

Seznámíme děti se základními zákonitostmi barev, prozkoumáme barvy v umění, na obrazech, v přírodě, i každodenním životě. Pomocí získaných teoretických znalostí a na nich přímo navazující výtvarné tvorby děti zjistí, jak nejlépe barvu využít ve svém výtvarném projevu, aby dosáhly svého osobitého uměleckého záměru. Pomocí barev budou moci pozměnit své bezprostřední okolí.

Uprostřed týdne se vydáme prozkoumat další barevnosti v rámci celodenního výletu.

Tábor je vhodný pro děti s výtvarným nadšením, které se nebojí objevování nových věcí a technik. Vedoucí: Bc. Helena Müllerová, Mgr. Veronika Ansorge Více informací na www.gvun.cz, info@gvun.cz, mullerova@gvun.cz

 

GRAFICKÝ WORKSHOP S MICHALEM BURGETEM

19. 8. – 23. 8. 2024
Pro dospělé a mládež (od 15 let)
Cena: 700 Kč

Účastníci workshopu budou mít možnost objasnit si základní grafické techniky – tisk z výšky (linoryt), tisk z hloubky (suchá jehla) a tisk z plochy (monotyp). Vysvětlíme si, jak pracovat s rozvržením námětu a jak přemýšlet při tvorbě volné grafiky. Seznámíme se s ukázkami technik v literatuře, ukážeme si hotové grafické listy a ve chvílích odpočinku shlédneme filmy o grafice. Workshop je vhodný pro všechny, kteří mají chuť tvořit a chtějí poznat a vyzkoušet si něco nového nebo víc prohloubit své výtvarné zkušenosti.

Workshop bude probíhat vždy od 15 do 18 hodin

...............................................................

 

 

Galerie výtvarného umění v Náchodě
GVUN Malá, Náchod, Plhovská 862, tel. 491 423 245.
Otevřeno v době konání programu a po předchozí telefonické domluvě.

 

ROBERT VLASÁK – TVAR PROSTORU

13. 04. – 08. 06. 2024
GVUN Malá
Kurátor: Lexa Peroutka

Robert Vlasák (*1978) je sochařem a multimediálním umělcem. Autor pomocí technických experimentálních prostorových instalací, soch, objektů reaguje na konkrétní sociální prostředí, na konkrétní fyzický prostor (site-specific). Realizace v galerii GVUN Malá je aktuálním vyjádřením autora ke komplexním parametrům výstavního prostoru, místa, společnosti, kde se galerie nalézá. Robert Vlasák je spolu s Janem Krtičkou vedoucím ateliéru Přírodní materiály Fakulty umění a designu univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

 

TOMÁŠ SMÍŠEK – MEZI GLYFY

22. 6. – 8. 9. 2024
GVUN Malá
Kurátorka: Veronika Ansorge
Vernisáž 21. 6. 2024

Výstava vítěze 14. ročníku výtvarné soutěže Naše galerie se zabývá vizuálním a informačním prvkem, který je v běžném životě všudypřítomný a nepostradatelný. Písmo, znak tvoří základní stavební kámen komunikace a je součástí lidské kultury již tisíce let. Autorova současná tvorba vychází ze zkušeností v oblasti grafického designu, kde se poprvé objevuje fascinace písmem. Racionalita, symetrie a serialita ve výtvarném umění jsou pravidla, která autor uznává a jimiž se řídí. Výstava je tak metodickou alternativou k současnému chaosu světa.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Vyhodnocení podzimní kuželkářské sezóny 2023–2024
Sport
3. června 2024
Vyhodnocení podzimní kuželkářské sezóny 2023–2024
Dubnem tohoto roku skončila pro kostelecké kuželkáře sezona 2023-2024. „A“ muži skončili na 3. místě v 2. lize ve skupině A, „B“ muži se umístili na 6. místě ve východočeské divizi, „C“ muži se umístili na 1. místě ve východočeské soutěži ve skupině „A“ s právem postupu do vyšší soutěže.
Sportovní den mládeže v Červeném Kostelci – 3. ročník
Sport
3. června 2024
Sportovní den mládeže v Červeném Kostelci – 3. ročník
V úterý dne 14. května 2024 se na venkovním multifunkčním sportovišti u haly uskutečnil třetí ročník národní soutěže Sportovní den mládeže v Červeném Kostelci pro místní děti a žáky základní školy. Účastníci sportovního turnaje se v Červeném Kostelci utkali v soutěžním pětiboji, který byl složen z fotbalu, florbalu, házené, frisbee a tenisu. Celkem se na začátku sportovní akce sešlo 8 týmů, které soutěžily o nejúspěšnější družstvo turnaje.
Jestřebí kros s rekordním počtem účastníků
Sport
3. června 2024
Jestřebí kros s rekordním počtem účastníků
Prvního května uspořádal Běžecký klub Náchod a TJ Horní Kostelec již tradiční 13. ročník Jestřebího krosu, který se běhá v krásné přírodě spadající do CHKO Broumovsko. Závod je od samého počátku součástí Velké ceny východních Čech. Letos byl překonán rekord v počtu účastníků.
V Albi znovu finančně podpoříme Dobré skutky – třeba i ten váš
Ostatní
3. června 2024
V Albi znovu finančně podpoříme Dobré skutky – třeba i ten váš
Dobré skutky, to je název Albi projektu, do kterého se mohou hlásit charitativní či neziskové organizace z regionu Červenokostelecka a Náchodska nebo různé dobročinné spolky.
Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) – přidejte se
Kultura
3. června 2024
Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) – přidejte se
Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) je jedna z forem Celoživotního vzdělávání organizovaná Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze. V únoru letošního roku se KNIHOVNA BŘETISLAVA KAFKY konzultačním střediskem VU3V a připojila se tak ke stovkám již fungujících konzultačních středisek rozmístěných po celé republice. Od podzimu budeme navíc znovu pokračovat!
Zobrazit další články