8. července 2024

Muzeum Náchodska zahájilo výstavu Náchod 1254!

V sobotu 15. června zahájilo Muzeum Náchodska slavnostní vernisáží výstavu Náchod 1254. Ta návštěvníky seznámí s nejstaršími dějinami města v období středověku, postavou rytíře Hrona – zakladatele města a také s obchodní stezkou, která spojovala Prahu s Krakovem.
Muzeum Náchodska zahájilo výstavu Náchod 1254!

Náchod letos slaví výročí 770 let od první písemné zmínky o městě. Muzeum Náchodska k této příležitosti připravilo výstavu nazvanou Náchod 1254, která návštěvníky seznámí s nejstaršími dějinami města v období středověku. V sobotu 15. června výstavu během slavnostní vernisáže otevřelo veřejnosti. Vernisáže se zúčastnili zástupci zřizovatele muzea (Královéhradeckého kraje) hejtman Mgr. Martin Červíček a náměstkyně hejtmana Mgr. Martina Berdychová, zástupci vedení města Náchoda i široká veřejnost.

Samotná výstava je rozdělena do tří částí. První část návštěvníky provede středověkým městem a seznámí je s postupným vývojem Náchoda. Pro tento účel vytvořilo muzeum audiovizuální projekci, která je promítaná na trojrozměrný model náchodského údolí. Druhá část návštěvníkům představí postavu zakladatele města rytíře Hrona a předměty spojené s přesunem původní osady na místo, kde se dnes nachází centrum města. Poslední část prezentuje důležitou kupeckou stezku, která skrze Náchod vedla z Prahy do Krakova. Celá výstava je doplněna o audionahrávky, vizuální projekce a kulisy dotvářející atmosféru středověku. Vyzkoušet si můžete také dobové oděvy, mučící nástroje a na památku si vyrazíte pamětní brakteát – jednostrannou minci z období vlády Václava I.

Výstava je přístupná v rámci běžné otevírací doby Broučkova domu na Masarykově náměstí v Náchodě až do 12. ledna 2025. Více informací naleznete na www.muzeumnachodska.cz.

Tomáš Menec

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Letní novinky z HC Wikov Hronov
Sport
17. července 2024
Letní novinky z HC Wikov Hronov
HC WIKOV HRONOV i letos pořádal pro dětí ve věku 5-10 let ve dvou turnusech Letní sportovní tábor. Obou běhů se zúčastnilo celkem 31 dětí.
NOC KOSTELŮ v kostele sv. Jakuba Většího
Kultura
8. července 2024
NOC KOSTELŮ v kostele sv. Jakuba Většího
V pátek 7. 6. 2024 se opět konala po celé vlasti tradiční Noc kostelů. Ještě než se kolem 19. hodiny rozezněly zvony a otevřely tak všem zájemcům červenokostelecké sakrální prostory, přivítal náš římskokatolický kostel dopoledne dvě skupiny zvídavých dětí z MŠ Náchodská a MŠ Studánka u sv. Jakuba a po poledni žáky ze ZŠ V. Hejny. Během celého večera poté přišlo velké množství návštěvníků různých věkových kategorií.
Denní stacionář bude aktivní i v době dovolených
Ostatní
8. července 2024
Denní stacionář bude aktivní i v době dovolených
Za měsíc květen a červen se v denním stacionáři odehrála spoustu nových věcí. Za nejvýznamnější považujeme otevření dílny pro šikovné ruce našich klientů.
Náchodsko - Český den proti rakovině 2024
Ostatní
20. června 2024
Náchodsko - Český den proti rakovině 2024
V tomto roce se 28. ročník veřejné celonárodní sbírky Český den proti rakovině konal ve středu 15. května za pěkného jarního počasí. Kampaň byla zaměřena na prevenci rakoviny prsu a screeningové programy.
Vyhodnocení podzimní kuželkářské sezóny 2023–2024
Sport
3. června 2024
Vyhodnocení podzimní kuželkářské sezóny 2023–2024
Dubnem tohoto roku skončila pro kostelecké kuželkáře sezona 2023-2024. „A“ muži skončili na 3. místě v 2. lize ve skupině A, „B“ muži se umístili na 6. místě ve východočeské divizi, „C“ muži se umístili na 1. místě ve východočeské soutěži ve skupině „A“ s právem postupu do vyšší soutěže.
Zobrazit další články