20. března 2024

Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí

Projekt Učíme se na Náchodsku – MAP 4 (reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_017/0008475) věnující se vzdělávání na úrovni základních a mateřských škol v našem regionu se v roce 2024 kromě pracovníků škol zaměřuje více než kdy jindy na děti a žáky, ale také na zřizovatele místních škol, tedy starosty, místostarosty obcí Náchodska nebo pracovníky odboru školství při městském úřadu.
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí

V druhé půlce února se tak ve spolupráci s projektem Rozvoje vzdělávání na Jaroměřsku MAP IV uskutečnilo první společné vzdělávací odpoledne, a to za přítomnosti školitele Miroslava Hřebeckého ze společnosti EDUIn. „Seminář vedl k ujasnění si hranic mezi zřizovatelem a školou, potažmo ředitelem. Zároveň zde padla řada doporučení, jak ke škole a jejímu vedení přistupovat nebo jak řešit její komunikaci navenek,“ popisuje přínosy akce jeden z účastníků, starosta Police nad Metují Jiří Škop. O potřebnosti akce svědčí zaplněný sál Obecního domu ve Velkém Poříčí, kde se akce konala.

„Zřizovatele škol budeme oslovovat s nabídkou kvalitního vzdělávacího a osvětového programu i nadále“, potvrzuje vedoucí projektu Lada Nevečeřalová. „Kromě pokračování série s Miroslavem Hřebeckým máme v úmyslu přivést do území odborníky z výzkumného ústavu PAQ Research. Ještě v tomto školním roce tak očekáváme otevření problematiky rostoucí školní neúspěšnosti žáků v území,“ doplňuje.     

Projektové dny ušité na míru žákům základních škol

Projekt přináší rovněž zajímavé akce pro děti a žáky. Program pro žáky na úrovni základní školy se zaměřuje na čtenáře, začátečníky i pokročilé v oblasti robotiky a mladé milovníky přírody. Akce jsou připravovány jako volnočasové, tj. konají se v časech po vyučování nebo o víkendu.

Speciální pozornost ze strany projektu je věnována tzv. vyvážené inkluzi aneb práci s nadanými a přemýšlivými žáky. Pro ty projekt MAP ve spolupráci s Badatelskou akademií Datel pořádá projektové dny v podobě celodenních venkovních výprav, které v sobě snoubí inovativní výukové prvky učení se venku a zážitkové pedagogiky. Chystáme také příměstský tábor ve Stárkově.

Do mateřských škol v území Náchodska již v tuto chvíli míří představitelky čtenářské iniciativy Knihy rády – Čteme dětem. Aktivní milovnice dětské literatury toho času na rodičovské dovolené Veronika Nováková a Aneta Hanušová přivážejí do mateřských škol program spojený s podporou zájmu o knihy u těch nejmenších.

Podrobnosti k jednotlivým akcím se můžete postupně dozvídat na webových stránkách projektu Map2school.cz, na Instgramu MAP2SCHOOL nebo na Facebooku Učíme se na Náchodsku – MAP 4

.

Akce pro děti

  • 4. dubna – Venkovní výprava „Teorie strun“ pro nadané a zvídavé žáky 1. stupně ZŠ
  • 20. dubna – Venkovní výprava „Za pravěkými rostlinami aneb dolování na Hronovsku“ pro nadané a zvídavé žáky 1. stupně ZŠ
  • 11. května – Květnové dobrodružství v lese pro žáky 1. stupně ZŠ v Zálesí u Hronova
  • 14. května – Společné čtení pro žáky 3. až 5. tříd v Knihovně městyse Velké Poříčí
  • 15. června – Venkovní výprava „Jak v tom ne/lítat“ pro nadané a zvídavé žáky 1. stupně ZŠ
  • 19. – 23. srpna – Příměstský tábor pro nadané a zvídavé žáky ve Stárkově

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Kultura
5. dubna 2024
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Ačkoli se to nezdá, Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, který bude letos probíhat od 14. do 18. srpna, již klepe na dveře.
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Kultura
3. dubna 2024
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Vážení posluchači, rodiče a návštěvníci programů ZUŠKY, s přicházejícím jarem škola vstupuje do období naplněného spoustou očekávání v podobě soutěží, výtvarných presentací, krásných koncertů a představení. Je to jedno z nejhezčích období, kdy můžeme se žáky zúročit čas příprav na projekty školy, na které jsme se společně dlouhé měsíce připravovali.
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Sport
2. dubna 2024
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Klub turistů Červený Kostelec, který v letošním roce slaví 105 let od svého založení, hodnotil v pátek 8. března, na výroční členské schůzi svou činnost za rok 2023. Hosty na tomto jednání byli i starosta města Tomáš Prouza, předseda PTTK Zabkowice Jerzy Piasecki, zástupci kulturního a turistického centra Zabkowic Jerzy Organiščiak a Piotr Ancavski. Na VČS přijelo také našich sedm bývalých členů, kteří byli v našem klubu před padesáti lety členy turistického oddílu mládeže.
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ostatní
2. dubna 2024
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Kultura
21. března 2024
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Projekt ČAPEK, který vznikl v roce 2018 u příležitosti 100. výročí od založení Československé republiky, mapuje život Josefa, Karla a Heleny Čapkových v jejich rodném Královéhradeckém kraji. Prostřednictvím praktické tištěné mapy a webových stránek již sedmým rokem provází návštěvníky atraktivními místy našeho regionu, která jsou se slavnou sourozeneckou trojicí spjata. Letos se projekt dočká hned několika novinek.
Zobrazit další články