30. března 2022

Peerka pomáhá osobám s duševním onemocněním v okrese Náchod už rok. Jak?

Lépe pochopí jakoukoliv situaci ten, kdo si jí také prošel. Právě to je základní princip fungování peer konzultantky v týmu neziskové organizace Péče o duševní zdraví v Náchodě. Peer konzultantka (peerka) dává odbornému týmu pohled „z druhého břehu“ a je významnou podporou i inspirací pro klienty.
Peerka pomáhá osobám s duševním onemocněním v okrese Náchod už rok. Jak?

Peer konzultant je člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, který se dokázal zotavit a pracuje s osobami s podobnými potížemi. Ve středisku PDZ jako peerka pracuje Ivona Petrová. Duševní onemocnění – bipolární afektivní porucha jí do života vstoupila ve 30 letech. Mnoho let se nedařilo nemoc dostat pod kontrolu, Ivona proto byla i několikrát hospitalizována, ale nevzdala se. Přes vleklé zdravotní potíže vystudovala ekonomii a společně s manželem vychovala dvě děti. „Když jsem se potýkala s atakami duševního onemocnění, velmi mi chybělo reálné pochopení mého stavu. Nyní díky vlastní zkušenosti mohu klientům ukázat, že je možné se z duševního onemocnění zotavit a podpořit je na jejich cestě,“ vysvětlila Petrová své rozhodnutí pracovat v Péči o duševní zdraví (PDZ).

Parťačka pro klienty a současně velký přínos pro tým

V PDZ je součástí týmu 7 sociálních pracovníků, kteří v okrese Náchod poskytují službu sociální rehabilitace osobám s duševním onemocněním, jako je schizofrenie nebo bipolární afektivní porucha. Společným cílem je zotavení klientů z duševního onemocnění, což znamená mít plnohodnotný život se všemi právy a povinnostmi v místě, kde chtějí jít. Těžiště práce je v terénu. Sociální pracovníci dojíždí za klienty domů či na jiné domluvené místo a nejčastěji jim pomáhají při zvládání projevů duševní nemoci v běžném životě, nácviku péče o vlastní osobu i domácnost, jednání s úřady, řešení krizových situací, jako je ztráta zaměstnání či bydlení i při finančním hospodaření.

„Sociální pracovník je odborník, ale obvykle nemá žádnou vlastní autentickou zkušenost s hospitalizací, s medikací nebo konkrétními projevy duševního onemocnění. Proto je přítomnost peer konzultantky v týmu důležitá. Pomáhá nám lépe chápat některé situace v životě klientů. Současně je rovnocenným parťákem klientů v jejich cestě k zotavení,“ přiblížila význam práce peerky v týmu PDZ Lucie Kudrnáčová, vedoucí střediska v Náchodě.

S cílem vybudovat multidisciplinární tým

V současné době podporuje tým PDZ v okrese Náchod 72 klientů a připravuje se na otevření Centra duševního zdraví (CDZ). Plánuje vytvořit multidisciplinární tým složený ze sociálních pracovníků, zdravotních sester, psychiatra, psychologa a peer konzultanta. Cílem je poskytovat klientům sociální i zdravotní služby a nabízet komplexnější pomoc na cestě zotavení se z duševního onemocnění.

Péče o duševní zdraví, z.s.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Na konci května vyjíždějí turistické autobusy s přepravou kol
Ostatní
16. května 2022
Na konci května vyjíždějí turistické autobusy s přepravou kol
Kladské pomezí je díky svému rozmanitému reliéfu rájem cyklistů. K přepravě na atraktivní místa našeho regionu nebo pro zpáteční cestu můžete v turistické sezóně využít několik linek turistických autobusů s přepravou kol, které poprvé vyjíždějí v sobotu 28. května 2022!
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize
Ostatní
1. května 2022
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize
Červenokostelecká rodačka Dana Černá vydala svou první knihu s názvem Zvládej překážky. Popisuje v ní celý průběh její onkologické léčby. Kniha také obsahuje články z výprav za studánkami a prameny, které podnikala v době léčby. Tyto toulky jí v těžkých chvílích dodávaly tolik potřebnou energii a sílu.
Bývalé umělecké ateliéry poskytnou úlevu těžce nemocným lidem
Ostatní
30. března 2022
Bývalé umělecké ateliéry poskytnou úlevu těžce nemocným lidem
V pátek 11. 2. 2022 proběhlo slavnostní otevření centra zdravotnických služeb Oblastní charity Červený Kostelec. Mobilní hospic Anežky České, ambulance paliativní péče a další služby, které poskytují pomoc stovkám pacientů ročně v jejich domácnostech, dostanou nové zázemí. Stane se tak po více než devíti letech hledání řešení pro malé prostory sloužící službám od roku 2010, které pro soustavné navyšování počtu pacientů využívajících domácí péče přestávaly být vyhovující.
„Filmová noc“ se probudila do mrazivého slunečného rána!
Ostatní
30. března 2022
„Filmová noc“ se probudila do mrazivého slunečného rána!
11. března 2022 o půlnoci hodin padla poslední klapka maturitního filmu s názvem „Filmová noc“! Neuvěřitelné, filmová premiéra byla zahájena ještě ten večer v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě. V hlavních rolích jste měli jedinečnou možnost zhlédnout maturanty náchodské zdravotnické školy. Po pomyslném červeném koberci kráčeli maturanti oboru Sociální činnost, Praktická sestra, a také budoucí ošetřovatelé. Další skvělé role obsadily třídní učitelky Mgr. Lucie Nosková, Mgr. Kateřina Hanušová a Mgr. Petra Hanušová.
Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)
Ostatní
28. února 2022
Masopust v Olešnici u Červeného Kostelce (26. 2. 2022)
Po slavnostním zahájení, představení masek, masopustním tanci proběhl masopustní průvod s dechovou hudbou. Celý průvod vedl pan Masopust s ženou, medvěd s medvědářem a další tradiční masopustní masky. Na závěr proběhnul rozsudek nad masopustním medvědem. Je skvělé že se lidé umí bavit a udržují naše tradice. Masopustní veselí si užívaly hlavně děti, jejich tváře zářily radostí.
Zobrazit další články