3. ledna 2024

Podzim v Olešnici

Letošní podzim se nám dlouho předváděl ve vypůjčených letních šatech až hluboko do října. Odsunul tak už spíše neočekávanou radost houbařů až k prahu zimy.
Podzim v Olešnici

Jedním tradičních společenských vrcholů závěrů léta byl turnaj v pétangue na Špince v sobotu 25. srpna, v kterém týmy z Olešnice obsadily první a třetí místo. Hospoda U Aleny přešla z léta do podzimu oblíbeným grilováním 15.–17. září a navázala tradičními a velmi hojně navštěvovanými kachními hody o posvícení 6.–8.  října a husími na Martina 10.–12. listopadu a posezením s pohoštěním 23. 12. a na Silvestra. Posvícenský průvod občanů Olešnice do Červeného Kostelce na mši v pondělí 9. října byl na začátku poznamenám nepřízní počasí, kterému se později vytrvalých účastníků zželelo a nastavilo jim vlídnější tvář. Kdo vydržel, mohl si na závěr pochutnat na posvícenském menu v naší sokolovně. Na tradiční Poslední leči červenokosteleckých myslivců v sobotu 18. listopadu byla vyprodána nejen všechna místa v sokolovně, ale i nabídka myslivecké kuchyně. Zejména pro radost dětí, ale i jejich rodičů a prarodičů a pobavení početného publika se v neděli 3. prosince v prostorách a na pozemku hospody U Aleny konalo rozsvícení vánočního stromku, jemuž předcházelo velmi milé a vydařené pěvecké a recitační vystoupení dětí z místní mateřské školy za doprovodu živé hudby.                                                                                                                                   

Za přípravu a úspěšný průběh všech akcí patří poděkování Sokolu Olešnice, pedagogickému sboru a dětem z MŠ a ZŠ Olešnice, Mysliveckému spolku Červený Kostelec, členům Osadního výboru Olešnice (OVO), mladým muzikantům z rodiny Kábrtových, ale zejména hospodě U Aleny, jejíž přínos ke společenskému dění v obci je mimořádný. Upřímné poděkování však patří také všem aktivním účastníkům a divákům těchto akcí, kteří jim teprve svou přítomností dávají pravý smysl.           

OVO vyhlásil a uspořádal podzimní sběr odpadků v katastru obce, jehož se aktivně zúčastnily pouze pravidelně se zapojující čtyři rodiny. Vleklé problémy s úklidem veřejných prostor se OVO částečně podařilo vyřešit získáním pracovnice na dohodu o provedení práce, zatím na zkoušku do konce roku. V testu sněhovou nadílkou už téměř zapomenuté vydatnosti na začátku prosince obstála tato naše nová pomocnice zatím mimořádně dobře, což se už setkalo s pochvalnými reakcemi některých občanů.

Tomáš Diviš

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Kultura
5. dubna 2024
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Ačkoli se to nezdá, Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, který bude letos probíhat od 14. do 18. srpna, již klepe na dveře.
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Kultura
3. dubna 2024
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Vážení posluchači, rodiče a návštěvníci programů ZUŠKY, s přicházejícím jarem škola vstupuje do období naplněného spoustou očekávání v podobě soutěží, výtvarných presentací, krásných koncertů a představení. Je to jedno z nejhezčích období, kdy můžeme se žáky zúročit čas příprav na projekty školy, na které jsme se společně dlouhé měsíce připravovali.
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Sport
2. dubna 2024
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Klub turistů Červený Kostelec, který v letošním roce slaví 105 let od svého založení, hodnotil v pátek 8. března, na výroční členské schůzi svou činnost za rok 2023. Hosty na tomto jednání byli i starosta města Tomáš Prouza, předseda PTTK Zabkowice Jerzy Piasecki, zástupci kulturního a turistického centra Zabkowic Jerzy Organiščiak a Piotr Ancavski. Na VČS přijelo také našich sedm bývalých členů, kteří byli v našem klubu před padesáti lety členy turistického oddílu mládeže.
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ostatní
2. dubna 2024
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Kultura
21. března 2024
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Projekt ČAPEK, který vznikl v roce 2018 u příležitosti 100. výročí od založení Československé republiky, mapuje život Josefa, Karla a Heleny Čapkových v jejich rodném Královéhradeckém kraji. Prostřednictvím praktické tištěné mapy a webových stránek již sedmým rokem provází návštěvníky atraktivními místy našeho regionu, která jsou se slavnou sourozeneckou trojicí spjata. Letos se projekt dočká hned několika novinek.
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Ostatní
20. března 2024
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Projekt Učíme se na Náchodsku – MAP 4 (reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_017/0008475) věnující se vzdělávání na úrovni základních a mateřských škol v našem regionu se v roce 2024 kromě pracovníků škol zaměřuje více než kdy jindy na děti a žáky, ale také na zřizovatele místních škol, tedy starosty, místostarosty obcí Náchodska nebo pracovníky odboru školství při městském úřadu.
Zobrazit další články