Preventivní přednáška červenokosteleckým seniorům v oblastní charitě
Téma přednášky pro Oblastní charitu v Červeném Kostelci bylo tedy dané již v den domluvy. Dne 27. 2. 2024 v dopoledních hodinách, tak mohla proběhnout přednáška s názvem „Senioři, buďte obezřetní!“ Všichni účastníci obdrželi mimo důležitých preventivních informací, letáky se zásadami a především pro neustálé připomínání praktickou antistatickou utěrku na brýle s nejdůležitějšími zásadami. Vděk přítomných byl patrný.
I když ještě jsou senioři, kteří nepoužívají digitální technologie, podvodníci jsou schopni prostřednictvím telefonického rozhovoru skrze perfektně zahranou legendu zacílit na seniory. Vzpomeňme na případy z nedávné minulosti, jak množství seniorů zasáhlo tzv. „navolávání“ (legenda VNUK). V dnešní době se s takovými případy prakticky nesetkáme.
V současné době je jedním z nejčastějších typů podvodů také volání, ale tzv. falešného bankéře/policisty. Takoví pachatelé využívají především formy nátlaku vůči obětem s legendou, že jejich účet byl napaden a je zapotřebí věc okamžitě řešit. Mimo jiné jsou dnes pachatelé schopni vytvořit tzv. masku telefonního čísla a tím je napodobovat (tzv. spoofing). Ty se pak na chytrých telefonech zobrazují přímo i s názvem například konkrétního obvodního oddělení policie nebo konkrétní banky. Podvodníci nejčastěji vyzvou poškozeného, s legendou, že je zapotřebí ochránit peníze, aby si nainstaloval program pro vzdálených přístup a následně zaslal peníze na cizí účet nebo pod legendou ochrany vložil peníze do bitcoinmatu. Před tímto důrazně varujeme!
V případě, že senioři používají digitální technologie, velmi často se stávají obětí tzv. podvodných seznamovacích portálů. Zde je opět zapotřebí mít se velmi na pozoru a nebýt důvěřivý. Pachatelé jsou schopni delší dobu si se svými oběťmi dopisovat, působit tak na jejich city a emoce, tímto způsobem v nich vzbudit důvěru. Často se vydávají za vojenské důstojníky, lékaře, manažery, letce či aktraktivní bytosti a tak podobně. K podvodům využívají různých forem a to třeba fotomontáží, falešných profilů, smyšlených údajů, přičemž jako oběti si vybírají osoby zvlášť zranitelné (osamocené, zdravotně znevýhodněné či právě seniory).
Upozorňujeme, že v případě jakýchkoli pochybností, vyskytne-li se při Vaší (nejen elektronické) komunikaci:
- časový tlak;
- jedinečná či finančně neopakovatelná nabídka;
- možnost rychlého zbohatnutí;
- a někdo koho jste osobně v životě neviděli, vám bude skládat poklony, nadměrně vás chválit a velebit a bude po Vás chtít zaslat byť i menší finanční částku;
tak doporučujeme maximální OBEZŘETNOST! Neni od věci ani takovou věc probrat s někým z příbuzných či s dobrým známým. V případě, že budete mít podezření na podvodné jednání, raději nás kontaktujte na lince 158 anebo se buď osobně či telefonicky obraťte na příslušné obvodní oddělení policie.
Platí, že je lepší zachovat chladnou hlavu a posléze se raději zbytečně zeptat než platit za svou chybu třeba i po zbytek svého života.
por. Mgr. Miroslav Mervart
29. 2. 2024, 09:15