29. února 2024

Preventivní přednáška červenokosteleckým seniorům v oblastní charitě

V dnešní moderní společnosti není ušetřen pokusům o podvodné jednání nikdo, dokonce ani ti nejzkušenější nebo i vzdělaní v oboru. Ještě větší škody mohou napáchat u těch nejzranitelnějších, což jsou nejen mladší generace nebo naopak ti věkově nejzkušenější, řeč je o seniorech.
Preventivní přednáška červenokosteleckým seniorům v oblastní charitě

Téma přednášky pro Oblastní charitu v Červeném Kostelci bylo tedy dané již v den domluvy. Dne 27. 2. 2024 v dopoledních hodinách, tak mohla proběhnout přednáška s názvem „Senioři, buďte obezřetní!“ Všichni účastníci obdrželi mimo důležitých preventivních informací, letáky se zásadami a především pro neustálé připomínání praktickou antistatickou utěrku na brýle s nejdůležitějšími zásadami. Vděk přítomných byl patrný.

I když ještě jsou senioři, kteří nepoužívají digitální technologie, podvodníci jsou schopni prostřednictvím telefonického rozhovoru skrze perfektně zahranou legendu zacílit na seniory. Vzpomeňme na případy z nedávné minulosti, jak množství seniorů zasáhlo tzv. „navolávání“ (legenda VNUK). V dnešní době se s takovými případy prakticky nesetkáme.

V současné době je jedním z nejčastějších typů podvodů také volání, ale tzv. falešného bankéře/policisty. Takoví pachatelé využívají především formy nátlaku vůči obětem s legendou, že jejich účet byl napaden a je zapotřebí věc okamžitě řešit. Mimo jiné jsou dnes pachatelé schopni vytvořit tzv. masku telefonního čísla a tím je napodobovat (tzv. spoofing). Ty se pak na chytrých telefonech zobrazují přímo i s názvem například konkrétního obvodního oddělení policie nebo konkrétní banky. Podvodníci nejčastěji vyzvou poškozeného, s legendou, že je zapotřebí ochránit peníze, aby si nainstaloval program pro vzdálených přístup a následně zaslal peníze na cizí účet nebo pod legendou ochrany vložil peníze do bitcoinmatu. Před tímto důrazně varujeme!

V případě, že senioři používají digitální technologie, velmi často se stávají obětí tzv. podvodných seznamovacích portálů. Zde je opět zapotřebí mít se velmi na pozoru a nebýt důvěřivý. Pachatelé jsou schopni delší dobu si se svými oběťmi dopisovat, působit tak na jejich city a emoce, tímto způsobem v nich vzbudit důvěru. Často se vydávají za vojenské důstojníky, lékaře, manažery, letce či aktraktivní bytosti a tak podobně. K podvodům využívají různých forem a to třeba fotomontáží, falešných profilů, smyšlených údajů, přičemž jako oběti si vybírají osoby zvlášť zranitelné (osamocené, zdravotně znevýhodněné či právě seniory).

Upozorňujeme, že v případě jakýchkoli pochybností, vyskytne-li se při Vaší (nejen elektronické) komunikaci:

  • časový tlak;
  • jedinečná či finančně neopakovatelná nabídka;
  • možnost rychlého zbohatnutí;
  • a někdo koho jste osobně v životě neviděli, vám bude skládat poklony, nadměrně vás chválit a velebit a bude po Vás chtít zaslat byť i menší finanční částku;

tak doporučujeme maximální OBEZŘETNOST! Neni od věci ani takovou věc probrat s někým z příbuzných či s dobrým známým. V případě, že budete mít podezření na podvodné jednání, raději nás kontaktujte na lince 158 anebo se buď osobně či telefonicky obraťte na příslušné obvodní oddělení policie.

Platí, že je lepší zachovat chladnou hlavu a posléze se raději zbytečně zeptat než platit za svou chybu třeba i po zbytek svého života.

por. Mgr. Miroslav Mervart
29. 2. 2024, 09:15

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Kultura
5. dubna 2024
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Ačkoli se to nezdá, Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, který bude letos probíhat od 14. do 18. srpna, již klepe na dveře.
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Kultura
3. dubna 2024
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Vážení posluchači, rodiče a návštěvníci programů ZUŠKY, s přicházejícím jarem škola vstupuje do období naplněného spoustou očekávání v podobě soutěží, výtvarných presentací, krásných koncertů a představení. Je to jedno z nejhezčích období, kdy můžeme se žáky zúročit čas příprav na projekty školy, na které jsme se společně dlouhé měsíce připravovali.
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Sport
2. dubna 2024
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Klub turistů Červený Kostelec, který v letošním roce slaví 105 let od svého založení, hodnotil v pátek 8. března, na výroční členské schůzi svou činnost za rok 2023. Hosty na tomto jednání byli i starosta města Tomáš Prouza, předseda PTTK Zabkowice Jerzy Piasecki, zástupci kulturního a turistického centra Zabkowic Jerzy Organiščiak a Piotr Ancavski. Na VČS přijelo také našich sedm bývalých členů, kteří byli v našem klubu před padesáti lety členy turistického oddílu mládeže.
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ostatní
2. dubna 2024
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Kultura
21. března 2024
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Projekt ČAPEK, který vznikl v roce 2018 u příležitosti 100. výročí od založení Československé republiky, mapuje život Josefa, Karla a Heleny Čapkových v jejich rodném Královéhradeckém kraji. Prostřednictvím praktické tištěné mapy a webových stránek již sedmým rokem provází návštěvníky atraktivními místy našeho regionu, která jsou se slavnou sourozeneckou trojicí spjata. Letos se projekt dočká hned několika novinek.
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Ostatní
20. března 2024
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Projekt Učíme se na Náchodsku – MAP 4 (reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_017/0008475) věnující se vzdělávání na úrovni základních a mateřských škol v našem regionu se v roce 2024 kromě pracovníků škol zaměřuje více než kdy jindy na děti a žáky, ale také na zřizovatele místních škol, tedy starosty, místostarosty obcí Náchodska nebo pracovníky odboru školství při městském úřadu.
Zobrazit další články