1. května 2022

Rozhovor s Danou Černou i její nové knize

Červenokostelecká rodačka Dana Černá vydala svou první knihu s názvem Zvládej překážky. Popisuje v ní celý průběh její onkologické léčby. Kniha také obsahuje články z výprav za studánkami a prameny, které podnikala v době léčby. Tyto toulky jí v těžkých chvílích dodávaly tolik potřebnou energii a sílu.
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize

Mohla byste se čtenářům Červenokosteleckého zpravodaje představit?
Jmenuji se Dana Černá, pocházím z Červeného Kostelce a jsem téměř dva roky onkologickou pacientkou.

V průběhu života přišla jedna zásadní změna, která vám obrátila život naruby. V roce 2020 vám byla diagnostikovaná rakovina prsu. Jak jste poprvé zareagovala na toto sdělení a co jste v tu chvíli prožívala?
Svou reakci doslova popisuji v knížce Zvládej překážky. Nejhorší moment přišel, když mi paní doktorka řekla, že se nejspíše jedná o zhoubný nádor. V tu chvíli jsem musela přijmout, že to bude vážné. Když jsem poté vyšla z nemocnice, zhoupnul se se mnou celý svět. První myšlenka byla: Tak holka máš to spočítaný. Co se týče důchodu a podobných věcí, už si nemusíš dělat starosti. V tu chvíli jsem hlavně prožívala velký pocit bezmoci.

V průběhu léčby tento pocit bezmoci přetrvával?
Když jsem přišla na první sezení na onkologii, měla jsem rozhovor s paní doktorkou.Ta mi vysvětlila všechny podrobnosti ohledně mé léčby. Díky ní jsem pochopila, že to pro mě nemusí být konečná stanice. Řekla bych, že tím se i zlepšilo mé smyšlení o dané situaci. Největší problémem ze začátku byla dezorientace ze všech informací, které se ke mně dostávaly. I to byl jeden z důvodů k sepsání knihy. Chtěla jsem ukázat problematiku této nemoci z pohledu pacienta i širší veřejnosti.

Jak vážný váš stav byl a jak probíhal následný postup léčby?
Podle prvního vyšetření mi bylo zjištěno, že nádor byl poměrně velký a podle tvaru zhoubný. Následovala tzv. biopsie (odebrání vzorku z postižené tkáně) a ta potvrdila výsledky z prvního vyšetření. Stav byl tedy poměrně dost vážný. Následně jsem podstoupila chemoterapii, aby se nádor zastavil v růstu a pokud možno se zmenšil. Chemoterapie zabrala podle plánu a následně mě už čekalo jenom vyoperování
nádoru.

Kdy přišlo rozhodnutí, že napíšete knihu?
Napsání knihy předcházelo zveřejnění mého článku Onkologická léčba očima pacienta, který umístila na své webové stránky Oblastní nemocnice Náchod, a.s. v loňském roce. Kniha je vlastně rozšířením a pokračováním tohoto článku, kde se snažím přiblížit své osobní postřehy a zkušenosti obohacené o fotografie z doby léčby a články z výprav za studánkami z období leden až září 2021, které mi pomáhaly v těžkých okamžicích po stránce psychické i fyzické.

Kde se dá kniha Zvládej překážky koupit?
Knihu můžete například koupit v Knihkupectví Horová na ulici Palackého 26, Náchod, anebo v Infocentru na ulici Havličkova 654, Červený Kostelec.

Chtěla byste někomu poděkovat?
Chci poděkovat všem, kteří se o mě v době zdlouhavé léčby starali a poskytli mi skvělou péči, v náchodské nemocnici, kde celý proces léčby proběhl mimo ozařování, jež proběhlo v Hradci Králové, a i zde si zaslouží poděkování. Dále chci poděkovat mé ošetřující paní doktorce na onkologickém oddělení, která mě inspirovala svojí zálibou v hledání studánek a pramenů. Díky této paní doktorce jsem objevila svůj zdroj energie tolik potřebný v dané situaci. Tato paní doktorka mě i podpořila při úmyslu napsání prvotního článku a tím mi dodala odvahu a impuls k napsání knížky. Za to jí právem patří velký dík.Chci poděkovat i všem hodným lidem, kteří mi pomohli s přípravou knihy a jejím vydáním. Mezi ně patří především skvělá parta lidí v tiskárně Losenický v Novém Městě nad Metují. Díky Honzovi Kordinovi za ilustraci obálky knihy, která
naprosto vystihuje poselství ukryté v obsahu knihy, jímž je úžasná uzdravující síla přírody.Samozřejmě můj dík patří i redakci Červenokosteleckého zpravodaje za věnovaný prostor k prezentaci mé knihy. Všem vám moc děkuji !!

Foto: Jan Kordina

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Přeplněný sál a v každém krásné očekávání - VÁNOCE NA ZÁMKU
Kultura
9. prosince 2022
Přeplněný sál a v každém krásné očekávání - VÁNOCE NA ZÁMKU
Zaznělo třetí zvonění, opona se otevřela a my jsme viděli KRÁLOVNU. Zazněly první tóny, přicházeli různí zpěváci, kteří svými hlasy působily radost v srdcích posluchačů. I já jsem byl unešený nejen celou choreografií, ale i úžasnou prací techniků a zvukařů, kteří byli ke zvuku velmi citliví, protože jsem po dlouhé době seděl v hledišti, a nikoliv jako účastník na jevišti.
Dobrovolní dárci krve si v divadle J. K. Tyla převzali zasloužená ocenění
Ostatní
8. prosince 2022
Dobrovolní dárci krve si v divadle J. K. Tyla převzali zasloužená ocenění
Ve středu 30. listopadu 2022 se v malém sále divadla J. K. Tyla uskutečnilo významné ocenění dárců krve, kteří si za účasti zástupců Českého červeného kříže a zástupců města Červený Kostelec převzali celkem 9 bronzových medailí za 10 odběrů, 10 stříbrných medailí za 20 odběrů, 9 zlatých medailí za 40 odběrů.
Folklorní tradice jsou jedním z největších turistických lákadel města popisuje soubor Hadářek
Kultura
30. listopadu 2022
Folklorní tradice jsou jedním z největších turistických lákadel města popisuje soubor Hadářek
Lidová kultura a tradice se v České republice daří udržovat hlavně na Moravě. Čechy byly vždy poněkud pozadu, i tak zde ale najdeme zajímavé regiony s řadou aktivních folklorních souborů. Červený Kostelec je etnograficky na pomezí Podkrkonoší a Podorlicka, a právě folklorní tradice jsou jedním z největších turistických lákadel města – vždyť náš folklorní festival se řadí k největším a nejstarším v celé ČR. Místní obyvatelé si to ne vždy uvědomují, ale právě na náš festival a na náš folklor bychom měli být náležitě hrdí.
PhDr. Marcela Fraňková získala titul knihovnice roku 2022 Královéhradeckého kraje
Ostatní
31. října 2022
PhDr. Marcela Fraňková získala titul knihovnice roku 2022 Královéhradeckého kraje
Královéhradecký kraj ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovou v Hradci Králové připravil soutěž Knihovna roku Královéhradeckého kraje. Za každý okres mohla získat nominaci nejvýše jedna knihovna. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo na podzimním Slavnostním setkání knihovníků ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové, kde byli také oceněni jednotliví knihovníci.
Město digitalizovalo fotoalba Karolíny Dusilové
Ostatní
31. října 2022
Město digitalizovalo fotoalba Karolíny Dusilové
Příběh této inspirativní ženy je pevně svázán s městem Červený Kostelec, které bylo její fotografickou múzou, láskou, a především rodným domovem. Fotografie paní Karolíny Dusilové mapující proměny města během několika desetiletí mají dnes z historického hlediska nedozírnou hodnotu.
26. ročník dvoudenních závodů psích spřežení
Sport
19. října 2022
26. ročník dvoudenních závodů psích spřežení
O víkendu 16. - 17. října 2022 se v areálu kempu Brodský uskutečnil již 26.ročník populárních dvoudenních závodů psích spřežení. Po oba dny soutěžili závodníci v několika kategoriích na okruhu dlouhém 5,7 km, který vedl převážně po lesních a polních cestách.
Zobrazit další články