1. května 2022

Rozhovor s Danou Černou i její nové knize

Červenokostelecká rodačka Dana Černá vydala svou první knihu s názvem Zvládej překážky. Popisuje v ní celý průběh její onkologické léčby. Kniha také obsahuje články z výprav za studánkami a prameny, které podnikala v době léčby. Tyto toulky jí v těžkých chvílích dodávaly tolik potřebnou energii a sílu.
Rozhovor s Danou Černou i její nové knize

Mohla byste se čtenářům Červenokosteleckého zpravodaje představit?
Jmenuji se Dana Černá, pocházím z Červeného Kostelce a jsem téměř dva roky onkologickou pacientkou.

V průběhu života přišla jedna zásadní změna, která vám obrátila život naruby. V roce 2020 vám byla diagnostikovaná rakovina prsu. Jak jste poprvé zareagovala na toto sdělení a co jste v tu chvíli prožívala?
Svou reakci doslova popisuji v knížce Zvládej překážky. Nejhorší moment přišel, když mi paní doktorka řekla, že se nejspíše jedná o zhoubný nádor. V tu chvíli jsem musela přijmout, že to bude vážné. Když jsem poté vyšla z nemocnice, zhoupnul se se mnou celý svět. První myšlenka byla: Tak holka máš to spočítaný. Co se týče důchodu a podobných věcí, už si nemusíš dělat starosti. V tu chvíli jsem hlavně prožívala velký pocit bezmoci.

V průběhu léčby tento pocit bezmoci přetrvával?
Když jsem přišla na první sezení na onkologii, měla jsem rozhovor s paní doktorkou.Ta mi vysvětlila všechny podrobnosti ohledně mé léčby. Díky ní jsem pochopila, že to pro mě nemusí být konečná stanice. Řekla bych, že tím se i zlepšilo mé smyšlení o dané situaci. Největší problémem ze začátku byla dezorientace ze všech informací, které se ke mně dostávaly. I to byl jeden z důvodů k sepsání knihy. Chtěla jsem ukázat problematiku této nemoci z pohledu pacienta i širší veřejnosti.

Jak vážný váš stav byl a jak probíhal následný postup léčby?
Podle prvního vyšetření mi bylo zjištěno, že nádor byl poměrně velký a podle tvaru zhoubný. Následovala tzv. biopsie (odebrání vzorku z postižené tkáně) a ta potvrdila výsledky z prvního vyšetření. Stav byl tedy poměrně dost vážný. Následně jsem podstoupila chemoterapii, aby se nádor zastavil v růstu a pokud možno se zmenšil. Chemoterapie zabrala podle plánu a následně mě už čekalo jenom vyoperování
nádoru.

Kdy přišlo rozhodnutí, že napíšete knihu?
Napsání knihy předcházelo zveřejnění mého článku Onkologická léčba očima pacienta, který umístila na své webové stránky Oblastní nemocnice Náchod, a.s. v loňském roce. Kniha je vlastně rozšířením a pokračováním tohoto článku, kde se snažím přiblížit své osobní postřehy a zkušenosti obohacené o fotografie z doby léčby a články z výprav za studánkami z období leden až září 2021, které mi pomáhaly v těžkých okamžicích po stránce psychické i fyzické.

Kde se dá kniha Zvládej překážky koupit?
Knihu můžete například koupit v Knihkupectví Horová na ulici Palackého 26, Náchod, anebo v Infocentru na ulici Havličkova 654, Červený Kostelec.

Chtěla byste někomu poděkovat?
Chci poděkovat všem, kteří se o mě v době zdlouhavé léčby starali a poskytli mi skvělou péči, v náchodské nemocnici, kde celý proces léčby proběhl mimo ozařování, jež proběhlo v Hradci Králové, a i zde si zaslouží poděkování. Dále chci poděkovat mé ošetřující paní doktorce na onkologickém oddělení, která mě inspirovala svojí zálibou v hledání studánek a pramenů. Díky této paní doktorce jsem objevila svůj zdroj energie tolik potřebný v dané situaci. Tato paní doktorka mě i podpořila při úmyslu napsání prvotního článku a tím mi dodala odvahu a impuls k napsání knížky. Za to jí právem patří velký dík.Chci poděkovat i všem hodným lidem, kteří mi pomohli s přípravou knihy a jejím vydáním. Mezi ně patří především skvělá parta lidí v tiskárně Losenický v Novém Městě nad Metují. Díky Honzovi Kordinovi za ilustraci obálky knihy, která
naprosto vystihuje poselství ukryté v obsahu knihy, jímž je úžasná uzdravující síla přírody.Samozřejmě můj dík patří i redakci Červenokosteleckého zpravodaje za věnovaný prostor k prezentaci mé knihy. Všem vám moc děkuji !!

Foto: Jan Kordina

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Ostatní
30. června 2022
Setkání Kostelců v Kostelci se konalo již potřicáté
Čas letí jako voda a od prvního setkání Kostelců v Kostelci nad Černými lesy uběhlo úctyhodných 30 let. Pořádání tohoto putovního setkání se zhostilo pro rok 2022 město Červený Kostelec, které přivítalo do slunného dne dvanáct Kostelců z různých koutů naší republiky (Kostelec nad Orlicí, Kostelec nad Labem, Kostelec nad Černými lesy, Kostelec na Hané, Kostelec u Holešova, Kostelec, Kyjova, Kostelec u Jihlavy, Kostelec u Stříbra, Vrbatův Kostelec, Kostelec u Zlína, Kostelec Hromnice, Kostelec u Heřmanova Městce), a dokonce jednoho zahraničního účastníka až z Kostolce z Povážské Bystrice ze Slovenska.
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Ostatní
29. června 2022
Tipy na výlety v okolí Frýdlantu prověřené klubem turistů
Stojíme na prahu prázdnin a dovolených, to je čas, kdy můžeme prožít hodně krásných dnů plných hezkých zážitků v naší kouzelné přírodě. Máme pro vás pár tipů, které stojí za to uskutečnit a určitě nebudete zklamáni. Záruku vám na to dává náš klub turistů, který tato mista navštívil v první polovině letošního měsíce června.
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
Ostatní
14. června 2022
Slavnostní otevření prostranství mezi školami proběhlo za doprovodu Městského dechového orchestru
V sobotu 11. června se za účastí firmy Průmstav Náchod a zástupců města Červený Kostelec slavnostně otevřelo prostranství mezi školami. Celému projektu předcházela nejen architektonická soutěž, ale také veřejná beseda s příznačným názvem „Co s prostorem mezi školami?“. V té době si veřejnost nejvíce přála, aby zde vzniklo místo pro odpočinek, kde si mohou vychutnat kávu a vypustit své děti do bezpečného a zábavného prostředí.
Dětský pěvecký sbor Červánek z Červeného Kostelce se zúčastnil 70. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů v Neerpeltu, v Belgii a získal první místo.
Kultura
10. června 2022
Dětský pěvecký sbor Červánek z Červeného Kostelce se zúčastnil 70. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů v Neerpeltu, v Belgii a získal první místo.
Festival se konal od 29. duben do 2. květen 2022 v Neerpeltu, v Belgii a sešlo se zde okolo 1600 mladých talentů z celé Evropy (z 11 zemí – Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Švýcarsko, Francie, Maďarsko…). V soutěži zasedala uznávaná mezinárodní porota.
Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu
Ostatní
25. května 2022
Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu
Ve středu 25. května 2022 se v návštěvnickém centru Pivovaru Primátor v Náchodě uskutečnila tradiční regionální konference k zahájení turistické sezony s názvem Léto 2022 v Kladském pomezí. Účastníci si od zástupců měst, obcí i turistických atraktivit vyslechli více než dvacet zajímavých prezentací o novinkách, které letos chystají pro návštěvníky.
Trasa Mírového běhu vedla 18. května i přes Červený Kostelec
Sport
20. května 2022
Trasa Mírového běhu vedla 18. května i přes Červený Kostelec
Mírový běh – Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run je neobyčejný běh s hořící pochodní, kterou nesou statisíce dobrovolných běžců přes více než 140 zemí světa. Pochodeň symbolizuje vše, co nás spojuje bez ohledu na naši národnost, kulturu a víru – symbolizuje přátelství, porozumění, mír a harmonii. Každý se může ke štafetě připojit, vložit do pochodně svou dobrou vůli a poslat ji dál do celého světa.
Zobrazit další články