8. září 2022

S novým špičkovým CT přístrojem přichází do náchodské nemocnice prvky umělé inteligence

Rychlý technologický vývoj ve zdravotnictví přináší do nemocnic nové možnosti, které lékařům umožňují stále přesněji a komfortněji diagnostikovat potíže svých pacientů a tím je efektivněji léčit. Cestou výrazné modernizace svého přístrojového vybavení se i díky dotačnímu programu REACT EU vydala i Oblastní nemocnice Náchod. Nejnovějším přírůstkem do rodiny špičkových diagnostických přístrojů je nové CT s prvky umělé inteligence Somatom X.cite, které oproti předchozímu přístroji nabízí řadu benefitů pro pacienty i personál nemocnice.
S novým špičkovým CT přístrojem přichází do náchodské nemocnice prvky umělé inteligence

„Pro naše laboranty je nový CT přístroj výrazně uživatelsky přívětivější a zjednodušuje nám práci. Dále díky rychlejší akvizici umožní vyšetřit více pacientů. Velkým pozitivem je i to, že u většiny vyšetření působí na pacienta oproti předešlému přístroji nižší dávka ionizačního záření. Díky možnosti ovládání pouze z vyšetřovny nám také usnadní práci s covidovými či jinak infekčními pacienty. Dalším benefitem je větší otvor gantry přístroje, díky kterému můžeme vyšetřit i dříve nevyšetřitelné obézní pacienty například před bariatrickými operacemi, dále umožňuje přesnější zaměření při provádění některých intervenčních výkonů jako jsou biopsie, drenážní výkony či kořenové obstřiky,“ vysvětluje benefity nového přístroje primář radiodiagnostického oddělení náchodské nemocnice, MUDr. Marek Strnad.

Nové CT navíc náchodské nemocnici umožnilo nabídnout rozšíření nabízených výkonů a zkvalitnit některá vyšetření. Software přístroje využívá dostupná data o pacientovi, například pohlaví, výšku a věk, a kombinuje je s dalšími specifickými informacemi, získanými při dotazování zdravotníků. Přístroj pak optimalizuje skenovací parametry na míru každému pacientovi, aby zajistil co nejkvalitnější a nejpodrobnější snímky sledované části těla. Pacienti ocení také lepší možnosti v komunikaci s personálem. Radiologičtí asistenti totiž mohou skenování připravit a provést pomocí odnímatelných tabletů a díky tomu mohou u pacientů zůstat až do okamžiku těsně před skenováním a zajistit jejich lepší přípravu. Během samotného skenování jsou pacientům podávány informace o tom, jak dýchat, nejen přes reproduktor, ale také vizuálně a srozumitelně přes displej. To vše napomáhá pacientům během snímkování co nejvíce spolupracovat.

Oblastní nemocnice Náchod je jedním ze dvou zdravotnických zařízení v České republice, kde je tento nejmodernější přístroj instalován. „Nové CT jsme pořídili za bezmála 15 milionů korun díky dotačnímu projektu REACT EU, který má nemocnice lépe připravit na další situace podobné těm, které jsme zažili během covidové epidemie. Tento program umožňuje náchodské, rychnovské a broumovské nemocnici nakoupit nové vybavení v celkové hodnotě přibližně 300 milionů korun,“ vysvětlil ředitel Oblastní nemocnice Náchod RNDr. Bc. Jan Mach.

CT přístroj Somatom X.cite byl pořízen konkrétně z projektu č. CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_121/0016262 s názvem „Rozvoj a modernizace zdravotní péče v ON Náchod - UP Náchod“, na jehož realizaci požádala nemocnice o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, „Výzva č. 98 Rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby“.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Poznejte rozmanitost regionálních výrobků Kladského pomezí
Ostatní
9. září 2022
Poznejte rozmanitost regionálních výrobků Kladského pomezí
Kladské pomezí se již od roku 2016 řadí mezi regiony s vlastní ochrannou známkou regionálních výrobků - Regionální produkt Kladského pomezí. Do této chvíle jich bylo certifikováno více než 20. Najdete mezi nimi různé pochoutky, šperky, keramiku, bytové doplňky, mýdla a koupelové soli, ale také výrobky, které potěší především děti.
Červený Kostelec má želízko v ohni v podnikatelské soutěži Živnostník roku
Ostatní
8. září 2022
Červený Kostelec má želízko v ohni v podnikatelské soutěži Živnostník roku
Ve středu 14. září budou vyhlášeni krajští vítězové 17. ročníku podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku. Deset nejúspěšnějších firem a deset nejúspěšnějších živnostníků regionu bude bojovat o přízeň odborné poroty, získání prestižního titulu a postup do celorepublikového kola. Tento rok se soutěže zúčastní i paní Martina Hloušková z Červeného Kostelce, která se zabývá ruční výrobou bylinných sirupů z léčivých a aromatických rostlin.
Užijte si léto v Kladském pomezí naplno!
Ostatní
13. července 2022
Užijte si léto v Kladském pomezí naplno!
Období prázdnin a letního cestování je v plném proudu, a my pro vás máme pestrou cestovatelskou nabídku na výlety křížem krážem Kladským pomezím. Sbalte si batoh a vzhůru na cesty!
Článek na portálu denik.cz o Červeném Kostelci
Ostatní
30. června 2022
Článek na portálu denik.cz o Červeném Kostelci
V pondělí 20. června 2022 vyšel na portálu denik.cz článek o Červeném Kostelci.
Fotografie v zahradě
Ostatní
23. června 2022
Fotografie v zahradě
V zahradě příběhů je nově nainstalovaná kolekce fotografií studentů Střední průmyslové školy Otty Wichterleho .
Zobrazit další články