7. září 2023

Skautské léto v duchu dobrodružství, přátelství a výzev

Léto je pro nás časem velkých dobrodružství, přátelství a zábavy. Jako každý rok jsme s našimi oddíly vyrazili na očekávané tábory do lesů u Police nad Metují a Nového Města nad Metují. Letošní rok jsme uspořádali celkem 5 běhů - čtyři 14denní tábory a jeden 7denní, pro věkové kategorie od předškoláků po středoškoláky. Každý tábor měl přes 30 účastníků.
Skautské léto v duchu dobrodružství, přátelství a výzev

Nejmladším benjamínkům, malým Lvíčatům (předškolní děti), patřilo tábořiště v Ohnišově třetí červencový týden. Tento rok bylo jejich hlavním úkolem zachránit princeznu Radoslavu z Království dobré nálady, kterou očaroval zlý čaroděj Čárymár věčným spánkem. „Děti musely najít ingredience ke kouzelnému lektvaru, který jim pomohla uvařit hodná čarodějnice Elixíra. Od bludičky dále děti získaly komáří bzučení, vodníkovi pomohly vyčistit rybník a dostaly kouzelnou vodu. Draka, který místo princezen jí sladkosti, děti naučily jíst zdravě, pomohly mu s bolestí zubů a dostaly od něj dračí oheň. A to je jen pár úkolů, které museli naši nejmenší zvládnout. Jak to v pohádkách bývá, vše dobře dopadlo, děti princeznu zachránily, a dokonce na ně čekala královská odměna,“ dodává k průběhu hry vedoucí oddílu Verča Vondroušová.

Pro starší světlušky (holky na 1. stupni ZŠ) byla od jejich vedoucích připravena celotáborová hra podle animovaného filmu V hlavě. Světlušky každý den poznávaly postavu představující emoci, např. Radost, Smutek, Nechuť, Vztek, Strach, které byly v hlavě jejich hlavní hrdinky Loly. Holky Lole pomáhaly s jejich překonáváním, poznávaly důležitost je vnímat a snažit se jim rozumět. „Na táboře jsme pro holky vytvořily táborovou knihovničku, kde si mohly půjčovat knížky nás vedoucích. Oblíbené pak byly i legendární obruče, se kterými se holky snaží překonat rekordy v kroužení,“ představuje střípky jejich tábora vedoucí Panda – Marťa Matysková.

Smečka vlčat (kluci na 1. stupni ZŠ) dováděla na tábořišti v Maršovském údolí prvních 14 dní v červenci. Jejich úkolem bylo přežít na pustém ostrově, na kterém ztroskotali, zmapovat jej, zhotovit si nástroje na hospodaření a obranu proti divokým zvířatům, seznámit se s domorodým kmenem a vrátit se zpět do Evropy. Kluci mohli to, jak se jim daří, sledovat na ručně malované mapě. Tábor se svým vzdělávacím program navštívila i Městská policie z Úpice a předvedla vlčatům, kromě policejních aut, houkaček, vybavení a nástrojů i vyšetřování krádeže s policejním psem! „Co naše kluky baví nejvíce, je hraní fotbalu, vždy a všude“, směje se Středis – Ondra Středa, vedoucí vlčácké smečky. „Ještě bych vyzdvihnul jako vždy vynikající jídlo, nejlepší byly burgery a svíčková.“

A jak se měly naše skautky? (holky na 2. stupni ZŠ a SŠ) Celý letošní tábor měly skautky za úkol vytvořit co nejzajímavější a nejlepší muzeum, ať už co se týče celých expozic, jednotlivých exponátů nebo i celkového zařízení muzea, aby představovalo pro návštěvníky co největší komfort. Každou táborovou hrou se tak ucházely o přízeň sponzora, který jim poskytl peníze, aby takové muzeum mohly vytvořit. Večer se pak týmy utkávaly v často nelítostné dražbě, kde přihazovaly peníze a získávaly to, pro co se společně dřely. Díky hře holky poznávaly i světové umělecké skvosty jako je např. Dívka s perlou nebo socha Davida od Michelangela. „Jelikož ale tábor není jen o hrách, dohromady jsme si užívaly i zdánlivě obyčejné chvilky jako vaření, pečení v táborové peci, dopolední práci, sekání dřeva, sběr chrastí, zpívání u táboráku, hraní baseballu, pití večerního čaje v čajovně nebo velmi oblíbené koupání v řece, protože jsme celý tábor měly krásné počasí,“ prozradila nám Didi – Zdislava Matysková, vedoucí oddílu skautek.

Naši kluci z kostelecké čtyřky (kluci na 2. stupni ZŠ a SŠ) se letos poprvé vydali na tábor do Ohnišova, kde ještě netábořili. Měli díky tomu možnost spát v teepee namísto v podsadových stanech. A to si kluci moc oblíbili. „Usínat s ostatními a u toho poslouchat praskání ohýnku je prostě zážitek na celý život. Každé ráno nás budila trumpeta se znělkou Pirátů z Karibiku. Byla to totiž letošní táborová hra. Přijali jsme mezi sebe dalších 10 nováčků, kteří složili skautský slib, zdolali výzvy, které nás během tábora potkaly, vyzkoušeli jsme spoustu nových věcí a například se nám podařilo nad sebe navázat čtyři hamaky. Prostě další z nezapomenutelných táborů!“ popisuje Tom – Tomáš Semerák, vedoucí oddílu K4.

Naši nejstarší, roveři a rangers, se letošní rok vydali první týden táborů na puťák po krásách Broumovska. Jejich cílem se stala krom krásné přírody i broumovská skupina kostelů od stavitelů českého baroka Kryštofa a Kiliána Ignáce Dietzenhoferů. Společně si vařili na vařičích, stavěli hamakové osady a spali pod širákem. Poté se připojili k oddílům skautů a skautek.

Moc ráda bych touto cestou poděkovala desítkám našich vedoucích, kteří se o naše děti zadarmo starají nejen na táborech, ale i během celého roku a věnují své práci spoustu času, energie a úsilí. Naše velké díky patří také našemu městu, které nás v naší činnosti pravidelně podporuje. Děkujeme!

Klára Meisnerová – vedoucí střediska

 

Babí léto v ZOO

Přijďte strávit zábavné odpoledne plné her a dobrodružství pro mladší školní děti, které pro Vás připravují skauti ze střediska Červený Kostelec. 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Kultura
27. listopadu 2023
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Dolany znají lidé v okolí zejména jako ty „jablečné“ po cestě do Hradce Králové. Do Červeného Kostelce však zavítali „Dolaňáci“ vzdálenější – obyvatelé historické Slavonie, vnitrozemské části dnešního Chorvatska. Stovky kilometrů vážili do našeho města divadelníci a zpěváci z České besedy Dolany, stejně tak i ze skvěle fungující krajanské organizace z tamního Šibovce, dvou obcí na Daruvarsku, tedy z oblasti, kde se Češi (a velmi výrazně právě Východočeši!) za posledních dvě stě let hojně usazovali.
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Ostatní
23. listopadu 2023
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Uvědomujeme si, že každé ráno dostáváme jako dar nový den? V tomto dnu není ničeho příliš mnoho ani příliš málo, nic bezvýznamného ani zbytečného. Tento den, který máme prožít, je jeho mistrovským dílem. Ale my na něj pohlížíme jen jako na jednu stránku z kalendáře označenou číslovkou, měsícem a rokem. Bereme ho na lehkou váhu jen jako list papíru. Měli bychom si každého dne vážit a uvědomovat si, že právě tento den je náš. Každý den je velký dar a nedělejme si starost o zítřejší den.
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Ostatní
14. listopadu 2023
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Nováčci v týmu, elektroinstalace ve spodním patře, jarní údržba, letní prohlídky a plány na další zatraktivnění pro turisty v příštím roce.
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Kultura
2. listopadu 2023
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Je pondělí 25. září 2023. Do podkrovního prostoru Knihovny Břetislava Kafky míří desítky návštěvníků, v davu zahlédneme starostu i místostarostu. Zanedlouho se zde za účasti autora otevře výstava obrazů. Na nich v době svých studií zachytil rodnou Lhotu, Červený Kostelec, okolní přírodu, své přátele, příbuzné, tajné tábory…
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Kultura
5. října 2023
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Tyto v pořadí již devětašedesáté oslavy lidových tradic i letos přinesly do Červeného Kostelce atmosféru, které je třeba si cenit. Folklor, to je zhmotnělá láska i k místu, kde člověk vyrostl, a k prostoru, který utváří jeho osobnost. Vzájemné sdílení lidových kultur z různých míst a kontinentů nás učí porozumění a otevírá mysl.
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Kultura
4. října 2023
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete
Sednout si do trávy s konvičkou čaje, sledovat západ slunce a při tom všem poslouchat živé vystoupení jednoho z nejlepších kytaristů, jaké v naší zemi máme. I takové bylo letošní léto v Trees. Koncerty zde mají už jen díky samotnému místu konání neopakovatelnou atmosféru. Tím největším lákadlem je ovšem programové složení a hvězdný výčet interpretů, které mohou směle konkurovat kulturní nabídce ve městech násobně větších.
Zobrazit další články