17. února 2023

Ulice města rozproudilo masopustní veselí

Do ulic města vyrazil v úterý odpoledne veselý průvod masopustních masek, v jehož čele vyhrával městský dechový orchestr.
Ulice města rozproudilo masopustní veselí

Rozverné masky bavily nejen sebe, ale i přihlížející obyvatele města. Cíl průvodu byl na městské tržnici, kde byl připraven program, krerý zajistily děti ze základní umělecké školy a folklorní soubor Hadářek. Po pořádné veselici přišly na řadu koblihy na posilnění, ty dětem rozdával starosta města. Veselice se vydařila a domů odcházeli spokojení nejen všichni účinkující, ale i ti, kteří se přišli jenom podívat.

Masopustní tradice

Přesto, že masopustní období trvá od 7. ledna do masopustního úterý, v českém prostředí se zachovala především tradice slavit poslední tři dny, také nazývané jako končiny nebo ostatky.

Svůj tradiční scénář má však také poslední čtvrtek v masopustním období, nazývaný jako tučný čtvrtek neboli tučňák. V tento den se konají hlavní přípravy na masopust v podobě zabijačky a pojídá se tradiční pokrm knedlo-zelo-vepřo. Tyto praktiky mají svůj základ v pověrách, které říkají, že na tučný čtvrtek má člověk pít a jíst co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Začátek hlavní masopustní zábavy se pak koná na masopustní neděli. Tento den se organizují taneční zábavy a hodování. Charakteristickými pro tento den byly tzv. jalové hody, které pořádaly zpravidla ženy. Ty zaplatily hospodu a muzikanty a pořádaly zábavu samy pro sebe.

Během masopustního pondělí se v zábavě a tanci pokračuje. Tento den se nejčastěji koná tzv. mužovský bál, na nějž však nemá přístup svobodná chasa. Tradičním zvykem na tomto bále je vyskakování při tanci, které spočívá v představách, že jak vysoko selka při tanci vyskočí, tak vysoko jí poroste obilí (nebo také len nebo konopí).

Vyvrcholení masopustu představuje masopustní úterý. Pro tento den jsou charakteristické průvody maškar, masopustní divadelní představení a obchůzky po domech. Během obchůzek se nesmí vynechat žádný dům z vesnice a mladí muži obíhají před každým z domů kolečko. Samotná obchůzka má vždy svůj daný řád a rozdíly na základě místních tradic. Tento den také nastává vrchol masopustního obřadu, a to loučení se s masopustem. To bývá znázorňované průvodem s márami, na nichž je uložen masopust, představován figurínou nebo živou postavou. Masopust je také někdy symbolizován basou nebo se objevuje v podobě nejbujařejší masky, většinou kobyly. Před celou vesnicí se pak koná soud, na němž je masopust odsouzen a veřejně popraven. Na masopustní úterý večer nakonec probíhá taneční zábava, která trvá pouze do půlnoci a někdy bývá ukončena právě pochováním basy. Ráno na popeleční středu se pak všichni odebírají do kostela pro popelec a zahajují tím postní období.

Zdroj: wikipedia.org

Celou fotogalerii naleznete ZDE!

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Cyklokřížová cesta, Olešnice u Červeného Kostelce
Ostatní
28. března 2023
Cyklokřížová cesta, Olešnice u Červeného Kostelce
V neděli 26. 3. 2023 se konala již tradiční cyklokřížová cesta ke křížům a duchovním zastavením, které jsou v okolí Olešnice u Červeného Kostelce.
Veřejná fotografická výstava v rámci akce Noc Kostelů
Kultura
23. března 2023
Veřejná fotografická výstava v rámci akce Noc Kostelů
Místní pořadatelé se letos rozhodli v rámci akce Noc kostelů uspořádat také veřejnou fotografickou výstavu, které se se svými tematickými snímky můžete účastnit i vy.
Učíme se na Náchodsku
Ostatní
23. března 2023
Učíme se na Náchodsku
V rámci projektu „Učíme se na Náchodsku“ (MAP 3), který realizuje Místní akční skupina Stolové hory, proběhlo na území obcí Náchodska, Policka, Hronovska, Červenokostelecka, Českoskalicka několik zajímavých akcí. Pojďme si ty nejpovedenější připomenout.
Únor v Červeném Kostelci opět patřil milovníkům divadla
Kultura
7. března 2023
Únor v Červeném Kostelci opět patřil milovníkům divadla
Celkem 11 amatérských divadelních spolků nejen z celých Východních Čech se letos představilo divákům během 26. krajské postupové postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla, která se letos konala od čtvrtka 16. do neděle 19. února. Mezi zúčastněnými soubory nechyběl ani místní divadelní spolek NA TAHU se svojí emočně vypjatou inscenací Králičí Nora.
V knihovně Břetislava Kafky proběhla přednáška PhDr. Jana Květiny, Ph.D.
Ostatní
17. února 2023
V knihovně Břetislava Kafky proběhla přednáška PhDr. Jana Květiny, Ph.D.
Proč se právě východní Evropa stala v průběhu 20. století opakovaně svědkem, obětí či viníkem světových konfliktů, genocid a fanatické nenávisti? Do jaké míry lze souhlasit s tvrzením, že státy východní Evropy byly v moderních dějinách Západem pravidelně „házeny přes palubu“? Jak se zrodila ukrajinská identita a které historické argumenty jsou aktuálně používány pro její existenci, či naopak pro její zpochybnění?
Zobrazit další články