4. října 2023

V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete

Sednout si do trávy s konvičkou čaje, sledovat západ slunce a při tom všem poslouchat živé vystoupení jednoho z nejlepších kytaristů, jaké v naší zemi máme. I takové bylo letošní léto v Trees. Koncerty zde mají už jen díky samotnému místu konání neopakovatelnou atmosféru. Tím největším lákadlem je ovšem programové složení a hvězdný výčet interpretů, které mohou směle konkurovat kulturní nabídce ve městech násobně větších.
V Zahradní kavárně Trees hudba doslova kvete

S pořádáním koncertů v Trees začali již před dvanácti lety a od samotného začátku je cílem nabídnout místním posluchačům kvalitní nepodbízivou produkci, zahrnující postupně i ta nejzvučnější jména z českého hudebního rybníčku. Z dřívějších let můžeme jmenovat například Ivana Hlase, Michala Prokopa, Dana Bártu, Anetu Langerovou nebo třeba skupinu Vltava.

V TREES SKORO JAKO “NA KLOBOUČKU”

Po covidové kulturní pauze slavilo Zahradnictví Trees v Červeném Kostelci v roce 2021 shodou okolností 100 let od svého založení. Rozhodli se tedy v létě uspořádat výroční koncert ve Smetanových sadech s hlavní hvězdou Mekym Žbirkou. Na tuto akci navázali ještě v loňském roce ve spolupráci s Davidem Kollerem; logistická náročnost pořádání koncertu mimo vlastní prostory je nicméně přiměla lépe přizpůsobit pro konání větších akcí přímo zahradní kavárnu. Díky většímu pódiu nyní tedy v prostoru zahradnictví mohou bez větších problémů vystoupit i vícečlenné ansámbly nebo větší hudební projekty s rozsáhlejší aparaturou.
Letos toho využili naplno. Koncerty Tomáše Kluse, Michala Pavlíčka. Kamila Střihavky a Anety Langerové proměnily zahradnictví letos v létě doslova v hudební amfiteátr. Jak nadšeně okomentoval produkční koncertů Aleš Žďárský, například Kamil Střihavka „se ve druhé polovině koncertu dostal společně s diváky do takového varu, že Trees opravdu duněl a aplaudoval. Závěrečný přídavek Whole Lotta Love od Led Zeppelin odstartoval frenetický aplaus a všeobecný jásot.“

CO SE CHYSTÁ NA PŘÍŠTÍ ROK

Již nyní v Trees připravují program na příští rok. Jedním z požadavků, na kterých se s interprety domlouvají, je jistá exkluzivita v místě a čase. To prakticky znamená, že na interpreta, jehož vystoupení vám nabídnou právě v Trees, v dohledné době v okolních městech nenatrefíte.
Jedním z cílů je také navázat na úspěšný letošek. Do Trees by měl zavítat například Ota Balage, který by tak symbolicky završil místní samostatná sólová vystoupení slavného tria Baláž-Střihavka-Pavlíček. Kromě toho se milovníci kvalitní hudby už teď mohou těšit například na Čechomor, Radim Hladík Tribute, odložený koncert Vladivojny a zájem zde zahrát projevila i Tonya Graves.

Kateřina Hůlková, redakce zpravodaje

Titulní foto Martin Kábrt

 

PROHLÉDNĚTE SI TAKÉ FOTOGALERIE Z JEDNOTLIVÝCH KONCERTŮ:

Dešti navzdory: Koncert v zahradě Clarinet Factory

Kytarový virtuos Michal Pavlíček zahrál v půlce července v Trees

Zahradní kavárnu Trees koncem července rozburácel Kamil Střihavka s kapelou The Leaders

Aneta Langerová v Trees

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Kultura
27. listopadu 2023
Kterak chorvatští krajané do Kostelce Jiráska přinesli
Dolany znají lidé v okolí zejména jako ty „jablečné“ po cestě do Hradce Králové. Do Červeného Kostelce však zavítali „Dolaňáci“ vzdálenější – obyvatelé historické Slavonie, vnitrozemské části dnešního Chorvatska. Stovky kilometrů vážili do našeho města divadelníci a zpěváci z České besedy Dolany, stejně tak i ze skvěle fungující krajanské organizace z tamního Šibovce, dvou obcí na Daruvarsku, tedy z oblasti, kde se Češi (a velmi výrazně právě Východočeši!) za posledních dvě stě let hojně usazovali.
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Ostatní
23. listopadu 2023
Poselství z Charitní pečovatelské služby: Každé ráno dostáváme nový den
Uvědomujeme si, že každé ráno dostáváme jako dar nový den? V tomto dnu není ničeho příliš mnoho ani příliš málo, nic bezvýznamného ani zbytečného. Tento den, který máme prožít, je jeho mistrovským dílem. Ale my na něj pohlížíme jen jako na jednu stránku z kalendáře označenou číslovkou, měsícem a rokem. Bereme ho na lehkou váhu jen jako list papíru. Měli bychom si každého dne vážit a uvědomovat si, že právě tento den je náš. Každý den je velký dar a nedělejme si starost o zítřejší den.
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Ostatní
14. listopadu 2023
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Nováčci v týmu, elektroinstalace ve spodním patře, jarní údržba, letní prohlídky a plány na další zatraktivnění pro turisty v příštím roce.
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Kultura
2. listopadu 2023
Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí
Je pondělí 25. září 2023. Do podkrovního prostoru Knihovny Břetislava Kafky míří desítky návštěvníků, v davu zahlédneme starostu i místostarostu. Zanedlouho se zde za účasti autora otevře výstava obrazů. Na nich v době svých studií zachytil rodnou Lhotu, Červený Kostelec, okolní přírodu, své přátele, příbuzné, tajné tábory…
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Kultura
5. října 2023
Jednota v rozmanitosti – cenné poselství festivalu
Tyto v pořadí již devětašedesáté oslavy lidových tradic i letos přinesly do Červeného Kostelce atmosféru, které je třeba si cenit. Folklor, to je zhmotnělá láska i k místu, kde člověk vyrostl, a k prostoru, který utváří jeho osobnost. Vzájemné sdílení lidových kultur z různých míst a kontinentů nás učí porozumění a otevírá mysl.
Zobrazit další články