2. dubna 2024

Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění

Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění

Iva Valerová, která má za sebou zkušenosti z interního a chirurgického oddělení nemocnice v Náchodě, nastoupila na pozici vrchní sestry tehdy ještě neexistujícího mobilního hospice v Červeném Kostelci v roce 2008.

Začátky této činnosti byly značně složité, jak sama Iva Valerová vzpomíná: „K pacientům jsme jezdili autobusem, nebo služebním Trabantem. Lékařům jsem volala z telefonní budky. Léky jsem nosila v batohu na zádech, a když jsem potřebovala lékaře domů za pacientem, naložila jsem ho do Trabanta a vyrazili jsme na návštěvy.“

Po dvou letech příprav byl v roce 2010 Mobilní hospic Anežky České založen. A Iva Valerová zůstává na pozici vrchní sestry dodnes. Nejenže položila základy služby, ale své zkušenosti v průběhu let ochotně předávala dalším kolegům a kolegyním z oboru. Václav Šafka, současný vedoucí lékař Mobilního hospice Anežky České, říká, „Ivu jen tak něco nezastaví. Když jedná v zájmu dobra, je to pionýr, partyzán, jde do toho srdcem a nenechá se zviklat.“

Iva Valerová se stala první laureátkou ceny Cicely Saunders za péči o pacienty a také za dlouhodobý přínos v oblasti paliativní péče. Ocenění je udělováno s laskavým souhlasem Institutu Cicely Saunders a nese jméno britské zakladatelky moderního hospicového hnutí. „Cicely Saunders je dáma, která, troufám si říct, byla revolucionářkou v poskytování péče u pacientů v závěru života. Byla zdravotní sestrou, poté studovala medicínu a sociální práci a dokázala v sobě obsáhnout celou multidisciplinaritu paliativního týmu. Svým odvážným přístupem dokázala tehdy zatřást zdravotnictvím,“ popsal myšlenku, která stála za udělením ocenění, Martin Loučka, ředitel Centra paliativní péče, „popsala nyní již známý koncept tzv. totální bolesti, kde upozorňovala na to, že pacienti mohou stejně intenzivně trpět mnohem více než pouze fyzickou bolestí a že tyto starosti se mohou manifestovat fyzickými symptomy. A že pokud nepochopíme kvalitu života jako téma v závěru života, pak se nebudeme schopni o pacienty dobře starat.“

Hospicová péče na poli zdravotnictví vyniká svým zaměřením, kdy léčba pacienta z důvodu pokročilé fáze nemoci již nemá za cíl příčiny potíží odstranit, ale zajistit maximální kvalitu života a úlevu od projevů onemocnění. Službu zajišťuje tzv. multidisciplinární tým, jehož součástí jsou lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelé, sociální pracovníci, psychoterapeuti a duchovní. V hospicové péči je cílem celistvý přístup, který zahrnuje nejen léčbu fyzickou, ale i naplnění duševních, sociálních a duchovních potřeb pacienta i jeho blízkých.

Cena Cicely Saunders v sobě spojuje význam práce zdravotních sester, jako klíčové součásti celého týmu, který se stará o pacienty v závěru života. „Je to dobře, protože odvádíme nezanedbatelný kus práce a moc děkuji, že i o sestrách bude víc slyšet, protože si myslím, že si to opravdu zasloužíme,“ pronesla při přebírání ocenění Iva Valerová a doplnila, „kdybych neměla skvělé kolegyně a kolegy, tak bych tu dnes nestála, protože ta práce není práce jednotlivce, ale celého týmu. Moc děkuji, mám z toho opravdu radost.“

Bc. Michal Klemm
projektový manažer, pracovník FR+PR

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Letní sezona v kempu Brodský je i přes probíhající rekonstrukci hlavní budovy v plném proudu
Ostatní
17. července 2024
Letní sezona v kempu Brodský je i přes probíhající rekonstrukci hlavní budovy v plném proudu
Letošní rekonstrukce hlavní budovy s restaurací se oproti původním plánům protáhla, provozovatelé kempu nicméně provedli určitá opatření, kterými se návštěvníkům kempu snaží jejich pobyt maximálně zpříjemnit a zajistit, aby jim nic nechybělo.
Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?
Kultura
8. července 2024
Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?
70. ročník Mezinárodního folklorního festivalu se nezadržitelně blíží. 14. – 18. srpna můžeme v Červeném Kostelci opět přivítat folklorní špičku z celého světa a dosyta si užít krásného folkloru a tance. A na co se letos můžete těšit?
Slavnostní předání pamětních listů posluchačům VU3V a nabídka kurzů na další semestr
Kultura
8. července 2024
Slavnostní předání pamětních listů posluchačům VU3V a nabídka kurzů na další semestr
Dne 17. června jsme slavnostním předáním pamětních listů a výkazů o studiu v programu Celoživotního vzdělávání při Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze ukončili letní, a pro posluchače i pro nás, konzultační středisko Knihovny Břetislava Kafky ČK, první semestr studia.
Významná jubilea červenokostelecké dopravy
Kultura
8. července 2024
Významná jubilea červenokostelecké dopravy
V letošním roce si připomínáme několik důležitých milníků spojených se zdejší dopravou. Roku 1859 projel první vlak z Jaroměře do Svatoňovic. V roce 1924 byla zahájena stavba nové nádražní budovy a v roce 1969 bylo vybudováno autobusové nádraží. Vraťme se tedy krátce do historie.
Děkujeme za Srdce s láskou darované – srdíčkový strom pro pracovníky Hospice
Ostatní
28. června 2024
Děkujeme za Srdce s láskou darované – srdíčkový strom pro pracovníky Hospice
Druhá třída ZŠ Lhota se zapojila do soutěže Srdce s láskou darované a se svým projektem si vybrali právě náš Hospic Anežky České. Děti vyrobily srdce ze studeného porcelánu, které navěsily na vrbové větvičky.
Vyšel 68. sborník Rodným krajem
Ostatní
20. června 2024
Vyšel 68. sborník Rodným krajem
Vyšlo 68. číslo časopisu Rodným krajem, který je opět vrchovatě naplněný články o místní historii, zajímavých osobnostech nebo pozoruhodných kulturních událostech.
Zobrazit další články