2. dubna 2024

Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění

Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění

Iva Valerová, která má za sebou zkušenosti z interního a chirurgického oddělení nemocnice v Náchodě, nastoupila na pozici vrchní sestry tehdy ještě neexistujícího mobilního hospice v Červeném Kostelci v roce 2008.

Začátky této činnosti byly značně složité, jak sama Iva Valerová vzpomíná: „K pacientům jsme jezdili autobusem, nebo služebním Trabantem. Lékařům jsem volala z telefonní budky. Léky jsem nosila v batohu na zádech, a když jsem potřebovala lékaře domů za pacientem, naložila jsem ho do Trabanta a vyrazili jsme na návštěvy.“

Po dvou letech příprav byl v roce 2010 Mobilní hospic Anežky České založen. A Iva Valerová zůstává na pozici vrchní sestry dodnes. Nejenže položila základy služby, ale své zkušenosti v průběhu let ochotně předávala dalším kolegům a kolegyním z oboru. Václav Šafka, současný vedoucí lékař Mobilního hospice Anežky České, říká, „Ivu jen tak něco nezastaví. Když jedná v zájmu dobra, je to pionýr, partyzán, jde do toho srdcem a nenechá se zviklat.“

Iva Valerová se stala první laureátkou ceny Cicely Saunders za péči o pacienty a také za dlouhodobý přínos v oblasti paliativní péče. Ocenění je udělováno s laskavým souhlasem Institutu Cicely Saunders a nese jméno britské zakladatelky moderního hospicového hnutí. „Cicely Saunders je dáma, která, troufám si říct, byla revolucionářkou v poskytování péče u pacientů v závěru života. Byla zdravotní sestrou, poté studovala medicínu a sociální práci a dokázala v sobě obsáhnout celou multidisciplinaritu paliativního týmu. Svým odvážným přístupem dokázala tehdy zatřást zdravotnictvím,“ popsal myšlenku, která stála za udělením ocenění, Martin Loučka, ředitel Centra paliativní péče, „popsala nyní již známý koncept tzv. totální bolesti, kde upozorňovala na to, že pacienti mohou stejně intenzivně trpět mnohem více než pouze fyzickou bolestí a že tyto starosti se mohou manifestovat fyzickými symptomy. A že pokud nepochopíme kvalitu života jako téma v závěru života, pak se nebudeme schopni o pacienty dobře starat.“

Hospicová péče na poli zdravotnictví vyniká svým zaměřením, kdy léčba pacienta z důvodu pokročilé fáze nemoci již nemá za cíl příčiny potíží odstranit, ale zajistit maximální kvalitu života a úlevu od projevů onemocnění. Službu zajišťuje tzv. multidisciplinární tým, jehož součástí jsou lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelé, sociální pracovníci, psychoterapeuti a duchovní. V hospicové péči je cílem celistvý přístup, který zahrnuje nejen léčbu fyzickou, ale i naplnění duševních, sociálních a duchovních potřeb pacienta i jeho blízkých.

Cena Cicely Saunders v sobě spojuje význam práce zdravotních sester, jako klíčové součásti celého týmu, který se stará o pacienty v závěru života. „Je to dobře, protože odvádíme nezanedbatelný kus práce a moc děkuji, že i o sestrách bude víc slyšet, protože si myslím, že si to opravdu zasloužíme,“ pronesla při přebírání ocenění Iva Valerová a doplnila, „kdybych neměla skvělé kolegyně a kolegy, tak bych tu dnes nestála, protože ta práce není práce jednotlivce, ale celého týmu. Moc děkuji, mám z toho opravdu radost.“

Bc. Michal Klemm
projektový manažer, pracovník FR+PR

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Kultura
5. dubna 2024
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Ačkoli se to nezdá, Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, který bude letos probíhat od 14. do 18. srpna, již klepe na dveře.
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Kultura
3. dubna 2024
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Vážení posluchači, rodiče a návštěvníci programů ZUŠKY, s přicházejícím jarem škola vstupuje do období naplněného spoustou očekávání v podobě soutěží, výtvarných presentací, krásných koncertů a představení. Je to jedno z nejhezčích období, kdy můžeme se žáky zúročit čas příprav na projekty školy, na které jsme se společně dlouhé měsíce připravovali.
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Sport
2. dubna 2024
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Klub turistů Červený Kostelec, který v letošním roce slaví 105 let od svého založení, hodnotil v pátek 8. března, na výroční členské schůzi svou činnost za rok 2023. Hosty na tomto jednání byli i starosta města Tomáš Prouza, předseda PTTK Zabkowice Jerzy Piasecki, zástupci kulturního a turistického centra Zabkowic Jerzy Organiščiak a Piotr Ancavski. Na VČS přijelo také našich sedm bývalých členů, kteří byli v našem klubu před padesáti lety členy turistického oddílu mládeže.
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Kultura
21. března 2024
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Projekt ČAPEK, který vznikl v roce 2018 u příležitosti 100. výročí od založení Československé republiky, mapuje život Josefa, Karla a Heleny Čapkových v jejich rodném Královéhradeckém kraji. Prostřednictvím praktické tištěné mapy a webových stránek již sedmým rokem provází návštěvníky atraktivními místy našeho regionu, která jsou se slavnou sourozeneckou trojicí spjata. Letos se projekt dočká hned několika novinek.
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Ostatní
20. března 2024
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Projekt Učíme se na Náchodsku – MAP 4 (reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_017/0008475) věnující se vzdělávání na úrovni základních a mateřských škol v našem regionu se v roce 2024 kromě pracovníků škol zaměřuje více než kdy jindy na děti a žáky, ale také na zřizovatele místních škol, tedy starosty, místostarosty obcí Náchodska nebo pracovníky odboru školství při městském úřadu.
Zobrazit další články