Cyklovýlet na prozkoumání sluje Českých bratří pod Ostaší

Adresa: Ostaš

Vydejte se s námi na zajímavý skalní útvar pod stolovou horou Ostaš. Ve skalách leží ukryta 30 m dlouhá sluj Českých bratří, kde podle pověsti pronásledovaní evangelíci konali tajné bohoslužby. Sluj je přístupná zeleně značenou stezkou na Kočičí skály, z níž je sem vedena odbočka.

Vzdálenost je tentokrát větší, takže je cesta plánována jako cyklovýlet. Doporučujeme vyjet z Červeného Kostelce z autobusového nádraží ulicí Palackého značenou cyklostezkou 4018/4095, která následně pokračuje ve Lhotě ulicí Bratří Čapků (tady se cyklostezka ve Lhotě rozděluje – vy budete pokračovat pořád rovně po trase 4095), dále do polí, pokračujete po trase 4095 do Rtyně v Podkrkonoší (vede souběžně se zelenou turistickou trasou). Dojedete na začátek Rtyně (rozcestí před místním kostelem a hřbitovem), pojedete vpravo stále po cyklotrase 4095, kdy projedete středem města a pojedete dále (souběžně se žlutou turistickou trasou) až na rozcestí Rtyně v Podkrkonoší (žel. stanice), přejedete železniční trať a po trase 4094 vyjedete nahoru na Odolov. Od Památníku cesty osvobození na Odolově to už zase bude z kopce dolů, pojedete zase po cyklotrase 4094 do Staré Jívky a následně až do Stárkova (možnost občerstvení).

Ze Stárkova vede cyklotrasa 4094 kolem Solovického Dvora přes Vlásenku do České Metuje Tady se na rozcestí před obecním úřadem napojíte na cyklotrasu 22/4003, která vás dovede do Žďáru nad Metují (projedete kolem železniční zastávky), kde se potom na rozcestí vydáte vlevo a pojedete po cyklotrase 4003 směrem na Ostaš. Na rozcestí Křížek u parkoviště chatové osady Ostaš odbočíte vlevo ze značené cyklostezky 4003, vydáte se po zelené turistické trase směr na Kočičí skály a následně pak na rozcestí Nad Slují Českých bratří odbočíte (stále po zelené turistické trase) vpravo. Celková délka této trasy je 25 km.
Cestu zpět můžete absolvovat stejně jako při příjezdu, ale obráceně. Případně se můžete ve Ždáru nad Metují vydat vlevo (přijedete po cyklotrase 4003), kdy se napojíte na cyklotrasu 22, tato trasa vás dovede do Police nad Metují a následně přes Velké Petrovice, rozcestí Na Mýtě, Velký Dřevíč (žel. st.), až do Hronova. Odtud se můžete vydat po zelené turistické trase přes Hájek (projedete kolem pevnostního srubu T-S 5), přes Kostelecké Končiny až do Červeného Kostelce. Tato zpáteční trasa měří cca 22 km.

Přejeme příjemnou zábavu a pěkné počasí na cestu.

Ing. R. Kejzlar, IC Č. Kostelec, foto: archiv Branky, s.r.o.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.