Pramen Špinky

Na katastrálním území Červeného Kostelce pramení regionálně významný potok „Špinka“.

Potok Špinka, po kterém je pojmenován i rekreanty vyhledávaný rybník „Špinka“, je významným regionálním potokem. Jeho celoroční prameniště se nachází pod „Končinským kopcem" – 530 mnm. To, že se jedná o vydatnější zdroj vody, je patrné i z existence blízkých zdrojů vody na Borku a Bedně o vydatnosti 9 a 4 l/s. Na úbočí se nachází ještě jedno prameniště, ale to je cyklické a v letních měsících vyschlé. Potok napájí rybník Čermák, Brodský a již zmiňovanou Špinku. Za její hrází vtéká do vymletého koryta pod Bukovou horou a v Řešetově Lhotě se zleva vlévá do Olešnice.

To že se jedná o vlhčí místo je patrné z leteckých snímků z posledních let (a to přesně 2014, 2012, 2009, 2006, 2003 a 2000) na webu http://lms.cuzk.cz/lms/ - NÁRODNÍHO ARCHIVU LETECKÝCH MĚŘICKÝCH SNÍMKŮ nebo na webu https://kontaminace.cenia.cz/ - Národní inventarizace kontaminovaných míst, kde lze prolínat snímek z roku 1953 se snímkem z roku 2009.

 Během vegetačního období není tento pramen pohodlně dostupný, a proto se nabízí například letošní holomrazy k návštěvě a prohlídce tohoto zajímavého místa. I v mrazivém období voda z prameniště stále vyvěrá.

Přesnou polohu prameniště najdete na souřadnicích: 50.4764167N, 16.1088486E

Pramen potoka si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích a na videu: https://youtu.be/bWqlYxJGNAU

Redakce ČKZP

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.