Svatojakubská cesta

Náchodský region protíná nově značená Svatojakubská cesta Krzeszow - Broumov - Kácov. Vychází z polského významného poutního místa Krzeszów, kde se napojuje na síť polských Svatojakubských cest. Na české straně se u Kácova napojuje na jihočeskou trasu.

Svatojakubská cesta nebo Cesta svatého Jakuba (španělsky Camino de Santiago) je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou k hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Trasy jsou značené moderním turistickým značením svatojakubské mušle a procházejí většinou historickými poutními směry.

Na polské straně prochází trasa nedaleko od našich hranic významným poutním místem Wambierzyce. Jedná se o původně české poutní místo, hojně navštěvované již v barokní době. Kousek za Vambeřicemi vstupuje trasa na naše území a míří do Broumova. 

Po překročení česko-polské hranice vede východočeská trasa magickou krajinou CHKO Broumovsko, budovanou po staletí benediktiny z kláštera v Broumově. Lemují ji pískovcová skalní města, na Hvězdě překračuje Broumovské stěny, pak míří do Police nad Metují a dále na Hronov, Červený Kostelec, Českou Skalici a do Babiččina údolí. Během putování jistě upoutá poutníkovu pozornost Kuks. Za ním trasa pokračuje podél řeky Labe a společně s ní do Polabské roviny na Jaroměř, Hradec Králové, Pardubice a Přelouč. V úseku za Přeloučí je třeba zmínit drobné románské kostelíky. Dále pak cesta míří přes cíp Železných Hor do Záboří nad Labem, kde Labe opouští a stáčí se směrem ke Kutné Hoře. Ještě před ní je však třeba v obci Jakub navštívit jeden z nejhezčích kostelů sv. Jakuba, který pochází také z doby románské a v tomto slohu zůstal jako jeden z mála zachován. Pak už následuje Kutná Hora, k níž jakožto městu zapsanému na Seznamu světového dědictví UNESCO není co dodat. Závěrečná část Východočeské trasy prochází údolím Vrchlice na Kácov k Sázavě a pak se napojuje na trasu Jihočeskou směřující na Český Krumlov a dále na Passau, slavné poutní místo Altötting a Mnichov. Tímto se nová Východočeská trasa stává součástí evropské sítě Svatojakubských cest.

Na cestě je pro poutníky připraven dostatek míst, kde si můžou odpočinout či na noc složit hlavu pod přístřeším. Jedním z míst, které na oficiálních stránkách nenajdete je fara na Boušíně, která se sama zapojila.

Fara na Boušíně poskytuje pro poutníky, kteří se vydají po nově značené Svatojakubské cestě do Santiago de Compostela, skromné zázemí. Jak uvedl kostelník na Boušíně Marcel Dostál, tak jsou připraveni pro pět až šest poutníků zajistit střechu nad hlavou a vodu. „Stravu neposkytujeme, jelikož na to nejsme zařízeni. Tu si musí každý obstarat sám," doplnil Dostál. Pro poutníky je na Boušíně skromný nocleh poskytován bezplatně.

Dalším místem na červenokostelecku, kde je pro poutníky připraveno zázemí, je Středisko volného času Háčko v Červeném Kostelci.

Tam nabízejí celoroční pobyty v novém podkrovním ubytování na pokojích se dvěma až šesti lůžky. Zde si je možné objednat rovněž teplé jídlo, které je dovážené z kuchyně Hospice Anežky České. Více informací najdete na webových stránkách Háčka.

Podrobné informace o Svatojakubské cestě najdete na webových stránkách: www.ultreia.cz nebo na facebooku: Ultreia os 

 

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.