8. července 2024

Významná jubilea červenokostelecké dopravy

V letošním roce si připomínáme několik důležitých milníků spojených se zdejší dopravou. Roku 1859 projel první vlak z Jaroměře do Svatoňovic. V roce 1924 byla zahájena stavba nové nádražní budovy a v roce 1969 bylo vybudováno autobusové nádraží. Vraťme se tedy krátce do historie.
Významná jubilea červenokostelecké dopravy

Život ve zdejším podhorském kraji plynul v 19. století tiše a klidně. Kratší cesty se podnikaly pěšky, delší silničními povozy s koňmi. Nutné úřední a obchodní cesty na velké vzdálenosti se po bedlivé přípravě uskutečňovaly buď sjednanou dopravou, nebo později pravidelným dostavníkovým spojem. Zboží bylo dováženo formany. Jednalo se o spoje většinou do nitra Čech, do Hradce Králové a Prahy. Až později byla zavedena doprava pošty a osob poštovním omnibusem, který zajížděl pravidelně do Náchoda. Takto se jezdilo až do roku 1912.

Zrychlené životní tempo společnosti si vynutilo rychlejší dopravní prostředek, a tak bylo přistoupeno ke stavbě železniční dráhy. Při zakládání drah bylo v prvé řadě pamatováno na to, aby bylo také zajištěno spojení do zahraničí. Rakouská a saská vláda proto podepsala 24. dubna 1853 smlouvu na stavbu dráhy ze Žitavy do Liberce. Rakouská vláda měla v úmyslu zajistit napojení této dráhy do severovýchodních Čech, neboť skrze tuto velmi průmyslově frekventovanou oblast tehdy žádná dráha nevedla. Dne 22. dubna 1855 se v Hostinném konala schůze podnikatelů a živnostníků, kteří se zasazovali o stavbu železnice. O rok později udělila vláda koncesi ke stavbě dráhy z Liberce do Pardubic a k odbočce z Josefova do Svatoňovic. Nazvána byla Jiho-severoněmeckou spojovací drahou. Stavba pokračovala ve vysokém tempu, a tak již roku 1859 mohl přes naše město projet první vlak.

O 63 let později Národní shromáždění schválilo finanční subvenci na stavbu nové nádražní budovy v Červeném Kostelci. Dne 25. června 1923 byla stavba zahájena. O den později byl proveden výkop základů stavební firmou Dr. Ant. Liebscher pod vedením architekta Františka Tomka z Prahy. Stavba byla dokončena 24. června 1924 a převzata 9. července téhož roku. Provoz nové budovy byl zahájen 5. září 1924. Spojení s městem fungovalo díky autobusové zastávce. Autobusová spojení však nebyla tak frekventovaná jako dnes. První veřejná linka, kterou zajišťovala Správa poštovní autobusové dopravy, byla zahájena 25. 4. 1922 z Červeného Kostelce do Náchoda. V druhé polovině 30. let minulého století již jezdily pravidelné autobusové spoje z Červeného Kostelce do Úpice, Náchoda, Hronova, Stárkova a Hořiček. Dokud byl poblíž centra Velký rybník (Rybčina), parkovaly autobusy na náměstí vedle mariánského sloupu. Po vysušení rybníka Rybčiny bylo zbudováno autobusové nádraží poblíž centra, které bylo uvedeno do provozu roku 1969. Dopravu na Náchodsku provozoval do roku 1989 podnik ČSAD Hradec Králové, poté ČSAD Ústí nad Orlicí.

Dne 24. 5. 1998 vyjely na prvních 6 linek autobusy nové společnosti CDS, s. r. o., která je dnes největším přepravcem v našem regionu.

Tímto příspěvkem vás zveme ke zhlédnutí venkovní panelové výstavy v parku u autobusového nádraží, na které se dozvíte řadu dalších zajímavostí k místní dopravě.

Za Vlastivědný spolek při MKS Červený Kostelec,
Mgr. Richard Švanda

 

POZVÁNKA NA VÝSTAVU

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Letní sezona v kempu Brodský je i přes probíhající rekonstrukci hlavní budovy v plném proudu
Ostatní
17. července 2024
Letní sezona v kempu Brodský je i přes probíhající rekonstrukci hlavní budovy v plném proudu
Letošní rekonstrukce hlavní budovy s restaurací se oproti původním plánům protáhla, provozovatelé kempu nicméně provedli určitá opatření, kterými se návštěvníkům kempu snaží jejich pobyt maximálně zpříjemnit a zajistit, aby jim nic nechybělo.
Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?
Kultura
8. července 2024
Co bude letos k vidění na jubilejním 70. ročníku MFF?
70. ročník Mezinárodního folklorního festivalu se nezadržitelně blíží. 14. – 18. srpna můžeme v Červeném Kostelci opět přivítat folklorní špičku z celého světa a dosyta si užít krásného folkloru a tance. A na co se letos můžete těšit?
Slavnostní předání pamětních listů posluchačům VU3V a nabídka kurzů na další semestr
Kultura
8. července 2024
Slavnostní předání pamětních listů posluchačům VU3V a nabídka kurzů na další semestr
Dne 17. června jsme slavnostním předáním pamětních listů a výkazů o studiu v programu Celoživotního vzdělávání při Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze ukončili letní, a pro posluchače i pro nás, konzultační středisko Knihovny Břetislava Kafky ČK, první semestr studia.
Děkujeme za Srdce s láskou darované – srdíčkový strom pro pracovníky Hospice
Ostatní
28. června 2024
Děkujeme za Srdce s láskou darované – srdíčkový strom pro pracovníky Hospice
Druhá třída ZŠ Lhota se zapojila do soutěže Srdce s láskou darované a se svým projektem si vybrali právě náš Hospic Anežky České. Děti vyrobily srdce ze studeného porcelánu, které navěsily na vrbové větvičky.
Vyšel 68. sborník Rodným krajem
Ostatní
20. června 2024
Vyšel 68. sborník Rodným krajem
Vyšlo 68. číslo časopisu Rodným krajem, který je opět vrchovatě naplněný články o místní historii, zajímavých osobnostech nebo pozoruhodných kulturních událostech.
Zobrazit další články