5. ledna 2024

Zemřel akademický malíř Josef Kulda

Ve středu 29. listopadu 2023 opustil náš svět Josef Kulda. Rozloučení se zesnulým se konalo 11. prosince v bazilice na pražském Strahově. Pohřben byl v Dejvicích na hřbitově u kostela sv. Matěje.
Zemřel akademický malíř Josef Kulda

Josef Kulda se narodil 28. února 1926 ve Lhotě za Červeným Kostelcem a mládí prožil se svými bratry a rodiči v domku poblíž tzv. Kuldova lomečku. Po vojenské službě absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a po studiích zůstal trvale v Praze. Do rodného kraje se však stále rád vracel. Navzdory komunistickému režimu zůstal věrný své víře. Profesně se věnoval především restaurování sakrálních památek.

Z iniciativy jeho starší dcery Marie se na podzim roku 2023 uskutečnila velmi úspěšná výstava jeho kreseb, v nichž zachytil náš kraj i jeho obyvatele. Na vernisáži zavzpomínal na své výtvarné začátky v loutkovém divadle i během vojenské služby. Ještě před výstavou navštívil také oslavy 120 let lhotecké školy, do které kdysi sám coby malý žák chodíval. Všichni, kdo se s ním v těch dnech setkali, obdivovali jeho vitalitu i paměť a nikdo z nás nepomyslel na to, že to bude jeho poslední rozloučení s naším krajem.

Jan Kafka

..............................................

Fotogalerii z vernisáže výstavy Kraj mého mládí naleznete ZDE.

..............................................

Vernisáž výstavy Josef Kulda: Kraj mého mládí

Červenokostelecký zpravodaj 11/2023

Je pondělí 25. září 2023. Do podkrovního prostoru Knihovny Břetislava Kafky míří desítky návštěvníků, v davu zahlédneme starostu i místostarostu. Zanedlouho se zde za účasti autora otevře výstava obrazů. Na nich v době svých studií zachytil rodnou Lhotu, Červený Kostelec, okolní přírodu, své přátele, příbuzné, tajné tábory…

Svou školní docházku zahajoval Josef Kulda v době, kdy na Hradě sídlil T. G. Masaryk. Gymnaziální studia mu nejprve zkomplikovala okupace v roce 1938 a jejich úspěšné absolvování nakonec znemožnila válka. Spolupráci s nadaným loutkářem Adolfem Šrůtkem i orelským divadlem ukončily události roku 1948, které vedly jak ke Šrůtkově emigraci, tak k rozpuštění orelské organizace. V temném roce 1950, v době vojenské prezenční služby, bez ohledu na obrovské riziko, pomáhal při útěku z vězení právničce a političce Aleně Ticháčkové. Podílel se také na ilegálních táborech, které pro kostelecké ministranty organizoval Jan Pazdera. V padesátých letech se Josefu Kuldovi podařilo vystudovat Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V hlavním městě také trvale zakotvil.

Nyní je mu 97 let. Sedí se svou manželkou Marií v čele výstavní síně a s úsměvem vzpomíná na začátky v loutkovém divadle, na vojnu, kde vyzdobil kasárna slováckými motivy, na studia v Praze. V obecenstvu skromně naslouchají dcery Marie a Karolína, které tu se svými dětmi a přáteli pro návštěvníky vernisáže připravily opulentní hostinu. Právě dcera Marie Kuldová, odborná pracovnice Národního památkového ústavu, byla iniciátorkou celé akce. Před několika lety oslovila Město Červený Kostelec s nabídkou zapůjčení otcových kreseb. A poté neúnavně mailovala, vozila z Prahy další a další obrazy, sháněla podklady...

V závěru oficiální části zazní mnohá poděkování. Díky patří samozřejmě Josefu Kuldovi a jeho rodině. Ředitelce knihovny Markétě Šolcové a ostatním zaměstnankyním knihovny za pomoc s přípravou. Vojtěchu Kábrtovi a jeho dětem za krásný hudební doprovod. Martě Koliskové z Boušína za zapůjčení některých obrazů. Janu Machovi a Luboši Křivdovi za pomoc s instalací obrazů. Jiřímu Regnerovi za tisk materiálů.

Dozněl potlesk. Kolem Josefa Kuldy se seskupují dávní známí, přátelé, příbuzní. Vzpomínáte si na mne? A Josef Kulda živě vypráví, vzpomíná, vysvětluje. Teprve v pozdních večerních hodinách se sál vyprázdnil. Marie a Karolína Kuldovy sklízejí poslední zbytky občerstvení. Paní ředitelka zhasíná světla a zamyká hlavní vchod. Všichni jsou spokojeni. Dobrá věc se podařila.

Jan Kafka

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Další články
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Kultura
5. dubna 2024
Čechomor & Lucie Bílá: Exkluzivní hudební spojení zahájí 70. ročník folklorního festivalu
Ačkoli se to nezdá, Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, který bude letos probíhat od 14. do 18. srpna, již klepe na dveře.
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Kultura
3. dubna 2024
Kulturou nabité jaro se ZUŠkou
Vážení posluchači, rodiče a návštěvníci programů ZUŠKY, s přicházejícím jarem škola vstupuje do období naplněného spoustou očekávání v podobě soutěží, výtvarných presentací, krásných koncertů a představení. Je to jedno z nejhezčích období, kdy můžeme se žáky zúročit čas příprav na projekty školy, na které jsme se společně dlouhé měsíce připravovali.
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Sport
2. dubna 2024
Hadařská 25: vydejte se s klubem turistů opět na Vízmburk
Klub turistů Červený Kostelec, který v letošním roce slaví 105 let od svého založení, hodnotil v pátek 8. března, na výroční členské schůzi svou činnost za rok 2023. Hosty na tomto jednání byli i starosta města Tomáš Prouza, předseda PTTK Zabkowice Jerzy Piasecki, zástupci kulturního a turistického centra Zabkowic Jerzy Organiščiak a Piotr Ancavski. Na VČS přijelo také našich sedm bývalých členů, kteří byli v našem klubu před padesáti lety členy turistického oddílu mládeže.
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ostatní
2. dubna 2024
Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění
Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Kultura
21. března 2024
Kladské pomezí: Připravujeme novinky v projektu ČAPEK!
Projekt ČAPEK, který vznikl v roce 2018 u příležitosti 100. výročí od založení Československé republiky, mapuje život Josefa, Karla a Heleny Čapkových v jejich rodném Královéhradeckém kraji. Prostřednictvím praktické tištěné mapy a webových stránek již sedmým rokem provází návštěvníky atraktivními místy našeho regionu, která jsou se slavnou sourozeneckou trojicí spjata. Letos se projekt dočká hned několika novinek.
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Ostatní
20. března 2024
Od dětských čtenářů až ke starostům: MAP přináší na Náchodsko pestrou paletu akcí
Projekt Učíme se na Náchodsku – MAP 4 (reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_017/0008475) věnující se vzdělávání na úrovni základních a mateřských škol v našem regionu se v roce 2024 kromě pracovníků škol zaměřuje více než kdy jindy na děti a žáky, ale také na zřizovatele místních škol, tedy starosty, místostarosty obcí Náchodska nebo pracovníky odboru školství při městském úřadu.
Zobrazit další články