27. srpna 2021

67. Mezinárodní folklorní festival je za námi!

Čas neúprosně běží a nechává za sebou spoustu krásných zážitků. Jinak tomu není ani v případě 67. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu, který se odehrál v přírodním areálu u divadla J. K. Tyla. Bohužel i festivalu se dotklo řádění celosvětové pandemie, a proto byl i tento ročník spíše komorní, co se týče účasti zahraničních skupin. Pořadatelé si však náramně poradili s tímto nedostatkem a program vyplnili například skvělou hudební vložkou v podaní koncertu Tomáše Kluse s Police Symphony Orchestra či koncertem Malina brothers a účastí folklorních skupin z našich luhů a hájů.

Vystoupení Tomáše Kluse s Police Symphony Orchestra zahájilo 67. Mezinárodní folklorní festival

Dne 18. srpna 2021 se otevřely brány přírodního areálu u divadla J. K. Tyla, aby zde organizátoři přivítali návštěvníky již 67. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu. První den se nesl ve znamení dobrého jídla, vynikající atmosféry a kulturních zážitků.
Celý článek s fotogalerií ze středečního koncertu naleznete zde.

Čtvrteční vystoupení kapely Malina Brothers na 67. Mezinárodním folklorním festivalu

Lidé se ani nestihli pořádně zregenerovat se středečního koncertu Tomáše Kluse s Police Symphony Orchestra a už jim čtvrteční program přináší další skvělí koncert v podaní skupiny Malina Brothers.
Celý článek s fotogalerií ze středečního koncertu naleznete zde.

Páteční program přinesl tradiční setkání s folklorem a sraz veteránů

Pátek je pro mnoho z nás vysvobozením. Konec pracovního týdne, celý víkend před námi a v případě, že se koná folklorní festival, také tři dny plné zábavy a dobrého jídla. Páteční odpoledne začalo v areálu netradičně. Místo pozorování tanečních prvků na jevišti, mohli návštěvníci obdivovat úžasné křivky veteránů. Tyto staré automobily a motorky, jak vystřižené z filmů pro pamětníky očarovali celou řadu nadšenců automobilového odvětví.

Páteční večer zakončila skupina BraAgas. BraAgas je převážně ženská kapela zaměřená na lidovou hudbu z různých částí Evropy, především písně Sefarditů, Balkánu, nebo Skandinávie. V posledních dvou letech se do jejich repertoáru dostávají i písně v mateřském jazyce. BraAgas spolu hrají od roku 2007 a mají za sebou pestrou hudební historii.

Sobotou vyvrcholilo to nejatraktivnější, co program festivalu tento rok nabízel

Začátek sobotního festivalového dne patřil řemeslnému jarmarku. Před přírodním areálem u divadla J. K. Tyla vyrostlo zázemí, kde návštěvníci mohli obdivovat práci a výrobky, které v sobě nesly kus historie.  V rámci dopoledního jarmarku bylo k vidění kovářství, řezbářství, sklenářství či výroba tradičních šperků. Jelikož se areálem linuly i různé vůně připravovaných pokrmů, někteří neodolali a ochutnali pochoutky z místní kuchyně. Ta nabízela plno kulinářských zážitků a samozřejmě k dobrému jídlu patří i dobré pití. Proto návštěvníci zakončili svou prohlídku u stánku s medovinou.

Součástí sobotního dopoledne byla již tradičně mše svatá, na které přivítal občany pan Jiří Regner. Bohoslužbu tento rok vedl farní vikář pan Ing. Josef Haman, který svou bohoslužbou ukončil dopolední program.

V odpoledních hodinách si přišly na své i děti. V areálu se uskutečnilo představení Majdy z Kouzelné školky a v Domku Boženy Němcové byl pro ty nejmladší připraven program na celé odpoledne. Celé to začalo hraním si a tvořením v interiéru Domku, následovala ukázka výroby svíček a celé odpoledne zakončila pohádka Sněžibala a čert od divadelního uskupení Harmonika Praha.  

Tím nejlepším nakonec se samozřejmě pochlubil i sobotní program, jelikož od 18:00 začalo galapředstavení plné lidových krojů, hudby a tance. Na podiu se vystřídalo celkem 7 souborů ze tří států.

Prvním představitelem českého folkloru byl soubor lidových písní a tanců Žerotín Strážnice. Základním regionem souboru vždy bylo a je i dodnes Strážnicko, se svým milostným párovým tancem „danaj“, svižnějšími „třasáky“ a v neposlední řadě výrazným mužským tancem „verbuňk“.

Dalším účinkujícím na podiu byl Slovácký soubor Kyjov, který působí v centru národopisného dění jihovýchodní Moravy, srdci regionu kyjovské Dolňácko. Od založení v roce 1942 je prvořadým posláním souboru objevování starých a zapadlých zvyků, obyčejů, písní a tanců, ale také krojových součástí či hospodářského nářadí a současné udržování a rozvíjení tradičního zvykosloví v místě svého působení.

Národopisný soubor Formani Slatiňany se stal představitelem písní, tance a zvyků z východních čech, převážně z regionů Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka. Členy souboru jsou jak zkušení muzikanti a tanečníci, kteří se věnují lidovému umění již více jak dvě desítky let, tak i zástupci mladé generace, která vyrostla mj. i z dětského souboru Sejkorky Slatiňany.

Předposlední skupinou v rámci 67. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu byl soubor písní a tanců Vysočan Hlinsko, který vznikl v roce 1983 při Městském kulturním klubu Hlinečan, se kterým úzce spolupracuje dodnes.

Pátým a zároveň posledním zástupcem českého folkloru byl soubor Hořeňák, který má ve svém programu tance, písně a lidová vyprávění z Podkrkonoší a regionu Hořicka a Novopacka.

Bez zahraničních souborů by se 67. ročník Mezinárodního festivalu neobešel

Kvůli komplikacím se stále probíhající pandemií spousta zahraničních souborů svoji účast na festivalu odřekla. I přes všechna omezení, která doprovázela tento rok se podařilo zajistit vystoupení dvou zahraničních souborů. Tyto soubory se tak staly hlavními taháky galavečera. 

Folklorní soubor Liptov Ružomberok / Slovensko

Folklorní soubor Liptov je jedním z nejstarších slovenských souborů, jehož hlavním cílem je zachovávat a rozvíjet lidové i kulturní tradice, zvyky a obyčeje z Liptova a celého Slovenska. Byl založen v roce 1946, částečně jako skupina lidových zpěváků a částečně jako skupina lidových tanečníků, pracujících pro papírny v Ružomberku.

Jevrem Obrenović Šabac / Srbsko

Folklorní soubor Jevrem Obrenović z města Šabac byl založený v roce 2018. Na jeho založení se podílelo mnoho významných umělců a lidí z města Šabac i jeho okolí. Soubor má 270 členů rozdělených do několika sekcí. Cílem souboru je zachovat a prezentovat tradice, lidové zvyky, písně, tance a kulturu ze všech částí Srbska, zejména mezi mladší generací rozvíjet smysl pro respekt ke kulturnímu dědictví. Pro soubor je velmi důležité předávat nejen znalosti budoucím generacím, ale také lásku ke zvykům a tradicím jejich země.

 Foto: Petr Hůlek, Jan Brož, Michal Kollert

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás