18. října 2016

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec

O aktuálním ročníku se dozvíte více po kliknutí na následující odkaz:
 MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL ČERVENÝ KOSTELEC
Přírodní areál u Divadla J. K. Tyla Červený Kostelec

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec je nejvýznamnější akcí tohoto charakteru v rámci našeho kraje a jeden z největších festivalů v ČR. V posledních letech díky kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, i tuzemskými soubory na vysoké kvalitativní úrovni, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě.

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec se každoročně koná ve druhé polovině srpna v překrásném prostředí přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla. Během pěti dnů se v patnácti pestrých programových blocích publiku představí takřka 600 tanečníků, tanečnic a hudebníků ze zhruba 16–20 folklorních souborů z celého světa. Pravidlem jsou tisícové návštěvy pořadů v amfiteátru a tisíce diváků sledují také průvod a vystoupení souborů v různých částech města i regionu. Večerní programové blogy jsou zakončeny taneční zábavou pro širokou veřejnost, při které se na parketu setkávají účinkující s diváky.

Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Na festivalu je možné každoročně zhlédnout exotické soubory z daleké Asie, Jižní Ameriky, Afriky či Austrálie.

Navštivte mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, zažijte neopakovatelnou festivalovou atmosféru a poznejte kulturu vystupujících souborů.

Více informací o festivalu získáte na oficiálních stránkách www.folklorck.cz.

Historie festivalu
Historie folklorního festivalu se začala psát v roce 1952, kdy u příležitosti 100. výročí prvního vydání románu Babička byla uspořádána slavnost v prostoru kolem zříceniny hradu Rýzmburk v Babiččině údolí. Nikdo z tehdejších pořadatelů netušil, jaký zájem veřejnosti vyvolá takováto akce. Z malé slavnosti se postupně stával festival, který získával na věhlas u laické i odborné veřejnosti.

Další významný přelom nastal v době restitucí, kdy pořadatelé festivalu přišli o areál Rýzmburk-Žernov v malebném Babiččině údolí. Městské kulturní středisko v Červeném Kostelci se ujalo záchrany této tradiční a nejen v kraji oblíbené slavnosti. Festival se proto díky nezměrné iniciativě pracovníku MKS a dobrovolníků přesunul do Červeného Kostelce. Z festivalu se postupně stal mezinárodně uznávaný folklorní festival, který je např. zařazen pod patronaci mezinárodní organizace lidového umění (I.O.V.) patřící pod statutem B do UNESCA.

V níže přiložených souborech máte možnost nahlédnout do již proběhlých ročníků festivalu od jeho počátku.

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.